یکشنبه|02 ارديبهشت 1397|05 شعبان 1439|22 April 2018
زمان انتشار: 1396/10/12 - 10:20 |

كتاب موزه‌هاي آستان قدس رضوي منتشر شد

كتاب «موزه‌هاي آستان قدس رضوي» تاليف حشمت كفيلي توسط پژوهشگاه ميراث‌فرهنگي و گردشگري و با همكاري سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي منتشر شد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج از روابط‌عمومي پژوهشگاه ميراث‌فرهنگي و گردشگري، كتاب «موزه‌هاي آستان قدس رضوي» با همكاري مريم حبيبي قايني بايگي و محمدرضا شاهرودي‌زاده در دو بخش تاليف شده كه در بخش نخست، تاريخچه شكل‌گيري موزه در آستان قدس رضوي و در بخش دوم كتاب گنجينه‌هاي آستان قدس رضوي معرفي شده است.

مطالب اين كتاب در 14 فصل درباره تاريخ حرم رضوي، قرآن و نفايس، تمبر و اسكناس، هداياي حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي، فرش و منسوجات، نجوم و ساعت، ظروف، سلاح‌هاي سرد و گرم، هنرهاي تجسمي، آبزيان و موجودات دريايي، موزه مردم‌شناسي حمام مهدي‌قلي‌بيگ، سكه، آثار اهدايي استاد محمود فرشچيان و مدال و نشان نگاشته شده است.

در پيش‌گفتار كتاب به‌قلم سيداحمد محيططباطبايي، مشاور پژوهشگاه ميراث‌فرهنگي و گردشگري آمده است: قديمي‌ترين كتابخانه و موزه برجاي‌مانده در سرزمين ايران، مجموعه كتابخانه و موزه آستان قدس رضوي است كه بنا بر سنت حسنه وقف پا گرفته و عمر آن از هزار سال افزون است.

در ادامه پيش‌گفتار آمده است: در حال حاضر بزرگ‌ترين مجموعه قرآن‌هاي خطي جهان، (متجاوز از 20هزار نسخه) كه از اهميتي بي‌نظير در جهان اسلام و در ميان موزه‌هاي سراسر دنيا برخوردار است، در آستان قدس رضوي موجود [است] و نگهداري مي‌شود. همچنين مجموعه مهم و كم‌نظيري از ادوات نجومي و اسطرلاب‌ها و اشياي نفيس و بي‌رقيب ديگري همچون انواع شمشيرهاي مرصع، قنديل‌هاي طلا و مرصع و كتيبه‌هاي طلاي دوره صفويه و درهاي چوبي منبت و مرصع مربوط به حرم مطهر حضرت رضا عليه‌السلام و ديگر آثاري كه در گذر قرن‌ها توسط علماي ديني و مشاهير فرهنگ و ادب، مردم عادي، خادمان، شاهان و سرداران فاتح و مجموعه‌داران به اين آستان اهدا شده و برخي از آن‌ها در موزه‌ها در معرض نمايش قرار دارد.

موزه‌هاي آستان قدس رضوي يكي از بزرگترين مجموعه‌هاي موزه‌اي در ايران است كه بناهاي تاريخي آن جلوه گر 6 قرن تزئينات و معماري دوره اسلامي و اشياي تاريخي آن نشان دهنده انواع هنرها و صنايع دستي ساخته شده طي ده قرن گذشته است.

برچسب ها:آستان قدس - امام رضا


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: