دوشنبه|28 خرداد 1397|03 شوال 1439|18 June 2018
زمان انتشار: 1396/06/23 - 16:55 |

نماينده سرپرست حجاج ايراني در مدينه منوره:

زائران بايد در ايام حج از گرفتاري هاي جهان اسلام آگاه شوند/ناب ترين آيات قرآن در فضيلت اميرالمومنين(ع)

نماينده سرپرست حجاج ايراني در مدينه منوره گفت: بازگويي مشكلات و گرفتاري هاي امروز جهان اسلام و چاره جويي براي حل آن در موسم حج، اگرچه با موانع بسياري روبروست اما روحانيون كاروان هاي ايراني بايد در اين ايام مهم، مسائل مرتبط با اين موضوعات را مطرح و مردم را نسبت به‌ آن آگاه كنند.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به مدينه منوره، حجت الاسلام والمسلمين احمد عابدي روز پنجشنبه در همايش روحانيون كاروان هاي حج 96 در مدينه منوره با بيان اين مطلب افزود: گرفتاري هاي امروز مردم ميانمار و اينكه اين گروه ازمسلمانان در چه شرايطي هستند بايد بازگو شود تا حجاج با مشكلات و دغدغه هاي مسلمانان در نقاط مختلف دنيا آشنا شوند.

وي اظهاركرد: مسلمانان متدين ميانمار كه كمتر كسي مي داند تهيه كننده چوب هاي به كار رفته در كعبه، مسجد النبي و ضريح هاي مطهر ائمه در ايران،‌ عراق و سوريه، آنها هستند،‌ مظلوم واقع شده اند و در بسياري از موارد در تنها كشوري كه حكومت هندو دارد، از بسياري معارف ديني فاصله دارند.

وي تصريح كرد: مطابق آنچه اميرالمومنين(ع) در نهج البلاغه مي فرمايند، ما در برابر اين آوارگي مظلومان مسئوليت داريم و در پيشگاه خداوند متعال اين وظيفه بر گردن ماست كه مخالفت خود را با شرايط به وجود آمده براي آنها ابراز كنيم.

حجت الاسلام عابدي در ادامه به اهميت روزمباهله (24 ذي الحجه) و آياتي كه در قرآن در فضيلت اميرالمومنين آمده است،‌ اشاره كرد و گفت:‌ آياتي مانند آيه 55 سوره مائده يا نزول سوره «هل اتي» ، مربوط به همين روز مباهله و در شان اميرالمومنين نازل شده است؛ اما مهمترين آيه در فضيلت مولي الموحدين علي بن ابيطالب(ع) كه از خود ايشان نيز اين موضوع نقل شده، آيه 43 سوره رعد است كه اميرالمومنين(ع) در پاسخ به شخصي كه در اين باره از او سوال كرد، از اين آيه نام بردند.

نماينده سرپرست حجاج ايراني در مدينه منوره در بخش دوم سخنان خود به تمركز تكفيري ها و سلفي ها و نقطه ثقل كارهاي علمي و نگارشي آنها روي معرفي شيعيان به عنوان تكفيري و تندرو، اشاره كرد و گفت: در سال هاي گذشته كتاب هاي متعددي در طول يك سال در عربستان عليه شيعيان نوشته مي شد كه البته در دوسال گذشته تا حدي و بنا به دلايلي كاهش يافته است.

وي تصريح كرد:‌ براي نمونه، درباره آيه ولايت،‌ اين طور كتاب مي نويسند و به شدت تاكيد دارند كه قرآن نبايد بر اساس تاريخ،‌ شان نزول و اسباب نزول تفسير شود و توجه به شان نزول را يك نوع تاويل و تكذيب قرآن عنوان مي كنند. البته با تناقض هاي بسياري روبرو هستند و در برخي موارد كه با اشكال مواجه شده اند،‌ خود آنها سراغ نزول آيات رفته اند.

حجت الاسلام و المسلمين عابدي گفت:‌ هيچ شكي در نوع تفكر و تندروي اين گروه ها و اينكه پايه گذار فعاليت هاي گروه هاي تكفيري به شمار مي روند، وجود ندارد اما رويه آنها پيش تر متمركز روي اين مساله بود كه به اعتقادات شيعيان حمله مي كردند تا آنها را مشرك و كافر معرفي كنند اما اكنون كتاب مي نويسند و تاكيد دارند كه شيعيان تكفيري هستند و اقدامات ارهابي و ترور زير سر شيعيان بوده و در مقابل، سلفي ها اعتدالي و ميانه رو هستند.

در ادامه اين همايش حجت الاسلام والمسلمين علي پروانه مدير امور روحانيون بعثه مقام معظم رهبري و حجت الاسلام مظاهري از اعضاي شوراي استفتاء بعثه،‌ نكاتي را براي روحانيون كاروان ها در زمينه نحوه ارزيابي و همچين مسائل شرعي بيان كردند.

همايش روحانيون كاروان هاي حج 96، هر هفته دو بار با ورود كاروان هاي جديد به مدينه منوره به همت مديريت امور روحانيون بعثه مقام معظم رهبري تشكيل مي شود.برچسب ها:حج96 - مدينه منوره - همايش روحانيون


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: