دوشنبه|25 تير 1397|02 ذی القعده 1439|16 July 2018
زمان انتشار: 1396/06/13 - 17:31 |

درآمد حج امسال عربستان چقدر است؟

به دنبال كاهش درآمدهاي نفتي عربستان، اكنون حج به عنوان منبع جايگزين به يكي از مهمترين منابع درآمدي عربستان تبديل شده است.
به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني حج به نقل از فارس، عربستان هرساله از ميليون ها زائر حج تمتع و عمره ميزباني مي‎كند و به هر كشور بر اساس جمعيت مسلمانش، سهميه اعزام زائر مي‌دهد.

دليل اين اعمال محدوديت اين است كه از ازدحام جمعيت جلوگيري شود. اين سهميه‌ها چهار سال قبل به دليل پروژه‌هاي توسعه حرم در مكه حدود 20 درصد كم شده بود و از امسال اين محدوديت كم و بيش برداشته شده است.

اين يك اتفاق‌ بزرگ اقتصادي براي عربستان محسوب مي‎شود، هر چند بخش قابل توجهي از زائران حج تمتع در عربستان زندگي مي‌كنند، اما به طور ميانگين تعداد زائران داخلي در يك دهه اخير تقريبا به اندازه نصف زائران خارجي بوده است.

هميشه سوالات مهمي كه درباره حج مطرح مي‌شود، از اين قرار است كه درآمد عربستان از زائران حج و عمره چقدر است؟

آيا با توجه به كاهش پروژه‌هاي ساختماني، تعداد حجاج در سال جاري بيشتر شده است؟

آيا درآمد حج براي عربستان بيشتر از درآمد نفت است؟

آيا عربستان با حج به دنبال تقويت اقتصاد غير نفتي است؟

طبق آمار منتشر شده، تعداد حجاج امسال، 2.350 ميليون نفر اعلام شده است كه از اين ميان 1.750 ميليون حاجي از 168 تبعه مختلف هستند كه به عربستان سفر كردند. علاوه بر آن، هر حاجي هزاران دلار براي سكونت، تغذيه و هدايا و همچنين هزينه هاي حمل و نقل هوايي هزينه مي‌كند.

ماهر جمال رئيس اتاق تجاري و صنعتي در مكه مكرمه اعلام كرد كه هزينه‌هاي حجاج داخلي و خارجي در سال جاري 20-26 ميليارد ريال عربستان (5.33 تا 6.67 ميليارد دلار) است، اين در حالي است كه هزينه‎هاي حجاج در سال گذشته و درآمد عربستان از آن، 14 ميليارد ريال (3.37 ميليارد دلار) برآورد شده بود.

آمار سازمان امور حج و زيارت عربستان تعداد حجاج سال گذشته را حدود 1.9 ميليون نفر براي تمتع و بيش از شش ميليون نفر براي عمره و درآمد سال گذشته عربستان از زائران را حدود 12 ميليارد دلار اعلام كرده بود كه اگر بخواهيم كل درآمد مستقيم از حج را در نظر بگيريم، حدود 10 درصد درآمد نفت اين كشور بوده است چرا كه عربستان سال گذشته 136 ميليارد دلار نفت فروخته است.

شايد درآمد عربستان از حج در مقايسه با درآمد نفتي اين كشور كم باشد، اما دولت عربستان در تلاش است اقتصاد غير نفتي خود را تقويت كند.

كارشناسان معتقدند، مساله‎اي كه باعث شده است عربستان امسال بيشتر از حج استقبال كند، توافق اوپك براي كاهش توليد نفت است و همانطوري كه صندوق بين‌المللي پول برآورد كرده است، توافق اوپك براي كاهش توليد نفت، رشد اقتصادي عربستان را امسال متوقف مي‎كند.
برچسب ها:درآمدهاي نفتي - عربستان - حج


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: