چهارشنبه|30 خرداد 1397|05 شوال 1439|20 June 2018
زمان انتشار: 1396/06/08 - 12:27 |

هشتم ذي الحجه روز ترويه؛

صدها هزار زائر با پاي پياده در حال عزيمت به سرزمين منا

حركت صدها هزار زائر اهل تسنن صبح امروز از مكه مكرمه به سمت سرزمين منا براي انجام اعمال روز «ترويه» آغاز شد.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به مكه مكرمه، «ترويه» روز هشتم ذي الحجه و در لغت به معني ذخيره كردن آب است؛ علت نام گذاري آن، وجود نداشتن آب در سرزمين منا و عرفات است و حاجياني كه قصد وقوف در منا و عرفات را دارند، بايد از مكه مكرمه براي خود آب تهيه كرده و به همراه خود ببرند.

عزيمت صدها هزار زائر، امروز صحنه هايي زيبا در مسير منتهي به سرزمين منا خلق كرد؛ و زائران از نژادها، اقوام و رنگ هاي مختلف در حالي كه لباس احرام به تن كرده اند از سمت مسجد الحرام با پاي پياده در حال حركت به سرزمين منا هستند تا پس از يك روز اقامت،‌ فردا راهي عرفات شوند.

بازار عكس هاي سلفي داغ است و نيروهاي سعودي با كاورهاي متحدالشكل كه روي آنها درج شده «الامن العام - شئون التدريب»‌ در فواصل مختلف نظم و حركت زائران را كنترل مي كنند و مسير به طور كامل از حركت خودروها خالي شده است؛ البته برخي از حجاج هم در مسير مقابل و از ميان خودروها در حال حركت هستند.

گرما و رطوبت هوا، حركت را كُند كرده و برخي نيروهاي امدادي با بطري هاي آبي كه در دست دارند آب بر سر زائران مي ريزند؛ كمي آن طرف تر كودكاني با در دست داشتن جعبه هايي در كنار مسير زائران در حال فروش آب هستند و برخي زنان نيز چترهايي به قيمت 10 ريال سعودي مي فروشند تا زائران از گرماي هوا زير سايه آن پناه بگيرند.

كمي جلوتر و در محل توقف اتوبوس هاي مخصوص حمل و نقل زائران كه اكنون خالي از هر خودرويي است؛ گروه هاي زيادي از زائران توقف كرده اند و زير سايه، آب مي نوشند و پس از استراحتي كوتاه به مسير خود ادامه دهند.

خودروهايي هم در اين نقطه توقف كرده اند و حجم زيادي از بطري هاي آب را به همراه خرما ميان زائران توزيع مي كنند.

ازدحام جمعيت به گونه اي است كه تمام مسيرهاي منتهي به حركت زائران با ترافيك سنگين مواجه شده است.

عمليات انتقال حدود 15 هزار زائر اهل تسنن كشورمان نيز از ساعت 6 صبح امروز با 104 دستگاه اتوبوس به سمت سرزمين منا آغاز شده است و تا ظهر امروز به پايان مي رسد.

بخش دوم عمليات انتقال زائران به مشاعر از بعد از ظهر روز چهارشنبه آغاز مي شود و نزديك به 70 هزار زائر ديگر از مكه مكرمه به سرزمين عرفات منتقل خواهند شد تا فردا در كنار جبل الرحمه نواي دلنشين دعاي عرفه را زمزمه كنند.برچسب ها:حج96 - زائران - ترويه


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: