پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1396/06/16 - 18:28 |

نوجوانان حج گزار از تحولات معنوي سفر حج مي گويند:

حج تولدي دوباره و آغازي براي يك زندگي الهي و معنوي

سفر حج و زيارت حرمين شريفين در مدينه منوره و مكه مكرمه ؛ يك سفر معمولي نيست بلكه اين سفر ؛ بازگشت به خود و پيدا كردن خداست . سفر حج ؛ سفري براي تولدي دوباره است .
هر زايري مي تواند از خود بپرسد اين سفر حدودا يك ماهه چه تاثيري بر او داشته است و زندگي آينده او پس از اين سفر الهي با چه تغييرات مثبتي روبرو خواهد شد .

به طور كلي زايران در طول اين سفر به وجود يك تحول معنوي اعتقاد دارند و آرزو مي كنند كه اين دگرگوني در طول زندگي آنها همچنان دوام داشته باشد.

خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج ؛ از نوجوانان حج گزار درباره آثار و بركات سفر حج پرس و جو كرده است و بينش و نگاه نوجوانان كشورمان به موضوع حج و پاسخ هاي آنان درباره بركات بسيار ارزشمند اين سفر ؛ بسيار جذاب و خواندني است.

وقتي از "‌عليرضا هاشم فر "‌ نوجوان 15 ساله كه تازه به تكليف رسيده و در بهترين سالهاي عمر خود به سرزمين وحي مشرف شده ؛ مي پرسم كه در طول اين سفر چه تغييراتي در خود احساس مي كني ؛ مي گويد : حج يك سفر الهي است ؛ توصيه مي كنم جوانان براي سفر حج از هم اكنون برنامه ريزي نمايند.

وي گفت : احساس مي كنم كه يك تحول معنوي در دورن من ايجاد شده است و در سفر حج توانستم از نزديك مروري بر تاريخ اسلام داشته باشم .

هاشم فر كه از استان قزوين به سرزمين وحي سفر كرده است ؛ مي گويد : ما نبايد فقط به صرف طواف و زيارت مرقد پيامبر و اهل بيت بسنده كنيم ؛ اين كارها مقدمه يك جهش بزرگ معنوي است .

محمدرضا زهره وند نوجوان حج گزار اعزامي از استان مركزي شهرستان اراك كه 16 بهار از عمر او سپري شده ؛ از اينكه توفيق سفر حج را يافته در پوست خود نمي گنجد و مي گويد : هرچند اين سفر را به نيابت از پدر مرحومم آمده ام ؛‌اما ظاهرا همه چيز رقم خورد تا در زندگي من يك تحول معنوي رخ دهد.

وي گفت : حج تمرين خدايي شدن است . در حج بايد بياموزيم كه همه خوبي ها را براي همگان بخواهيم و خدارا از اينكه در سن نوجواني به من توفيق طواف كعبه معظمه داده شكر گزارم .

زهره وند گفت : سفر حج باعث شد تا من تشنه معارف دين شوم و ان شاالله تلاش خواهم كرد در اولين گام ؛ اين معارف را با مطالعه كتب و‌اثار ديني كسب كنم.

فاطمه هاشم فر 17 ساله از استان قزوين نيز درباره آثار و بركات سفر معنوي حج مي گويد : حج يعني بريدن از غيرخدا و به خدا رسيدن.

وي گفت : حج يعني رنگ خدا گرفتن و هيچ رنگي بالاتر و بهتر از رنگ خدا نيست . از خدا خواسته ام به من كمك كند تا اثار حج و معنويت آن را حفظ كنم.

خانم هاشم فر گفت : ترديدي وجود ندارد كه قبل و بعد از حج ؛ انسان متفاوت مي شود اما مهم اين است كه بتواند اين تحول معنوي را در خود پايدار كند و راه ان تمسك به اهل بيت و از آنان مدد جستن است .

زهرا تقي پور كه 17 بهار از عمر او سپري شده ؛ درباره بركات حج چنين مي گويد : تاثيرگذاري حج بركسي پوشيده است و انسان حج گزار درصورت تداوم بخشيدن به معنوياتي كه از حج كسب مي كند ؛ مي تواند مسير آينده خود را رقم بزند.

وي كه از استان قزوين به حج مشرف شده ؛ به ساير جوانان توصيه كرد تا قبل از حج مطالعه اي درباره تاريخ اسلام داشته باشند تا اينجا بهره بيشتري ببرند.

" محمد رضا رضايي " 16 ساله از تهران كه تاكنون دوباره به حج عمره آمده و اكنون با انجام حج تمتع موهاي سر خود را تراشيده است ؛ درباره آثار و بركات حج گفت : حج ؛ كارخانه انسان سازي است و من تلاش خواهم كرد با متخلق شدن به اخلاق نبوي ؛ انسان تازه اي شوم.

"‌مهدي زارع زاده " 17 ساله از مشهد مقدس مي گويد : حج نماد يكرنگي است . در جاي جاي اين سرزمين تاريخ اسلام ورق خورده است و مسلمانان جداي از رنگ و پوست و نژاد و زبان خويش ؛ همه اعمال مشتركي را انجام مي دهند . اين بدان معناست كه مسلمانان بايد روي اشتراكات خود بيشتر كار كنند.

وي گفت : در طول 17 سالي كه از عمر من گذشته ؛ بارها تاريخ اسلام را از زبان والدين ؛‌ آموزگاران و معلمان خود شنيده بودم اما سفر حج باعث شد تا از نزديك يكبار ديگر تاريخ اسلام را برايم مرور شود.

وي يكي از شيرين ترين لحظات اين سفر را نگاه به كعبه معظمه دانست و گفت : در نگاه اول ابهت و عظمت و بزرگي خانه خدا من را مجذوب خود ساخت و هم انجا در برابر عظمت خداي متعال سر به سجده گذاشتم.

"‌سارا و فاطمه نجفي "‌از استان خوزستان شهرستان اهواز كه به همراه والدين خود به حج مشرف شده اند ؛ مي گويند ؛ انسان در حج احساس نزديكتري به خداوند متعال مي كند.

" در حج انسانها از اوضاع و احوال ساير مسلمانان باخبر مي شوند و مسلمانان بايد از ظرفيت عظيم حج براي حل مسائل ومشكلات خود بهره گيري نمايند."

اين دوخواهر 16 و 13 ساله ؛ بهترين خاطره خود از حج 96 را حضور در سرزمين عرفات دانستند و گفتند كه در عرفات همه حجاج ياد سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) مي افتند كه دعاي پرمحتواي عرفه را در كنار جبل الرحمه ؛ زمزمه كردند.

ياداور مي شود امسال 102 نفر از نوجوانان زير 17 سال از استانهاي مختلف به حج مشرف شده اند.برچسب ها:حج - مكه - نوجوانان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: