سه شنبه|29 خرداد 1397|04 شوال 1439|19 June 2018
زمان انتشار: 1396/06/20 - 20:00 |

توضيحات دبير ستاد مركزي اربعين درباره صدور ويزا براي زائران

دبير ستاد مركزي اربعين با اشاره به نحوه صدور ويزاي زائران مراسم اربعين حسيني سال 96، تاكيد كرد: مدت استفاده از ويزاي اربعين حسيني سه ماه و مدت اقامت در خاك عراق بر اساس اين نوع ويزا 30 روز است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج به نقل ازايسنا، حميد آقابابايي دبير ستاد مركزي اربعين بعدازظهر امروز در مراسم آغاز صدور ويزاي زائران اربعين حسيني كه در سفارت عراق برگزار شد، اظهار داشت: اين مرحله از برگزاري مراسم اربعين حسيني ماحصل حدود يك سال تفاهم، همكاري و نشست‌هاي مشترك ميان جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق براي ايجاد هماهنگي ميان دستگاه‌هاي داخلي دو كشور است. اين هماهنگي‌ها در قالب يادداشت تفاهم همكاري در مراسم اربعين حسيني است كه با امضاي وزراي دو كشور به مرحله نهايي رسيد و به عنوان محور تعامل ايران و عراق در اين زمينه تبديل شد.

مديركل امور مرزي وزارت كشور گفت: ما با سفيرجمهوري عراق در صورت نياز به صورت لحظه‌اي نشست‌هاي مشترك برگزار مي‌كنيم و تمام مسائل مربوط به مراسم اربعين حسيني را بررسي كنيم.

وي با بيان اينكه با افزايش تعاملات ميان دو كشور، طي دو سال اخير نحوه عزيمت زائران از مرزهاي مشترك شكل بهتري به خود گرفته است، تاكيد كرد: در دو سال اخير حضور خبرنگاران و راهنمايي‌هايي كه از طريق رسانه‌هاي مختلف انجام مي‌شود، آگاهي نسبي در سطح جامعه در خصوص قوانين و مقررات ايجاد كرده است. در همين زمينه پيش‌بيني مي‌كنيم كه امسال وضعيت تردد از مرزها، نحوه حضور زائران در خاك عراق و نحوه ساماندهي امور نسبت به قبل وضعيت بهتري پيدا كند.

دبير ستاد مركزي اربعين با اشاره به آغاز عمليات اصلي انتقال زائران به عراق از 20 روز پيش از اربعين حسيني، گفت: براي تسهيل و تسريع امور هموطنان و زائران ايراني خروج زائران از ايران به صورت تقسيم‌بندي شده از گذرگاه‌هاي مرزي انجام مي‌شود. بر اساس آنچه كه در روزهاي آينده اعلام مي‌شود براي زائران استان‌هاي مختلف مشخص مي‌شود كه از كدام گذرگاه مرزي جهت عزيمت به مراسم باشكوه اربعين حسيني بايد عبور كنند.

وي از زائران ايراني خواست كه از مسير و مرزهايي كه براي آنها تعيين شده است تردد نمايند.

آقابابايي درادامه به بيان توضيحاتي درباره نحوه صدور ويزا براي اتباع كشورهاي ثالث پرداخت و اظهار كرد: اتباع كشورهاي مختلف كه با گذرنامه در ايران حضور دارند الزاما بايد از طريق سفارتخانه يا كنسولگري عراق در خاك كشور خود به عنوان كشور مبدا اقدام كنند. در اين راستا بر حسب مذاكراتي كه با سفير عراق در تهران انجام شده است سفارتخانه و كنسولگري‌هاي عراق در ايران و همچنين دفاتر دوازده‌گانه صدور ويزاي اربعين براي اين اتباع هيچ ويزايي صادر نخواهند كرد.

دبير ستاد مركزي اربعين ادامه داد: تنها دو دسته از اتباعي كه در خاك ايران اقامت قانوني دارند براي حضور در مراسم اربعين حسيني اجازه خروج از مرزها را خواهند داشت. در اين راستا اتباع كشور عراق كه با استفاده از كارت سفيد به عنوان كارت معتبر خود در ايران حضور دارند مي‌توانند از امروز با مراجعه به مناطق مربوطه در استانداري‌ها براي خروج از كشور جهت حضور در مراسم اربعين اقدام كنند. اين اتباع پس از ثبت‌نام در دفاتر اتباع خارجي استانداري‌ها براي ادامه امور راهنمايي خواهند شد.

وي تصريح كرد: از اتباع عراقي بر اساس تفاهمي كه با سفارت عراق انجام شده است هيچ هزينه‌اي به عنوان حق رواديد دريافت نخواهد شد.

آقابابايي درباره اتباع افغانستان نيز گفت: صدور ويزا براي اتباع افغانستاني كه به صورت مجاز در خاك ايران حضور دارند به همان نحوه سال قبل انجام خواهد شد. اين اتباع كه داراي كارت شناسايي هويت‌دار و كارت اقامت هستند از روز شنبه مي‌توانند به دفاتر كفالت در سراسر كشور مراجعه و براي اخذ ويزاي اربعين اقدام نمايند. پس از ثبت‌نام اتباع افغاني دفترچه‌اي از سوي نيروي انتظامي به آنها ارائه و ويزاي اين اتباع روي اين دفاتر صادر خواهد شد.

دبير ستاد مركزي اربعين خاطرنشان كرد: هزينه صدور رواديد و بيمه اتباع افغاني مانند اتباع ايراني خواهد بود.

وي با اشاره به مدت استفاده از ويزاي اربعين، گفت: اتباع كشورمان از زمان اخذ ويزاي اربعين به مدت سه ماه اجازه خروج از كشور خواهند داشت. بر اساس اين ويزا مدت ماندگاري در خاك عراق نيز 30 روز خواهد بود.

آقابابايي از زائران مراسم اربعين حسيني خواست كه جهت جلوگيري از ايجاد ازدحام در مرزها نسبت به ورود و خروج خود مديريت زماني اتخاذ كنند.

دبير ستاد مركزي اربعين همچنين درباره هزينه صدور ويزا براي زائران ايراني، خاطرنشان كرد: مبلغ صدور رواديد كه به دفاتر صدور رواديد پرداخت مي‌شود به صورت ريالي است و به هيچ وجه نياز به تامين ارز نيست. در اين زمينه هماهنگي با بانك مركزي صورت گرفته و قرار شده كه درباره موضوع خاص اربعين مبلغ دلار بر اساس نرخ رسمي بانك مركزي كه مقداري كمتر از نرخ ارز در بازار است محاسبه شود.


برچسب ها:اربعين - ويزا - زائران - ستاد مركزي


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: