پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1396/06/07 - 22:56 |

مسئول نقل ترددي و بين شهري ستاد مكه:

انجام عمليات انتقال زائران با 598 دستگاه اتوبوس/1400 راهنماي ايراني در اتوبوس هاي زائران استقراردارند

مسئول نقل ترددي و بين شهري ستاد مكه مكرمه گفت: عمليات انتقال زائران ايراني به مشاعر از فردا در دوبخش با استفاده از 598 دستگاه اتوبوس انجام مي شود.
حميدرضا محمدي شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به مكه مكرمه، افزود: از مجموع اتوبوس هايي كه در اختيار نقل ترددي قرار دارد، 104 دستگاه به زائران اهل سنت اختصاص مي يابد تا آنها را به براي انجام ترويه به منا منتقل كنند.

وي تصريح كرد: عمليات انتقال زائران اهل تسنن از ساعت 6 صبح فردا(چهارشنبه) از مقابل هتل هاي محل استقرار آغاز مي شود و تا ظهر، حدود 15 هزار زائر اهل تسنن در منا مستقر خواهند شد.

مسئول نقل ترددي و بين شهري ستاد مكه ادامه داد: در مرحله دوم، 70 هزار زائر باقي مانده با 494 دستگاه اتوبوس طي سه "رد" (هر اتوبوس سه بار) از مكه مكرمه به عرفات منتقل خواهند شد؛ اين عمليات از ساعت 15:30 با استقرار اتوبوس ها مقابل هتل ها آغاز مي شود.

محمدي گفت: با برنامه ريزي دقيقي كه انجام شده،‌ اولين قافله اتوبوس هايي كه قرار است زائران را منتقل كند از نقاط دورتر عمليات انتقال را آغاز مي كنند كه زائران اين مناطق زودتر به عرفات منتقل شوند.

وي با اشاره به اينكه داخل هر اتوبوس يك راهنماي ايراني حضور دارد، تصريح كرد: اين راهنمايان افراد مجربي هستند كه به عنوان راهنماي نقل ترددي به صورت تئوري و ميداني آموزش ديده اند كه تعداد اين افراد به حدود 1400 نفر مي رسد.

او اضافه كرد: يكي از اتفاقات جديدي كه امسال افتاده اين است كه خود شركت سنديكاي اتوبوس راني عربستان(نقابه) داخل هر اتوبوس يك راهنما(مرشد) و مجهز به سيستم GPS مجهز نيز مستقر كرده است.

مسئول نقل ترددي و بين شهري ستاد مكه با تشريح مدت زمان انتقال زائران از مكه مكرمه به مشاعر گفت: طبق تجربه اي كه در سنوات گذشته هم داشته ايم هر چه به شب نزديك مي شويم ترافيك خيابان ها و خروجي هاي مكه به سمت مشاعر خيلي سنگين تر مي شود اما پيش بيني مي كنيم به طور ميانگين تا ساعت 21، در هر ساعت حدود 11درصد از زائران را به عرفات منتقل كنيم اما از اين زمان به بعد در هر ساعت، پنج درصد از زائران با توجه به حجم ترافيك منتقل خواهند شد.

محمدي با تاكيد بر اينكه عمليات انتقال به بار ترافيكي مكه مكرمه هم بستگي دارد،‌ تصريح كرد: آخرين بخش زائران ايراني كه حدود دوهزار نفر مي شوند، با 40 دستگاه اتوبوس تقريبا ساعت 2:30 بامداد(پنجشنبه) به سمت عرفات حركت خواهند كرد و حدود 3:30 بامداد پايان عمليات انتقال تمام زائران از مكه مكرمه خواهد بود و همه در عرفات مستقر خواهند شد.

وي به استقرار هماهنگ كنندگان تحويل اتوبوس ها از امشب در پاركينگ عرفات اشاره كرد و گفت: 104 راهنماي اتوبوس هاي زائران اهل تسنن از 4 بامداد روز چهارشنبه در يكي از هتل هاي منطقه 4 مكه مستقر و از آنجا براي تحويل اتوبوس ها به پاركينگ عرفات مي روند تا هر راهنما به همراه اتوبوس مورد نظر راهي هتل هاي زائران ايراني شود.

مسئول نقل ترددي و بين شهري ستاد مكه افزود: براي عمليات انتقال در بعد از ظهر هم 494 راهنما‌ طي سه مرحله با چهار دستگاه اتوبوس به پاركينگ عرفات منتقل مي شوند تا اتوبوس ها را تحويل بگيرند و بر اساس برنامه تنظيم شده براي انتقال زائران راهي هتل ها در داخل شهر مكه شوند؛ اتوبوس ها طي 10 قافله 50 تايي از پاركينگ خارج مي شوند.

محمدي خاطرنشان كرد: موضوع نقل ترددي از سال 1389 وارد چرخه عمليات حج تمتع شده است؛ بر اساس اين شيوه انتقال،‌ تعداد اتوبوس ها به يك سوم تقليل پيدا كرده و از مكه به عرفات و همچنين براي انتقال حجاجي كه براي ترويه به منا مي روند در واقع سه "رد" طي مسير مي كند و هر اتوبوس 150 حاجي را به مقصد مي رساند كه اين كمك مي كند عمليات انتقال خيلي روان تر و آسان تر انجام شود.

وي اضافه كرد: در مسير عرفات به مزدلفه و همچنين از مزدلفه به منا خطوط ويژه اي(شاتل) تعبيه شده است كه مخصوص تردد اتوبوس ها است و با كاهش اتوبوس ها در اين مسير تعداد "ردهاي" هر اتوبوس به عدد 6 مي رسد كه اين مساله موجب افزايش سرعت انتقال خواهد شد.


برچسب ها:حج 96 - نقل ترددي - عرفات


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: