دوشنبه|30 بهمن 1396|02 جمادی الثانی 1439|19 February 2018
زمان انتشار: 1396/06/12 - 11:00 |

معاون مركزپزشكي حج و زيارت جمعيت هلال احمر:

آمادگي تيم هاي واكنش سريع در آخرين روز تشريق/پزشكان 13 ذي الحجه در مدينه مستقر مي شوند

معاون مركز پزشكي حج و زيارت جمعيت هلال احمر گفت: تيم هاي واكنش سريع مركز پزشكي جمعيت هلال احمر در آخرين روز ايام تشريق (يكشنبه) كه حجاج راهي جمرات مي شوند، با آمادگي كامل در مسير چادرهاي منا به جمرات و بويژه مسير بازگشت مستقر خواهند بود.
دكتر پيرحسين كوليوند روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به سرزمين منا، افزود: امروز حجاج ايراني در دو نوبت صبح و بعداز ظهر براي رمي جمرات رهسپار مي شوند كه در هر دو نوبت،‌ نيروهاي پزشكي در مسيرهاي رفت و برگشت، آماده خدمت رساني هستند.

وي با اشاره به آغاز عزيمت حجاج به مكه مكرمه،‌ تصريح كرد: در طول عمليات انتقال حجاج به مكه نيز تيم هاي واكنش سريع ما براي ارائه خدمات در مسيرها مستقر هستند تا كارهاي امدادي و پزشكي را انجام دهند و در صورت نياز، حجاج را سريعا به مراكز درماني منتقل كنند.

معاون مركز پزشكي حج و زيارت جمعيت هلال احمر فعاليت هاي بيمارستان صحرايي مستقر در سرزمين منا را قابل تقدير خواند و گفت: اين مركز تا خروج آخرين حجاج ايراني از سرزمين منا به فعاليت خود ادامه خواهد داد.

دكتر كوليوند به فعاليت هاي انجام شده تيم هاي پزشكي در دو روز نخست بعد از استقرار حجاج در سرزمين منا اشاره كرد و افزود: تيم هاي واكنش سريع شامل پزشكان، پرستاران، تكنسين هاي فوريت پزشكي يا نجاتگران، فعاليت هاي ويژه اي در اين دو روز در طول مسير رفت و برگشت انجام دادند.

وي ادامه داد: با توجه به مراقبت هاي صورت گرفته و پشتيباني هايي كه انجام شد، و همچنين راهنمايي هايي كه از سوي سازمان حج و زيارت شاهد بوديم، نتايج خوبي در كاهش آسيب ها به دست آمد و اگر اين پيشگيري و حمايت نبود، اكنون با يك حجم گسترده اي از حجاج مواجه بوديم كه دچار گرمازدگي شديد و آسيب هاي جبران ناپذير شده بودند.

دكتر كوليوند با بيان اينكه در مجموع افرادي كه مراجعه مي كنند دچار گرمازدگي شديد نيستند، اضافه كرد: در منا تنها دو نفر دچار گرمازدگي حاد شدند كه در بخش آي.سي.يو بيمارستان منا بستري هستند؛ يكي از آنها هوشياري خود را به دست آورده و تنفس طبيعي دارد و نفر دوم هم بهتر شده و انشاء الله در روزهاي آينده مرخص خواهد شد.

وي خاطرنشان كرد: نيروهاي مركز پزشكي شبانه و روز در اين گرماي هوا در حال انجام وظيفه هستند تا آرامش زائران را فراهم كنند و آنها با مشكل مواجه نشوند و اين در حالي است كه ميان خود همكاران ما در روزهاي اخير تعدادي به خاطر گرماي بالاي هوا به مراكز درماني منتقل شدند.

معاون مركز پزشكي حج و زيارت جمعيت هلال احمر گفت:‌ با پايان عمليات تشريق، بخشي از نيروهاي مركز پزشكي از روز 13 ذي الحجه راهي مدينه منوره مي شوند، تا با استقرار در بيمارستان مدينه و همچنين مراكز درماني هتل ها، پيش از حضور حجاج (مدينه بعد) براي فراهم كردن شرايط و خدمت رساني به آنها آماده شوند.

حجاج ايراني روز يكشنبه مصادف با 12 ذي الحجه، با انجام سومين رمي جمرات و پايان ايام تشريق، سرزمين منا را ترك مي كنند و براي انجام ادامه اعمال راهي مكه مكرمه مي شوند.

برچسب ها:حج96 - منا - جمرات


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: