دوشنبه|07 خرداد 1397|12 رمضان 1439|28 May 2018
زمان انتشار: 1396/09/11 - 10:20 |

آيت‌الله جوادي آملي: علم مرتبط با فعل و قول خدا ديني است

صاحب تفسير تسنيم گفت: اگر علمي موضوعش وصف و توصيف فعل و قول خدا بود ديني است چه استادش كافر باشد و يا نباشد و بپذيرد و نپذيرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، آيت‌الله عبدالله جوادي آملي امروز در افتتاحيه كنگره بين‌المللي قرآن و علوم انساني گفت: سه مطلب بايد مورد توجه قرار گيرد يكي اينكه علوم قرآن در مورد انسان فرع آن است كه ما علم ديني داشته باشيم و علم ديني نيز فرع بر آن است كه ما معرفت‌شناسي كامل داشته باشيم.

وي افزود: كساني كه به معرفت‌شناسي حسي معتقد هستند دين را اصلا علمي نمي‌دانند؛ زيرا تنها پايه رد و قبول آنان تجربه است و غرب گرفتار اين معرفت‌شناسي حسي است. كسي كه معتقد است اگر چيزي ديده نشود، دين را علمي نمي‌داند و مي‌گويد افراد در اعتقاد به وحي و معاد آزاد هستند ولي قابل اثبات نيست، اين افراد در حد «نري الله جهرة ...» فكر مي‌كنند.

اين مفسر قرآن بيان كرد: اين افراد ترس از خدا را علمي نمي‌دانند و مي‌گويند مار و عقرب ترس دارد؛ زيرا قابل اثبات است ولي ترس از سوسك، علمي نيست و جهنم و بهشت نيز اين طور است.

وي افزود: معرفت‌شناسي حسي، كف معرفت است و بالاترين معرفت، عرفان و شهود است؛ پس اگر كسي دين را افيون و فسانه مي‌داند در اين وادي نمي‌توان حرفي از علم ديني زد پس ما قبل از آنكه ثابت كنيم علم ديني داريم بايد دين را ثابت كنيم.

وي افزود: ما چون در كنار سفره قرآن هستيم بايد در اين قلمرو بحث كنيم كه علم ديني داريم يا نه و اگر داريم ثابت كنيم علم انسان‌شناسي ديني داريم يا خير و چون ما در كنار مائده قرآن هستيم قرآن فرموده كه هر چيزي مصداق شيء است مخلوق خداست.

اين مفسر عنوان كرد: فقه و تفسير علم ديني است، زيرا از قول خدا سخن مي‌گويند و كلام چون از اسماء خدا بحث مي‌كند علم ديني است و زمين شناسي و هواشناسي و هرچه در ساختار آفرينش است چون آيه‌اي از آيات الهي است، علم ديني است و قبول و رد استاد نيز ملاك نيست.

وي تاكيد كرد: كتاب صوت العدالة جرج جرداق، ديني است؛ زيرا در مورد عدالت و كلمات علي بحث مي‌كند، بنابراين اگر علمي موضوعش وصف و توصيف فعل و قول خدا بود ديني است چه استادش كافر باشد و يا نباشد و بپذيرد و نپذيرد.

برچسب ها:آيت‌الله جوادي آملي - قرآن


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: