دوشنبه|03 ارديبهشت 1397|06 شعبان 1439|23 April 2018
زمان انتشار: 1396/10/02 - 15:44 |

تاريخ شيعه در لبنان كتاب شد

انتشارات دارالولاء وابسته به حزب‌الله كتابي با عنوان «تاريخ سياسي اجتماعي شيعه لبنان» اثر دكتر غسان طه را در 199 صفحه در بيروت منتشر كرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج ، كتاب عربي با عنوان «التاريخ السياسي الاجتماعي لشيعة لبنان» در حقيقت تاريخچه‌اي از رابطه شيعه به عنوان يك جريان مذهبي با دولت‌هاي مختلف از 1840 تا 1920 ميلادي را از نظر سياسي و متغيرهاي اجتماعي بررسي كرده است و شرايط حاكم بر اين جريان و چالش‌هايي را كه از نظر فرهنگي، اجتماعي با آن روبرو بوده و همزيستي آن با ديگر طوايف را مورد مطالعه قرار داده است.

نويسنده، كتاب را در سه فصل كلي با عناوين ذيل تنظيم كرده است:

فصل نخست با عنوان ايجاد قدرت از مرحله امارت تا مرحله كلانشهري، كه در اين فصل به وضعيت شيعه در دوران نظام امارتي بودن لبنان و ديگر نظام‌هاي حاكم در اداره امور در دوران حاكميت عثماني اشاره مي‌كند.

فصل دوم با عنوان شيعه از دوران جنبش اصلاح‌طلبانه تا استعمار فرانسه به ارائه تاريخچه‌اي از جنبش اصلاح طلبانه شيعيان در مناطق مختلف لبنان پرداخته و پس از آن اشاره‌اي به وضعيت شيعيان لبنان در مناطق مختلف از بقاع گرفته تا جبل عامل و جنوب در دوران حاكميت استعمار فرانسه و پيامدهاي موضع‌گيري شيعيان در برابر آنها اشاره مي‌كند.

فصل سوم با عنوان شرايط اجتماعي، اقتصادي و رويكردهاي مختلف شيعه به بررسي وضعيت اقتصادي و آثار حضور غربي‌ها در اين كشور و نيز وضعيت اجتماعي و آموزشي شيعه و تأثير علم بر گرايش‌هاي سياسي شيعه مي‌پردازد.

در پايان نيز ضمن ارائه فهرستي از امراء و رؤساي مناطق مختلف لبنان قديم، تصاويري نيز از شخصيت‌هاي برجسته شيعي و نيز برخي از اسناد و نقشه‌هاي تقسيم‌بندي سياسي لبنان در دوران گذشته ارائه شده است.

منبع: ايكنا

برچسب ها:تاريخ - كتاب شيعه - لبنان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: