پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1396/06/16 - 11:05 |

حضور نماينده ولي فقيه درجمع حجاج استان گلستان؛

پذيرايي حجاج استان گلستان از سرپرست حجاج كشورمان با غذاي محلي "‌ چكدرمه " و "‌قطاب "

تركمن ها مردماني مهمان نواز ؛ خونگرم و صميمي هستند و كسانيكه يك بار به استان گلستان و شهرها و روستاهاي اين استان سرسبز واقع در شمال ايران سفر كرده اند ؛ از نزديك اين مهمان نوازي را شاهد بوده و آن را به خوبي حس كرده اند.
تركمن ها مردماني مهمان نواز ؛ خونگرم و صميمي هستند و كسانيكه يك بار به استان گلستان و شهرها و روستاهاي اين استان سرسبز واقع در شمال ايران سفر كرده اند ؛ از نزديك اين مهمان نوازي را شاهد بوده و آن را به خوبي حس كرده اند.

اين روزها مكه مكرمه ؛‌ ميزبان حدود هفت هزار زايري است كه از استان گلستان به سرزمين وحي سفر كرده اند و اوج اين مهمان نوازي را مي شود در ديدار گرم و صميمي نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج كشورمان از كاروان زايران استان گلستان به نظاره نشست .

حجت الاسلام و المسلمين " سيد علي قاضي عسكر " در ادامه بازديدهاي خود از كاروان هاي زايران كشورمان روز ( سه شنبه ) سري به زايران اهل تسنن استان گلستان زد و ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات اين عزيزان در موسم حج تمتع ؛‌ساعتي را با آنان به گفت و شنود گذراند.

هتل ‌"‌غدير اجياد "‌ كه فاصله چنداني با مسجدالحرام ندارد ؛ يكي از مجموعه هايي است كه به زايران استان گلستان اختصاص يافته است و زايران كشورمان مستقر در اين هتل با كمي پياده روي مي توانند هر روز از فضيلت شركت در نمازهاي جماعت مسجدالحرام بهره مند شوند . نمازهايي كه هر يك ركعت آن صدهزار ركعت فضيلت دارد.

خودروي حامل اقاي قاضي عسكر و هيات همراه حدود ساعت 13 و 30 دقيقه بعد از عبور از خيابان هاي نسبتا شلوغ و پرترافيك شهر مكه مكرمه ؛ مقابل محل اقامت زايران استان گلستان توقف كرد و برنامه بازديد رسما آغاز شد.

‌هرچند سرپرست حجاج كشورمان از اغاز موسم حج تاكنون بارها درجمع زايران اهل تسنن حضور يافته و از نزديك با آنان گفتگو و ديدار كرده است ؛ اما بازديد امروز در شرايطي انجام شد كه علاوه بر اقاي "‌حميد محمدي "‌رييس سازمان حج و زيارت؛ اعضاي شوراي افتاء اهل سنت كه از علماي بنام اهل سنت هستند ؛‌اقاي قاضي عسكر را نيز همراهي مي كردند.

مولانا نذير احمد سلامي نماينده مردم استان سيستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبري ؛ مولوي اسحاق مدني از علماي برجسته اهل سنت ؛ ماموستا مصطفي محمودي امام جمعه پيرانشهر ؛ منوچهر متكي وزير اسبق امور خارجه ايران از جمله شخصيت هايي بودند كه در اين بازديد حضور داشتند.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت مطابق معمول بازديد خود را با حضور در جمع زايران آغاز كرد و در فضايي گرم و صميمي با آنان احوالپرسي كرد.

سرپرست حجاج ايراني در ديدار با خانواده شهيد "‌ حاج آقا قلي ظفر " و شهيد " حاج احمد خرمالي "‌از شهداي فاجعه منا در سال 94 كه در اين كاروان حضور داشتند ؛ براي شهداي فاجعه مسجدالحرام و منا آرزوي علو مقام كرد و خطاب به همسر و فرزندان شهيد قلي ظفر گفت كه پدر بزرگوار شما در بهشت برين است .

خانم "‌ملايم جاهد "‌همسر شهيد " ظفر" كه با گذشت دوسال از شهادت همسرش هنوز داغدار بود و اشك مي ريخت ؛ براي خدمتگزاران نظام دعا كرد و اقاي قاضي عسكر هم ضمن احوالپرسي گفت كه شهداي مظلوم منا ؛‌ ميهمان سفره رحمت الهي هستند.

يكي از جلوه هاي حضور در جمع زايران زن استان گلستان ؛ پوشش هاي سنتي زنان گلستاني است . لباس هاي زنان تركمن معمولا رنگي و پرنقش و نگار است و در عين زيبايي ؛ بسيار پوشيده هم هست.

"‌چارقد"‌هاي با گلهاي درشت سرخ و صورتي رنگ ؛ معرف پوشش يك زن تركمن است و پوشيدگي آنان ؛ نمونه اي از پوشش يك زن مسلمان و مومنه ايراني است . شيرزناني كه علاوه بر نقش محوري كه در تربيت فرزندان دارند ؛ در فعاليت هاي خارج از خانه و كمك به چرخه اقتصادي خانواده نيز حضوري فعال دارند.

در گپ و گفت هاي نماينده ولي فقيه با زايران كشورمان ؛ بدون استثناء همه تركمن هاي زاير از خدمت گزاران به ضيوف الرحمن ابراز رضايت مي كردند و در پاسخ به اين پرسش حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر كه آيا بازهم مشتاق سفر حج هستيد يا خير ؟ متفق القول مي گفتند كه از خداخواسته اند هرساله اين سفر را قسمت آنان كند.

آقاي قاضي عسكر همچنين سري به آشپزهاي كاروان زد كه سرگرم توزيع غذا بين زايران بودند و از آنان درباره كيفيت غذاها ؛‌تنوع ؛ رعايت بهداشت ؛ پرهيز از اسراف و ... سئوال هايي پرسيد و آنها نيز پاسخ دادند.

مسئولان كاروان زايران اهل سنت گلستان نيز برسم مهمان نوازي ؛ يكي از اتاق هاي هتل را براي پذيرايي از نماينده ولي فقيه و هيات همراه به سبك مردم تركمن صحرا سفره آرايي كرده بودند.

سرپرست حجاج كشورمان ضمن تشكر از مهمان نوازي گرم و صميمي آنان گفت : حقيقا ملت ايران الگوي زندگي مسالمت آميز شيعه و سني است و اهل تسنن در ايران به لحاظ سطح فكر و بينش در جايگاه والايي قرار دارند.

در هنگام پذيرايي ؛ نماينده ولي فقيه همچنين از آخرين اخبار بازگشت حجاج كشورمان به ايران سئوال كرد كه مسئولان مربوطه در پاسخ گفتند كه عمليات بازگشت به خوبي و روان در حال انجام است و نخستين كاروان هايي كه ديروز وارد كشور شدند ؛ با استقبال مسئولان محلي و مردم مواجه شدند.

اقاي محمدي رييس سازمان حج و زيارت نيز به مصاحبه هايي كه مردم در فرودگاه هاي ايران درباره حج امسال كرده بودند ؛ اشاره كرد و فيلم هايي از بازگشت حجاج را در گوشي تلفن همراه به اقاي قاضي عسكر نشان داد.

در يكي از فيلم ها يكي از زنان سالمند كشورمان در بدو ورود به ايران در مصاحبه با خبرنگاران گفته بود كه " امسال همه (‌فضاي مجازي ) گفتند نرويد اما خدا گفت برويد و ما آمديم و حج مطلوب و خوبي انجام شد ."

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت و هيات همراه ؛ ‌ناهار را مهمان حجاج استان گلستان بودند و يكي از ابتكارات جالب مديران اين كاروان ؛ پخت دونوع غذاي محلي بود .

يكي از مباحثي هم كه حين صرف غذا مطرح شد ؛ بررسي زمينه هاي لازم براي پخت غذاهاي سنتي هر استان در كاروان هاي خود بود كه باتوجه به نوسازي هتل هاي مكه مكرمه و ظرفيت هاي پيش بيني شده ؛‌شايد بتوان اين ايده را در سالهاي آينده عملي كرد.برچسب ها:حج - قاضي عسكر - تركمن - گلستان - مكه


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: