دوشنبه|31 ارديبهشت 1397|05 رمضان 1439|21 May 2018
زمان انتشار: 1396/10/27 - 14:11 |

در همايش هند صورت گرفت؛

انتقاد فعالان بين‌المللي از اقدامات عربستان در اماكن ديني

شركت‌كنندگان در همايشي بين‌المللي با عنوان «به سوي پايان دادن به اقدامات عربستان در سياسي‌سازي مشاعر مقدسه» در هند، نسبت به اقدام حكومت سعودي در سياسي‌كردن زيارت اماكن مقدس مكه و مدينه انتقاد كردند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج ؛ اين همايش به همت كمپين بين‌المللي مقابله با سياسي‌كردن مشاعر مقدسه در عربستان با همكاري سازمان علماي مسلمان هند و ديگر موسسات هندي ۲۶ دي‌ماه در شهر نيودهلي، پايتخت هند برگزار شد.

در اين نشست كه با حضور ۲۵۰ تن از شخصيت‌هاي اسلامي برگزار شد، علماي هندي اقدامات دولت سعودي در سيطره بر مكان‌هاي مقدس و سياسي‌كردن زيارت اين اماكن را محكوم كردند.

اشفق حسين قادري، رئيس سازمان علماي مسلمان هند و از مفتيان اين كشور، اقدامات سعودي در سياسي‌سازي مكان‌هاي مقدس را مخالفت با شريعت اسلام و كتاب خدا توصيف كرد.

وي در ادامه اقدامات با اغراض و اهداف سياسي و محروم‌كردن مسلمانان كشورهاي عربي و اسلامي از انجام شعائر حج و عمره را تقبيح كرد.

قادري با بيان اين كه بستن درب‌هاي خانه خدا به روي مشتاقان رحمت او، جايز نيست، تاكيد كرد: حكومت سعودي خود گمراه شده و مردم را نيز گمراه مي‌كند.

شهيد برهان، پژوهشگر و نويسنده نيز با تاكيد بر اين كه مسلمانان هند در اين مكان‌هاي مقدس حقي دارند، گفت: مسلمانان اين كشور بايد صداي خود را در اعتراض به اقدامات حكومت سعودي بلند كنند و با ياري دولت ، عربستان را وادار به پايان دادن به سياسي‌سازي حج كنند.

آغاز جنبشي گسترده از سوي مسلمانان هند از جمله برگزاري كنفرانس‌هاي متعدد و انجام تحقيق و پژوهش در ارتباط با اقدامات عربستان در سياسي‌سازي حج و مكان‌هاي مقدس، درخواست از كشورهاي اسلامي براي فشار بر عربستان در پايان دادن به اين گونه اقدامات، تاكيد بر نقش سازمان همكاري‌ اسلامي در اين باره و تاكيد بر ضرورت برپايي اعتراضات و تظاهرات‌ متعدد در اعتراض به عربستان از جمله نتايج اين نشست بود و در همين رابطه مقرر شد، تظاهراتي اعتراض‌آميز در ابتداي ماه آينده ميلادي در برابر سفارت عربستان در دهلي نو برگزار شود.

گفتني است، كمپين جهاني منع سياسي‌سازي مشاعر مقدسه تلاش مي‌كند عربستان را متقاعد سازد، ميان سياست‌هاي خود و خدمت به حرمين شريفين تفاوت قائل شود.

اين جنبش به صورت خاص بر امور جهان اسلام و اقليت‌هاي مسلمان در غرب، آمريكا، استراليا و نيوزيلند تمركز داشته و براي ضمانت آزادي عبادت براي همه مسلمانان با رويكردهاي سياسي و نژادي مختلف تلاش مي‌كند.

منبع: ايكنا

برچسب ها:عربستان - اماكن - هند


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: