سه شنبه|26 تير 1397|03 ذی القعده 1439|17 July 2018
زمان انتشار: 1396/06/12 - 01:43 |

در حاشيه مراسم يادبود شهداي منا و مسجدالحرام؛

سرپرست حجاج ايراني: مردم در ايام تشريق همكاري خوبي به نمايش گذاشتند

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت و سرپرست حجاج ايراني گفت: امسال بر اساس توافقنامه اي كه ميان جمهوري اسلامي ايران و وزارت حج عربستان امضا شد، تدابير خوبي براي رفتن حجاج به جمرات در ايام تشريق در نظر گرفته شد و خوشبختانه حجاج عزيز ايراني هم همراهي خوبي در اجراي اين برنامه زمانبندي داشتند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت الاسلام والمسلمين سيدعلي قاضي عسكر در حاشيه مراسم يادبود شهداي مظلوم منا و مسجدالحرام در گفت و گويي با اشاره به اين مطلب افزود: برنامه زمانبندي تنظيم شده براي حركت حجاج ايراني از چادرهاي منا به سمت جمرات در دو روز نخست به خوبي اجرا شد و نتايج مناسبي به همراه داشت.

وي ادامه داد: در روزهاي اخير بارها اين مساله را شنيدم كه خيلي از روحانيون و مسئولان كاروان ها تاكيد مي كردند در طول سالياني كه به حج آمديم، حجاج در مناسك امسال، راحت ترين رمي جمره را انجام دادند.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت با بيان اينكه اين طرح نقايصي هم دارد كه بايد رفع شود،‌ گفت: گرماي هوا يكي از مسائل مهمي است كه بايد تدابير بيشتري برا‌ي آن انديشيده شود؛ اما در مجموع شرايط خوبي در مسيرهاي منتهي به جمرات و همچنين مسيرهاي بازگشت فراهم شده بود.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر خاطرنشان كرد: استقرار آبپاش هاي مكانيزه، كنترل مناسب ماموران سعودي توام با احترام به حجاج،‌ اختصاص مسير مورد انتخاب ما براي عزيمت به جمرات و همچنين بازگشت به خيمه ها،‌ و نيز جلوگيري از ورود حجاج ديگر كشورها به مسير حجاج ايراني تا حد امكان،‌ موجب شد تا شرايط مناسبي براي حركت و آرامش حجاج ايراني در روزهاي اخير فراهم شود.

سرپرست حجاج ايراني با تاكيد بر اينكه اين توافقنامه يك پايه اعتماد ميان ما و عربستان ايجاد مي كند، افزود: ‌انشاء الله ما تا پايان ماه صفر با نظرسنجي هايي كه داريم و جمع آوري نظرات كارشناسان خبره، سعي مي كنيم در ادامه مذاكرات، براي سال هاي آينده تدابير بهتري بينديشيم كه به فضل الهي سال به سال شرايط بهبود يابد.

وي به وقايع تلخ سال 94 و شهادت مظلومانه زائران ايراني در روز عيد قربان نيز اشاره كرد و گفت: براي ما روز عيد تبديل به عزا شد و در همين محلي كه امروز مراسم يادبود اين عزيزان را برپا كرديم،‌ از اوايل صبح خبرهاي ناگواري آوردند.

حجت الاسلام قاضي عسكر ادامه داد: صحنه ها بسيار دلخراش و تلخ بود؛ از يك سو خانواده ها سراغ عزيزانشان را مي گرفتند و از يك سو ما تمام نيروهاي خود را بسيج كرده بوديم تا در داخل خيابان 204 آخرين اطلاعات را از زائران ايراني كسب كنند.

وي افزود: ‌هر كدام از نيروهايي كه در پي نشاني از زائران در آن حادثه تلخ و ناگوار بودند،‌ با ديدن صحنه هاي دلخراش آن روز،‌ اشك مي ريختند و در تماس با ستاد بعثه مقام معظم رهبري مي گفتند كه تا كنون چنين صحنه هاي دلخراشي را نديده بودند.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت جايگاه شهدا را دست نيافتني توصيف كرد و گفت: خدا انشاء الله به ما توفيق دهد كه راه آنها را ادامه دهيم و بتوانيم در مسيري پيش برويم كه آنها علاقه مند بودند.

حجت الاسلام قاضي عسكر تصريح كرد: شهدا در جايگاه رفيعي در بهشت به سر مي برند و ما بايد به جايگاه آنها غبطه بخوريم كه در اين غوغاي دنيا،‌ آينده ما چه رقم خواهد خورد.

مراسم باشكوه يادبود شهداي مظلوم منا و مسجدالحرام، شنبه شب با حضور گسترده حجاج ايراني،‌ مسئولان و نمايندگان بيوت مراجع عظام تقليد در محل بعثه مقام معظم رهبري در سرزمين منا برگزار شد.برچسب ها:حج96 - قاضي عسكر - شهداي منا


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: