یکشنبه|02 ارديبهشت 1397|05 شعبان 1439|22 April 2018
زمان انتشار: 1396/10/05 - 17:13 |

به مناسبت سالروز ميلاد يازدهمين پيشواي شيعيان؛

هدايت‌هاي حكميانه امام حسن عسكري(ع) براي پذيرش مساله غيبت

امام حسن عسگري يازدهمين پيشواي شيعيان جهان با تدبير و روشنگري، پيروان خويش را براي پذيرش مساله غيبت حضرت مهدي(عج) آماده كرد و با هدايت هاي حكيمانه به خرافه پرستي ها و همچنين شبهه افكني هاي جريان هاي انحرافي پايان بخشيد و حقايق راستين دين اسلام را پيش چشم همگان آشكار ساخت.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلي، سيره و روش ائمه اطهار(ع) از زاويه هاي مختلفي قابل بررسي است و يكي از مولفه هاي مهم زندگي اين بزرگواران دفاع از عقايد، معارف و فرهنگ اسلام حقيقي به شمار مي رود.

امام حسن عسگري(ع) به عنوان يازدهمين پيشواي شيعيان در دوران امامت خويش علاوه بر طاغوت ستيزي، همواره با فرقه هايي كه به تحريف اسلام مي پرداختند، مبارزه مي كرد.

اين امام بزرگوار در هشتم ربيع الثاني 232 هجري در شهر مدينه ديده به جهان گشود. «ابومحمد» كنيه اين امام همام و «صامت، هادي، رفيق، زكي، سراج، مضي، شافي، نقي و عسگري» از لقب هاي ايشان به شمار مي روند.

حجت الاسلام «محسن عرفاتي» مدير طرح و برنامه شبكه قرآن و معارف صدا وسيما و پژوهشگر امور ديني با بررسي ويژگي هاي شخصيتي و اجتماعي امام حسن عسگري (ع) اين حضرت را فقيه و عالم نسبت به مسايل روز آن دوران دانست و اشاره كرد: اين امام همام با وجود حكمفرما بودن خفقان شديد در جامعه، همواره سعي داشت تا سطح علمي و بصيرت شيعيان را ارتقا بخشد و زمينه را براي پذيرش دوره غيبت امام زمان(عج) در اذهان مردم و جامعه فراهم كند. در ادامه ديدگاه هاي وي را از نظر مي گذرانيم.

امام حسن عسگري (ع) كوشش هاي علمي فراواني را در دفاع از اسلام ناب محمدي و با روشنگري در ارتباط با شبهه هاي موجود انجام داد و با تمام محدوديت هايي كه از طرف خليفه هاي عباسي براي ايشان وجود داشت، شاگردان بسياري را تربيت كرد.

خرافه پرستي و شبهه پراكني ها درباره اعتقادهاي مسلمانان در جامعه آن روز بسيار گسترش يافته بود كه در اين راستا امام(ع)‌ با برگزاري جلسه هاي علمي، مردم را نسبت به مسايل روز و حقايق آشنا مي ساخت و با جذب آنان در راه مبارزه با حاكمان جور به هدايت و روشنگري مي پرداخت.

آماده سازي شيعيان براي دوران غيبت حضرت مهدي(ع)

آماده سازي شيعيان براي دوره غيبت امام مهدي(عج) از جمله فعاليت هاي امام حسن عسگري(ع) به شمار مي رفت و ايشان وظيفه داشت تا مردم را براي دوران غيبت فرزند بزرگوارش آماده كند.

عباسيان كه حديث ها و روايت هاي مستند در ارتباط با ميلاد دوازدهمين پيشواي شيعيان(عج) را در دست داشتند، مراقبت از امام حسن عسگري(ع) را به اوج خود رساندند و امام(ع) را مجبور به حضور پي در پي در دربار مي‌كردند و حتي به بهانه ‌هاي مختلف ايشان را به زندان مي‌بردند و تحت نظارت مأموران مخفي خود قرار مي‌دادند.

رفت و آمدهاي امام (ع) و شيعيان به شدت تحت مراقبت قرار داشت كه با رفتار هوشمندانه و تدبيرهاي خاص ايشان، نقشه دشمنان در آزار و اذيت شيعيان و دوستداران آن حضرت (ع) خنثي شد.

با توجه به اينكه امام حسن عسگري(ع) سال هاي زيادي را در زندان عسكريه بسر برد تمامي كارها و نامه هاي خويش را به وسيله وكلا يا همان نوابين انجام مي داد.

اين آماده سازي در طول تاريخ امامت به وسيله ائمه اطهار(ع) انجام گرفت و زمينه سازي براي پذيرش مساله غيبت تداوم يافت و در دوران امام هادي (ع) و امام حسن عسگري (ع) و با نزديك شدن زمان تولد حضرت مهدي (عج) اين نياز جدي تر شد.

نشر حديث ها و معارف مربوط به عصر غيبت و ويژگي هاي آن از جمله مباحثي بود كه امام (ع) با ياران و نمايندگان خود مطرح مي كرد تا به اطلاع مردم رسانيده شود.

ايستادگي امام حسن عسگري (ع) در برابر جريان هاي انحرافي

امام حسن عسگري (ع) با روشنگري هاي خويش، انديشه هاي انحرافي و مخالفان دين الهي را رسوا مي ساخت و با آگاهي كامل از اين جريان ها به هدايتگري پيروانش مي پرداخت و بدين وسيله گروه هاي زيادي از مردم را از سرگرداني نجات مي داد.

امام حسن عسگري (ع) در خصوص گروه منحرفان بارها اعلام موضع كرد و افراد زيادي را كه گرفتار انحراف هاي ديني شده بودند رهايي بخشيد. امام يازدهم(ع) در زمان امامت خود بدنه اجتماعي شيعه را به عنوان يك جريان سياسي براي تشكيل جامعه به خوبي مديريت كرد.

وي كه همواره در تمام دوران زندگي خويش تحت فشار بود از هر فرصتي براي ارتباط و هدايت شيعيان بهره مي‌برد.

دستگاه حكومت بني عباس از امامت امام زمان(عج) وحشت داشت و مي‌دانست جانشين امام حسن عسگري(ع) بزرگمردي است كه جهان را پر از عدل و داد مي‌كند، از اين رو با تحت نظر گرفتن ايشان از همان ابتدا در فكر نابودي حضرت مهدي(عج) بود.

با وجود حفاظت هاي شديد دستگاه حكومتي ، امام حسن عسگري(ع) با ايستادگي در برابر حاكمان وقت در جهت حفظ و گسترش اسلام كوشيد.به دنبال افشاگري ها و فعاليت هاي ارزنده آن امام همام(ع)، معتمد عباسي دستور از ميان بردن امام يازدهم(ع) را صادر كرد.

تاكيد امام حسن عسگري (ع) به زيارت اربعين

امام حسن عسگري(ع) همواره شيعيان را به حفظ يادبود مراسم زيارت اربعين تشويق مي كرد زيرا بقاي شيعه را در گرو پيوند با زيارت اربعين امام حسين(ع) مي دانست چراكه نهضت سيد و سالار شهيدان عامل بقا و حيات دين اسلام است. اين امام همام مي خواست كه نهضت كربلا تا هميشه زنده بماند.

امام حسن عسگري (ع) با تاكيد بر زيارت اربعين سعي داشت تا شعارها و نهضت عاشورا در طول تاريخ گم نشود و شيعه مانند ديگر فرقه ها در شرايط سخت از ميان نرود.

امام حسن عسگري (ع) اتحاد و انسجام مسلمان و شيعيان را پيرامون نهضت امام حسين(ع) جستجو مي كرد و بزرگي امروز شيعه و رهايي از سختي هاي دوران غيبت را مرهون واقعه عاشورا مي دانست.

شيوه هاي رفتاري و عملي امام حسن عسگري(ع)؛ عاملي موثر در كاهش آسيب هاي اجتماعي

توجه به زندگي ائمه معصوم(ع) بسياري از آسيب هاي اجتماعي را كه جامعه امروزي در آن گرفتار است، ترميم مي كند.

شناختن راه و روش امامان و بزرگي هدف آنان مي تواند از به وجود آمدن جريان هاي تكفيري جلوگيري به عمل آورد و آنها را به اسلام ناب برگرداند.

امام حسن عسگري(ع) با درس آموزي و اتخاذ برنامه هاي راهبردي سبب پيمان گروه هاي مختلف مردم شد و با يادآوري حوادث مهم تاريخي همچون اربعين سعي در اصلاح آسيب هاي موجود در آن روزگار داشت و استفاده از روش ايشان به عنوان الگويي موثر مي تواند تاثير معنوي و اخلاقي زيادي در ميان مردم و جامعه امروزي به جاي بگذارد.
برچسب ها:امام - حسن عسگري - اسلام


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: