دوشنبه|07 خرداد 1397|12 رمضان 1439|28 May 2018
زمان انتشار: 1396/09/13 - 11:49 |

آيت‌الله واعظ‌زاده منشا خدمات در تقريب مذاهب بود

« بايد بپذيريم كه در دنياي امروز تنها گفتگو و مدارا مي‌تواند آتش دشمني‌ها و كينه‌ورزي‌ها را فرونشاند، جنگ و نزاع را كاهش دهد و به جاي آنها مهر و دوستي و برادري و همدلي را جايگزين كند. امروز در ايران گفتگو و مدارا اهميتي دوچندان يافته است.»
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، سلمان ساكت، رييس مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسي در نشست پرچمدار تقريب كه در دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي برگزار شد، اظهار كرد: استاد واعظ‌زاده خراساني يكي از نوادرِ روزگار ما و از دانشمندان كم‌نظيري بود كه دانشگاه فردوسي مشهد از حضور و وجود ايشان سال‌ها بهره برده و بدان مباهات كرده‌ است.

وي ادامه داد: مرحوم واعظ‌زاده يكي از نخستين استاداني بود كه به دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي كه آن روزها دانشگاه مشهد خوانده مي‌شد، گام نهاد و در طي سال‌هاي متمادي تدريس و تحقيق در اين دانشكده علاوه‌بر شاگردان بسياري كه پرورش داد، در بالندگي مجله دانشكده نيز نقشي بسزا ايفا كرد؛ اما بي‌ترديد پررنگ‌ترين و تاثيرگذارترين فعاليت او در دانشگاه برگزاري كنگره هزاره شيخ طوسي در پايان سال ۴۹ و ابتداي سال ۵۰ شمسي بود.

وي گفت: اين كنگره يكي از بهترين و مهمترين كنگره‌ها در نيم قرن اخير بوده و چه بسا بعد از كنگره هزاره فردوسي در سال ۱۳۱۳، اثرگذارترين كنگره در ايران بوده است. مجموع مقالات اين كنگره همراه با معرفي كميته‌ها و بيانيه نهايي در سه جلد منتشر شده كه به خوبي ابعاد و ژرفاي كنگره را نشان مي‌دهد. اين كنگره الگوي خوب و مناسب براي روزگار همايش‌زده و پر از سمينار امروز ما است.

«ساكت» با اشاره به اينكه «استاد واعظ‌زاده شخصيت چند بُعدي و چند وجهي داشت»، گفت: ايشان در قرآن تفسير، فقه، اصول و كلام تبحر ويژه داشت و در بسياري از حوزه‌ها كم‌مانند و بي‌نظير بود. او مسئوليت‌هاي بسياري بر عهده داشت كه مهمترين آنها دبيركلي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي بود و به حق در اين مسئوليت منشا خدمات فراواني شد.

وي افزود: اين همه سبب شد تا از دو سه ماه قبل با محوريت دفتر تبليغات اسلامي خراسان و با مشاركت دانشگاه فردوسي مشهد و بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس برگزاري نكوداشتي به مناسبت اولين سالگرد اين استاد فرزانه برنامه‌ريزي شود. اين نكوداشت با عنوان بزرگداشت «قرآن‌پژوه روشن‌بين، بررسي شخصيت و انديشه‌هاي استاد واعظ‌زاده» در ۳۰ آذر در دفتر تبليغات اسلامي برگزارخواهد شد.

اين استاد زبان و ادبيات دانشگاه فردوسي خاطرنشان كرد: آنطور كه از عنوان نكوداشت برمي‌آيد، بيشتر مبتني بر آثار قرآني و تفسيري استاد واعظ‌زاده خواهد بود، اما بي‌ترديد انديشه‌هاي تقريبي استاد و كوشش‌هاي بي‌دريغ و اثرگذار ايشان در زمينه تقريب مذاهب اسلامي كه به ويژه در سال‌هاي تصدي ايشان بر مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي از رونقي دوچندان برخورد بود، يكي از مهمترين وجوه شخصيت و انديشه‌هاي استاد است كه دانشگاه فردوسي مشهد و به ويژه دانشكده الهيات و مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه مسئوليت پرداختن به آن را بر عهده گرفت و اين نشست را امروز برگزار كرد.

ساكت يادآور شد: امروز كه در گوشه كنار اسلام توطئه استكبار جهاني با جهل، ناداني و خرافه و فرقه‌گرايي درهم آميخته و هر روز به نام دين و مذهب و فرقه، گروهي مسلمان گروهي ديگر را مي‌كشتند و گروهي شبه مسلمان آتش تفرقه و چند دستگي را شعله‌ورتر مي‌سازند، اهميت كوشش‌ها و ديدگاه‌هاي آن استاد ژرف‌بين و دورانديش بيش از پيش نمايان شده است.

وي خاطرنشان كرد: بايد بپذيريم كه در دنياي امروز تنها گفتگو و مدارا مي‌تواند آتش دشمني‌ها و كينه‌ورزي‌ها را فرونشاند، جنگ و نزاع را كاهش دهد و به جاي آنها مهر و دوستي و برادري و همدلي را جايگزين كند. امروز در ايران گفتگو و مدارا اهميتي دوچندان يافته است. اگر در دهه‌هاي پيش گروهي بر رواج گفتگو خرده مي‌گرفتند و با آن مخالفت مي‌كردند، با شرايط حساس و پر مخاطره امروز ديگر كسي بر ضرورت آن انگشتِ ترديد و پرسش نمي‌نهد.

منبع: ايسنا

برچسب ها:وحدت اسلامي


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: