یکشنبه|29 بهمن 1396|02 جمادی الثانی 1439|18 February 2018
زمان انتشار: 1396/07/17 - 10:13 |

آينه‌كاري بي‌نظير در رواق دارالحجه حرم مطهر رضوي+تصاوير

اين رواق زيبا و باشكوه در زير صحن انقلاب واقع‌شده و زيربناي آن ۶۷۹۹ مترمربع است.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج از مشهد مقدس، ساخت رواق دارالحجه در اواخر سال ۱۳۷۸ شمسي آغاز و در نيمه شعبان سال ۱۳۸۷ افتتاح گرديد.

سقف اين بناي عظيم, همان كف صحن انقلاب اسلامي است. به‌منظور دسترسي به اين رواق دو ورودي اصلي از طريق بست ها‌ي شيخ طوسي و شيخ حر عاملي طراحي‌شده است، همچنين از طريق چهار ورودي فرعي از صحن انقلاب، رواق‌هاي الله ورديخان، دارالولايه و دارالاجابه قابل‌دسترسي است.

رواق دارالحجه داراي ۱۸۲ ستون به ارتفاع ۷ متر و فاصله ميان ستون‌ها ۸ متر است جداره اين رواق به‌صورت ازاره سنگ و با تزييناتي چون گچ‌بري، آيينه‌كاري، طلا و نقره‌كاري، نقاشي و رنگ‌آميزي آراسته‌شده است.

183 ستون بافاصله‌هاي 8 متري از يكديگر و با ارتفاع 7 متر، استوار و محكم قدبلندي كرده‌اند تا سقف باشكوه رواق را نگه‌دارند.
در 300 طاسه سقف، گلبرگ‌هاي برجسته و به سبك گچ‌بري زير و روي با برگ‌هاي نقره‌اي و طلايي در زمينه‌اي به رنگ فام ايراني و خراساني پوشيده شده‌اند و مركز گلبرگ‌ها نيز با آيينه‌هاي كُپ تزئين شده‌اند. اينجا تنها رواقي است كه مي‌توان هنر آيينهٔ كُپ را با كاربندي‌هاي مقرنس و رسمي بندي‌ها و گلبرگ‌هاي يكپارچه به ضخامت يك تا پنج سانتي‌متر مشاهده كرد.

القاب حضرت مهدي (عج) و الاسماء چهارده معصوم، حديث معروف سلسله الذهب و فرازهايي از دعاي شريف ندبه و افتتاح با خط خوش و زيباي ثلث در كتيبه‌هايي جداگانه، بر ديوارهاي رواق نگاشته شده‌اند.

سبك ديوارنگاري كه كل فضاي رواق را پوشانده، در محور مياني و در مركز رواق، درست زير سقاخانه، رسمي بندي‌هايي درزمينهٔ طلا با گلبرگ‌هاي اسليمي به سبك ساخت‌وساز اجراشده‌اند.

طاسه‌ها در شمال، جنوب و محور مياني رواق به سبك زير و روي و كشته بري با ساخت‌وساز اكروليك گچ‌بري شده و با ورقه‌هاي طلايي و نقره‌اي در زمينه‌اي به رنگ فام ايراني و خراساني تزئين شده‌اند.

عكس‌ها از: سيد حسين ميرپور
برچسب ها:امام رضا - مشهد


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: