پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1396/06/16 - 18:28 |

حجت الاسلام قاضي عسكر :

هدف اصلي حج ؛ افزايش معرفت نسبت به خداوند و ايجاد تحول روحي و اخلاقي در زايران است

نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني در همايش نوجوانان حج گزار ؛ از جواني به عنوان فرصتي ارزشمند براي خودسازي و قرارگرفتن در مسير حق ياد كرد و گفت : هدف اصلي حج ؛‌افزايش معرفت نسبت به خداوند متعال و معارف دين است.
به گزارش روز پنجشنبه پايگاه اطلاع رساني حج ؛ حجت الاسلام و المسلمين سيد علي قاضي عسكر كه در جمع دهها نفر از نوجوانان حج گزار در بعثه مقام معظم رهبري سخن مي گفت ؛ اظهار داشت : ايجاد تحول روحي و اخلاقي در حجاج از ديگر اثرات و بركات حج است و اين مهم در جوانان و نوجوانان بيشتر اثرگذار است.

وي با اشاره به روح لطيف جوانان و نوجوانان و جان هاي مستعد آنان براي كسب معارف دين و اهل بيت عليهم السلام ؛ گفت : نسل جوان ما بايد از حج درس و الهام بگيرد و بايد بكوشيم در حج سبك زندگي خود را بر مبناي آموزه هاي اسلام بنا نهيم.

سرپرست حجاج ايراني از دو الگوي مهم در شهرهاي مكه مكرمه و مدينه منوره سخن گفت و اظهار داشت : الگوي نخست در مكه مكرمه ؛ بر اساس انچه قران مطرح كرده ابراهيم خليل است .

وي گفت : بايد سبك زندگي خود را با تاسي به حركت حضرت ابراهيم خليل عليه السلام ؛ در مبارزه با بت هاي طاغوت و جهل و ناداني مردم قرار دهيم و بكوشيم در سنين پايين خود را مجهز به علم و دانش كنيم .

حجت الاسلام قاضي عسكر با اشاره به اين حديث نوراني از معصومين عليه السلام كه العلم في الصغر كالنقش في الحجر ؛ ( فراگيري علم دركودكي همانند نقشي است كه روي سنك حكاكي مي شود و در طول گذرزمان از بين نمي رود ) خطاب به نوجوانان حج گزار گفت : كسب معارف دين ؛ مطالعه تاريخ اسلام ؛ حفظ ؛ قرائت و تدبر در قران كريم در سنين نوجواني بسيار در زندگي انسان تاثيرگذار است.

وي باتوصيه به نوجوانان حج گزار براي انس گرفتن با قران كريم در سنين نوجواني گفت : طبق روايات انس گرفتن با قران كريم در سنين پايين ؛ موجب آميخته شدن قران با گوشت و پوست و خون انسان خواهد شد و ان شاءالله انسان تا اخر عمر زندگي خود را در چارچوب دستورات الهي استوار مي سازد.

وي گفت : الگوي دوم ؛ كه قبر منورش در مدينه است پيامبر اكرم (ص)‌ است و ما بايد سبك زندگي خود را نبوي كنيم و قران مي فرمايد لقد كان لكم في رسول الله اسوه حسنه .

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت ؛ ويژگي برجسته جوانان ايراني را دلبستگي و دلدادگي آنها به اهل بيت عليهم السلام دانست و گفت : هدف از زيارت ؛ صرف حضور در اماكن مقدسه نيست ؛ بلكه هدف از زيارت قبور پيامبر و ائمه معصومين عليهم السلام ؛ شناخت راه و حركت در مسير صحيح و الگو گرفتن از اسوه هاي ديني است.

وي با تشريح نگاه دين مبين اسلام به جوانان گفت : اسلام درباره نوجوانان و جوانان سفارش هاي بسياري كرده است چرا كه روح و جان جوانان پاك و لطيف است و پذيراي حق هستند.

سرپرست زايران ايراني خانه خدا گفت : هدف اصلي حج افزايش درك و شناخت نسبت به خداوند متعال و معارف دين است تا براساس آن در طول عمر عمل كرد.

وي خاطر نشان كرد : باتوجه به آثار و بركات بسيار زيادي كه حج دارد ؛ حج در جواني بسيار تاثيرگذار تر از حج در سنين كهنسالي است لذا بايد از والديني كه فرزندان خود را به انجام حج در سنين نوجواني وجواني تشويق مي كنند ؛ تشكر كرد .

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت ابراز اميدواري كرد كه زمينه براي افزايش حضور جوانان در عمره و حج تمتع بيش از گذشته فراهم شود.

حجت الاسلام قاضي عسكر در بخش ديگري از سخنانش بسياري از مشكلات اخلاقي در كشور را ناشي از فاصله گرفتن جامعه از سبك زندگي اسلامي و اخلاق نبوي دانست.

وي به نوجوانان حج گزار توصيه كرد فرصت را مغتنم شمرده و اثار و بركات حج را همچنان در خود زنده نگاه داشته و به ديگران نيز منتقل نمايند.

در اين نشست كه بيش از 100 نفر از نوجوانان حج گزار (‌زير 17 سال سن ) حضور داشتند ؛ حاج مهدي حق گويان نابغه قراني كشور كه قران كريم را به روش هاي مختلف حفظ كرده است ؛ به اجراي برنامه پرداخت كه مورد استقبال شركت كنندگان در مراسم قرارگرفت.

حاج "‌امير حسين بيرامي فاراب "‌ نوجوان اهل استان البرز نيز دكلمه اي را در وصف شهيد محسن حججي قرائت كرد .

در اين مراسم ؛‌هدايايي به رسم يادبود از سوي بعثه مقام معظم رهبري به نوجوانان حج گزار اهدا شد.برچسب ها:حج - مكه - قاضي عسكر - نوجوانان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: