چهارشنبه|30 خرداد 1397|05 شوال 1439|20 June 2018
زمان انتشار: 1396/06/12 - 21:16 |

مدير عمليات حج:

ايام تشريق به خوبي سپري شد/انتقال زائران وقوف اضطراري با 150 اتوبوس

مديرعمليات حج گفت: ايام تشريق به لطف خدا و با برنامه ريزي هاي فشرده و منسجم بعثه مقام معظم رهبري و سازمان حج و زيارت، به خوبي برگزار شد و زائران به سلامت حساس ترين ايام موسم حج را پشت سرگذاشتند.
نصرالله فرهمند روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به سرزمين منا، افزود: امسال در عرفات شرايط مناسبي داشتيم و زائران با بهره گيري از چادرهاي جديد و شرايط بهتري كه به لحاظ امكانات و سيستم سرمايشي فراهم شده بود،‌ با آرامش بيشتري به انجام امور معنوي خود در اين سرزمين مقدس پرداختند.

وي به مرحله دوم ايام تشريق يعني انتقال زائران از عرفات به مشعر اشاره كرد و گفت: به لطف خداوند انتقال زائران در اين مرحله نيز به خوبي انجام شد و پس از وقوف در مزدلفه زائران راهي سرزمين منا شدند.

مديرعمليات حج اضافه كرد: در منا هم با توجه به اينكه كولرهاي جديد در چادرها به كار گرفته شده بود، زائران شرايط اقامتي مناسب تري يافتند تا آماده رمي جمرات شوند در حالي كه سال هاي گذشته خرابي و ايراد سيستم هاي سرمايشي زائران را با مشكلاتي در منا مواجه مي كرد.

فرهمند تصريح كرد: شب گذشته براي اولين بار زائران وقوف اضطراري كه مي خواستند بعد از ساعت 24 روز يازدهم منا را ترك كنند، با ساماندهي مناسب و دقيقي كه انجام شد،‌ توسط 150 دستگاه اتوبوس از منا خارج و به مكه مكرمه منتقل شدند.

وي خاطرنشان كرد: در روز پاياني ايام تشريق،‌ امروز زائران در دو بخش براي رمي جمرات اعزام شدند كه بخش نخست از ساعت 6 صبح تا سات 10:30 بود و زائران پس از انجام رمي،‌ با اتوبوس راهي مكه شدند و بخش دوم نيز از ساعت 14 براي رمي جمرات رفتند و از همان نقطه راهي هتل هاي محل اقامت خود در مكه مكرمه شدند.

وي به تاثير مثبت برنامه زمانبندي براي رمي جمرات در حج امسال اشاره كرد و گفت: يكي از كارهاي مناسبي كه امسال انجام شد اين بود كه خروج زائران از چادرهاي منا به سمت جمرات از مسيرهاي خاصي برنامه ريزي شده بود و بازگشت آنها نيز تداخلي با مسيرهاي رفت نداشت.

مدير عمليات حج خاطرنشان كرد: سعودي ها براي بازگشت دو مسير در نظر گرفته بودند كه متاسفانه امكانات كافي نداشت و در پي مذاكرات فشرده مسئولان سازمان حج و دفتر نمايندگي ما در عربستان،‌ درخواست شد كه بازگشت زائران ايراني منحصرا از يك مسير انجام شود كه امكانات بهتر و سايه مناسب داشته باشد و زائران به آن مسير آشناتر باشند كه خوشبختانه با پيگيري هايي كه انجام شد اين درخواست مورد موافقت قرار گرفت و زائران به راحتي توانستند پس از انجام رمي با آرامش كامل به چادرهاي خود بازگردند.


برچسب ها:حج96 - ايام تشريق - جمرات


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: