پنجشنبه|06 ارديبهشت 1397|09 شعبان 1439|26 April 2018
زمان انتشار: 1396/09/26 - 15:31 |

علماي افغانستان:

قدس به عنوان اعتقاد مسلمانان قابل چشم پوشي نيست

علماي اهل سنت و تشيع افغانستان در نشست مشتركي در كابل اعلام كردند كه بيت المقدس تنها يك قطعه از سرزمين ملت فلسطين نيست، بلكه اعتقاد و ايمان همه مسلمانان است و هيچ مسلماني هرگز از باور و عقايد خود گذشت نمي كند و آنها در برابر اقدام آمريكا ايستادگي خواهند كرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج به نقل(تنا)، مولوي «نقيب الله» به عنوان يكي از علماي برجسته افغانستان امروز (يكشنبه) در نشست خبري مجمع علماي شيعه و سني اين كشور گفت كه رئيس جمهوري افغانستان در برابر تصميم ترامپ براي قدس موضع در خور شأن ملت مسلمان اين كشور اتخاذ كرد.

«محمد آصف مصباح» رئيس اتحاديه مساجد افغانستان نيز در اين نشست تصميم رئيس جمهوري آمريكا درباره انتقال سفارت كشورش به شهر قدس را حركت تحريك آميز يك سويه اي دانست كه به شدت از سوي جامعه جهاني محكوم شده است.

مصباح تأكيد كرد كه آمريكا نبايد با مسائل حقوق بشري و اعتقادات ديني مردم برخورد دوگانه كند، زيرا مردم فلسطين نيز انسان هستند كه بايد به حقوق آنها و باور ديني آنها احترام گذاشته شود.

وي گفت: موضوع فلسطين و بيت المقدس موضوع جهان اسلام است و سطحي نگري به اين موضوع باعث بي ثباتي جهان خواهد شد و از طرف ديگر فرصت را براي ظهور گروه هاي تندروي ديگر آماده مي سازد.

مصباح افزود: آمريكا بايد راه حلي را در نظر مي گرفت كه همه طرف هاي درگيري و مدعي بيت المقدس به آن احترام مي گذاشتند و راه حل دائمي را در اين باره جستجو مي كرد.

«سيد حسين محقق زاده» عضو شوراي علماي شيعه افغانستان نيز قدس را اولين قبله مسلمانان جهان برشمرد كه جايگاه ويژه اي در باورهاي ديني مردم مسلمان جهان دارد و قداست جدا ناپذير جهان اسلام است.

وي تصريح كرد كه «دونالد ترامپ» با تصميم يكجانبه خود قلب بيش از يك ميليارد مسلمان را جريحه دار كرد، چنانچه به علاوه مسلمانان آزاد انديشان جهان را نيز با اين تصميم به مخالفان خود تبديل كرد.

محقق زاده از مردم افغانستان بابت ابراز احساسات شان در مخالفت با تصميم آمريكا قدرداني كرد و از آنها خواست كه روند تظاهرات خود را بدون خشونت ادامه دهند، ضمن آن كه بايد مانع از وارد شدن زيان به دارايي هاي عمومي و شخصي مردم شوند.

محقق زاده اين اقدام ترامپ را برخاسته از استبداد دانست كه هيچ كاري از پيش نخواهد برد و مسلمانان با قامت استوار در برابر اين موضع وي خواهند ايستاد.

سيد حسين محقق زاده اشاره كرد كه برخي از رهبران جهان اسلام كه مدعي رهبري نيز هستند در نشست استانبول در سطح مشاور وزارت خارجه شركت كردند كه اين سطح براي قدس و به ميزان عمل آمريكا مناسب نيست و جاي انتقاد دارد.

مولوي «شريف صادقي زاده» يكي ديگر از علماي حاضر در اين نشست تأكيد كرد كه بيت المقدس شرف و عزت مسلمانان است و مسلمانان از آن نخواهد گذشت.

وي تصميم رئيس جمهوري آمريكا درباره بيت المقدس و رسميت بخشيدن به آن را با نام پايتخت رژيم اشغالگر قدس حركتي محكوم خواند و گفت: رژيم صهيونيستي به رئيسان جمهوري پيشين آمريكا نيز چنين پيشنهادهايي داده بود، اما آنها عاقل تر از ترامپ بودند و جرأت چنين اقدامي را در مقابل مسلمانان نداشتند و اين كار نابخردانه را ترامپ انجام داد كه هرگز جامه عمل به آن نخواهد پوشيد و آقار منفي آن را خواهد ديد.

برچسب ها:اهل سنت - افغانستان - قدس


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: