دوشنبه|31 ارديبهشت 1397|05 رمضان 1439|21 May 2018
زمان انتشار: 1396/06/11 - 16:10 |

مراسم بزرگداشت «شهداي منا» در حرم مطهر رضوي برگزار شد

همزمان با سالروز شهادت مظلومانه زائران بيت‌الله الحرام در سرزمين منا، مراسم بزرگداشتي به ياد اين شهيدان در حرم مطهر رضوي برگزار شد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج ازمشهد، اين مراسم در شامگاه روز عيد قربان همزمان با دومين سالروز شهادت شهداي منا با حضور جمع كثيري از زائران و مجاوران بارگاه ملكوتي ثامن‌الحجج علي بن موسي الرضا(ع) و خانواده شهداي منا با پخش قرائت سوره مباركه يس توسط زنده ياد شهيد محسن حسني كارگر؛ يكي از شهداي حادثه غمبار منا آغاز شد.

دراين مراسم آيت‌الله خاتمي با بيان اينكه حادثه منا به دليل بي‌كفايتي مسئولان برگزاري مناسك حج رخ داد، اظهار كرد: شهداي منا مقام والايي در نزد خدا دارند.
وي افزود: شهداي منا سه مدال افتخار دارند، اول اينكه ميهمان ويژه خدا بودند چرا كه در حالت احرام به ملاقات خدا رفتند و مدال افتخار دوم آن‌ها اين است كه مهاجر الي‌ الله بودند و طبق آيات قرآن اجر عظيمي دارند و مورد رحمت و مغفرت خداوند قرار مي‌گيرند.

عضو مجلس خبرگان افزود: سومين مدال افتخار جانباختگان سرزمين منا اين است كه با عنوان شهيد از دنيا رفتند و در آن دنيا مانند ديگر شهدا از جايگاه بسيار والايي برخوردار خواهند بود.

امام جمعه تهران در بخش ديگري از سخنان خود اسلام ناب محمدي را نقطه مقابل اسلام‌هاي غيراصيل دانست و اظهار كرد: اسلام واقعي اسلامي بر مبناي خداباوري و ايمان است ، ولي اسلام غيراصيل تنها وسيله‌اي است كه مستكبران از آن براي رسيدن به قدرت استفاده مي‌كنند.

وي شهيد حججي را تجسم اسلام واقعي و اسلام ناب محمدي دانست و عنوان كرد: در قاموس اسلام واقعي سازش و تسليم جايي ندارد و فرد مسلمان جان خود را در راه آرمان‌هاي مقدسش فدا مي‌كند و از كشته شدن واهمه‌اي ندارد.

آيت‌الله خاتمي يادآور شد: هنر امام خميني(ره) روحيه سازش ناپذيري او بود، امام راحل تا آخر عمر مبارك خود حتي يك قدم از اصول اسلام كنار ننشست و نفرت از آمريكا و استكبار جهاني در جان او بود و با باور مرگ بر آمريكا از دنيا رفت.

شايان ذكراست: قرائت زيارت امين الله، شعرخواني در وصف شهداي مظلوم منا و پخش كليپي با موضوع شهداي منا از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم باشكوه بود.

يادآور مي‌شود؛ در فاجعه منا كه سال 94 و همزمان با عيد قربان در هنگام انجام مراسم «رمي جمرات» در سرزمين منا رخ داد بيش از 460 نفر از حجاج ايراني به شهادت رسيدند كه بيشتر اين شهدا از استان خراسان رضوي بودند.
برچسب ها:شهداي منا - خاتمي - سالگرد


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: