یکشنبه|06 خرداد 1397|11 رمضان 1439|27 May 2018
زمان انتشار: 1396/09/27 - 14:23 |

استاد درس خارج حوزه:

مباحث علمي با پژوهش وزانت بيشتري پيدا مي كند

حجت الاسلام والمسلمين مظاهري در نقد و بررسي مقاله اي در مورد اعمال مسجد كوفه تأكيد كرد كه هرچه مباحث پژوهشي نقد و بررسي شود، وزانت بيشتري پيدا مي كند.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، نشست علمي «بازپژوهي اعمال مساجد كوفه و سهله» جهت بررسي مستندات اعمال اين دو مسجد بزرگ روز گذشته از سوي معاونت پژوهشي پژوهشكده حج و زيارت وابسته به حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمين منصور مظاهري در اين نشست با بيان اين كه پژوهشكده حج و زيارت فلسفه وجودي خود را برگزاري اين نشست هاي علمي در قطب حوزه هاي علميه مي داند، اظهار داشت: به ويژه مباحث كليدي كه مورد ابتلاي بحث هاي زيارت در مكه و مدينه و عتبات عاليات است، بايد بر طبق فقه جواهري عرضه شود.

وي افزود: اين مسائل مهم بايد در اين حوزه مقدسه مطرح شود و مورد نقد و بررسي قرار بگيرد تا نتيجه آن در عملكرد مردم تأثير بگذارد.

استاد درس خارج حوزه با اشاره به مسجد كوفه و سهله به عنوان دو نماد شيعه ابراز داشت: مباحثي در مورد اين دو مسجد براي زائران عتبات عاليات مطرح مي شود و فقهاي ما به استحباب اين اعمال در مسجد كوفه و سهله پرداخته اند، حال مي خواهيم بدانيم اين استحباب در شريعت وارد شده است يا خير؟

وي تصريح كرد: مي خواهيم بدانيم كه آيا لزوما بايد نمازها و عبادات در همان مواضع مطرح شده در اين دو مسجد به جاي آورده شود كه با توجه به منابع روايي كه در اين حوزه وجود دارد به نظر اين طور نمي رسد.

حجت الاسلام والمسلمين مظاهري با بيان اين كه هرچه مباحث پژوهشي نقد و بررسي شود، وزانت بيشتري پيدا مي كند، ابراز كرد: البته بايد حيثيت نماز و دعا در اين دو مسجد از هم جدا شود و بيشترين استفاده اي كه فقهاي ما از كتب مزار يعني كتب روايات عتبات عاليات كرده اند بايد با دقت مورد بحث قرار بگيرد و انتساب كتاب، توثيق و تضعيف ها نيز مورد بررسي قرار بگيرد.برچسب ها:پژوهشكده حج - مسجد كوفه - سهله


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: