دوشنبه|03 ارديبهشت 1397|06 شعبان 1439|23 April 2018
زمان انتشار: 1396/10/16 - 10:02 |

فرازي از صحيفه رضويه؛

دعاي امام رضا(ع) در قنوت نماز جمعه براي حضرت مهدي (عج)

كتاب «صحيفه رضويه» كه ترجمه فارسي كتاب «الصحيفه الرضويّه الجامعه» است حاوي 62 دعاي امام رضا(ع) است كه توسط علامه موحد ابطحي در قالب كتاب صحيفه رضويه جمع آوري شده و انتشارات بنياد بين المللي امام رضا(ع) آن را چاپ و منتشر كرده است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، براي نخستين بار در جهان اسلام پس از1284 سال، «صحيفه رضويه» كه ترجمه فارسي كتاب «الصحيفه الرضويّه الجامعه» است و حاوي 62 دعاي امام رضا(ع) مي باشد؛ به صورت نفيس به همت انتشارات بنياد بين المللي امام رضا(ع) چاپ و منتشر شده است. اين اثر ارزشمند توسط آيت ا... سيد محمد باقر موحد ابطحي اصفهاني گرد آوري و توسط دكتر سيدعدنان لاجوردي به فارسي ترجمه شده است.
موسي اياز تكين يكي از علماي برجسته شيعه تركيه كه دبيركل اتحاديه علماي جعفري اين كشور نيز هست صحيفه رضويه را به زبان تركي استانبولي ترجمه كرده و قرار است به زودي اين يادگار ارزشمند حضرت رضا(ع) به زبان هاي زنده دنيا از جمله عربي،انگليسي و اردونيز ترجمه شود و در اختيار علاقمندان قرار گيرد.

شصت و دو دعاي گردآوري شده در اين صحيفه،به 5 بخش تقسيم مي شود.

در بخش نخست نيايش هاي حضرت رضا(ع) در تسبيح خداوند ذكر مي شود، دعاهاي حضرت درباره درخواست هاي عمومي ودرخواست هاي خاص، بخش دوم دعاهاست. دعاهاي آن حضرت در اوقات و زمان ها واوقات مخصوص بخش سوم كتاب را شامل مي شود و دعاهاي امام رضا(ع) براي خودشان و براي ديگران و يك پيوست به نام «ادعيه امام علي بن موسي الرضا(ع)» برگرفته از كتاب «فقه الرضا» بخش هاي بعدي صحيفه رضويه را تشكيل مي دهند.

دعاي زير را امام رضا(ع) براي امام زمان(عج) انشا كرده اند كه در بخش دعاهاي اين كتاب آمده است كه در ادامه مي آيد.

«بار خدايا (امر فرج) بنده و خليفه ات (در زمين) را سر و سامان بده به وسيله همان چيزي (و اراده اي) كه (كار) انبياء و پيامبرانت را سر و سامان دادي و او را با فرشتگان (محافظ) خودت احاطه كن و او را با روح القدس (گسيل شده) از جانب خودت تأييد فرما و از پيش رو و پشت سرش براي او مراقباني روانه كن تا او را از هر بدي و شري محافظت نمايند، و پس از (دوران) بيم و ترسش آرامش و امنيت را برايش جايگزين گردان، تا تنها تو را بپرستد و بندگي كند و چيزي را شريك تو نگرداند و براي هيچ يك از آفريدگانت سلطه و قدرتي بر وليت قرار نده و به او اجازه جهاد و مبارزه با دشمن تو و خودش را عطا فرما و مرا از يارانش قرار ده، به راستي كه تو بر هر چيز بسيار توانايي».

منبع: كتاب صحيفه رضويه جامعهبرچسب ها:امام سجاد - امام مهدي - معارف


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: