جمعه|01 تير 1397|07 شوال 1439|22 June 2018
زمان انتشار: 1396/12/06 - 10:38 |

جدال داغ فقهي در عربستان: آيا زنان مي‌توانند به زيارت قبور بروند؟

درخواست هايي در مورد دادن اجازه به زنان براي زيارت قبور، جدال فقهي گسترده اي را برانگيخته است و موافقان با اين مساله در شبكه هاي اجتماعي سعودي بحث و مناقشه اي تحت عنوان«بايد به زنان اجازه زيارت قبور بدهيم» به راه انداخته اند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، روزنامه عكاظ چاپ رياض نوشت: درخواست هايي در مورد دادن اجازه به زنان براي زيارت قبور، جدال فقهي گسترده اي را برانگيخته است و موافقان با اين مساله در شبكه هاي اجتماعي سعودي بحث و مناقشه اي تحت عنوان«بايد به زنان اجازه زيارت قبور بدهيم» به راه انداخته اند.

اين روزنامه در ادامه آورده است: اين جريان زماني به اوج خود رسيد كه برخي فقهاي سعودي از اين امر حمايت كرده و يكي از قضات سابق عضو مجلس شوراي سعودي به نام عيسي غيث بر مجاز بودن زيارت قبور براي زنان، با حفظ شروط و نفي موانع تاكيد كرد.

غيث در حساب توئيتر خود در اين باره نوشت: اميدوارم با رعايت ضوابطي دقيق كه مصلحت عمومي را رعايت كرده اين اجازه به زودي به زنان داده شود، تا ضرري كه محروميت زنان از حضور در مراسم دفن نزديكانشان دارد، برطرف شود.

يكي از كارشناسان مسائل زنان در دانشگاه «حائل» عربستان، در اين باره مي گويد:«اكثر علما و فقها زيارت قبور را براي زنان جايز مي دانند و در اين مورد تفاوتي بين زنان و مردان قائل نيستند».

در مقابل، به گفته عضو هيئت علماي بزرگ رياض سخنان افرادي كه نظر علما و فقها در اين باره را «مباح» ذكر مي كنند، كذب محض است و علما در اين رابطه قائل به جواز زيارت قبور براي زنان نيستند.

وي با استناد به سخني از پيامبر (ص)، اين مساله را حرام شمرده و سوال مي كند:«پس چطور كسي مي تواند قائل به جواز زيارت قبور براي زنان شود؟»

منبع: انتخاب

برچسب ها:عربستان - زيارت - بانوان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: