یکشنبه|06 خرداد 1397|11 رمضان 1439|27 May 2018
زمان انتشار: 1396/10/25 - 16:29 |

تل زينبيه در كربلا كجاست؟

تل زينبيه مكان مقدسي است كه زائران عتبات عاليات در كربلاي معلي به زيارت آن مي روند و در اين مكان مقدس عشق و محبت خود را به حضرت زينب (س) و نيز حضرت سيدالشهدا (ع) ابراز مي كنند و به عبادت و نماز مي پردازند.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلي ، براي رسيدن به تل زينبيه، حرم حضرت ابوالفضل (ع) را دور زده و از طرف راست قبله حرم امام حسين (ع) به مكاني كوچك مي رسيم كه بر فرازش گنبدي كاشي كاري شده و آبي رنگ به چشم مي خورد. براي ورود به اين مكان كه داراي فضايي محدود و از ساختمانهاي اطراف بلندتر است، بايد چند پله را طي كرده و بالا رفت.
شايد اين محل به دقت در طول تاريخ حفظ شده باشد زيرا موقعيت جغرافيايي تله زينبيه با رويدادهاي تاريخي و گفته هاي مورخان تطبيق مي كند.

حرم مطهر حسيني (ع) در گودي واقع شده است و تل زينبيه با فاصله حدود 300 متري مشرف بر حرم مطهر و قتلگاه است و اين بلندي حدود همين مقدار نيز با خيمه گاه فاصله دارد.

تل زينبيه حلقه اتصال دو پايگاه مهم عاشورا يعني خيمه گاه و قتلگاه است و از اين مكان مقدس به عنوان ديده باني جبهه عاشورا ياد مي شود و از اينجا بوده كه حضرت زينب (س) صفوف حق و باطل را و نبرد نور و ظلمت را به نظاره نشسته است.

فضاي بسيار محدود داخل سالن تل زينبيه در ايام خاص با ازدحام مردم مواجه شده و در اين فضا برخي از زائران به سختي اقدام به خواندن نماز و نيز دعا و مناجات مي كنند.

گفتني است تل به معناي تپه اي از خاك و ريگ مي باشد كه از زمين هموار مرتفع تر مي باشد.


برچسب ها:تل زينبيه - مكان مقدس - كربلا


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: