سه شنبه|04 ارديبهشت 1397|07 شعبان 1439|24 April 2018
زمان انتشار: 1397/01/22 - 12:13 |

هفتادمين سالروز كشتار «ديرياسين»؛

پرده‌اي از جنايات هولناك صهيونيست‌ها

هفتاد سال پيش در روستاي ديرياسين در غرب قدس اشغالي حدود ۲۵۰ الي ۳۶۰ شهروند فلسطيني به شكل بي‌رحمانه‌اي قتل عام شدند جنايت هولناك صهيونيست‌ها هيچ گاه از حافظه ملت فلسطين پاك نخواهد شد، ملتي كه بر ادامه مقاومت تا آزادي سرزمينشان پافشاري مي‌كنند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، امروز هفتادمين سالروز جنايات صهيونيست‌ها در منطقه ديرياسين است كه منجر به شهادت شمار زيادي از اهالي اين روستا در اثر حمله دو گروه صهيونيستي تروريستي "ارگون" و "اشترن" شد.

در پي اين حمله كه نهم آوريل سال 1948 ميلادي (20 فروردين 1327 ه.ش) صورت گرفت، 250 الي 360 شهروند فلسطيني به شكل بي‌رحمانه‌اي قتل عام شدند. در اين حادثه گروه‌هاي صهيونيستي تروريستي با اين تصور كه اهالي روستاي 750 نفري دير ياسين از ترس جانشان در برابر حمله آنها پا به فرار خواهند گذاشت تا آن‌ها به راحتي بتوانند آن را اشغال كنند، به اين روستاي واقع در غرب شهر اشغالي قدس حمله كردند.

بر اساس اظهارات اهالي نجات يافته‌ جنايت، حمله تروريستي به ديرياسين حدود ساعت 3 بامداد آغاز شد، اما صهيونيست‌ها با تيراندازي غيرمنتظره اهالي اين روستا غافلگير شدند. در پي اين تيراندازي چهار نفر از صهيونيست‌ها به هلاكت رسيده و دست‌كم 32 نفر ديگر زخمي شدند.

پس از آن، اين گروه‌ها از فرماندهان سازمان صهيونيستي "هاگانا" در قدس اشغالي درخواست كمك كردند و پس از رسيدن نيروهاي كمكي، مجروحان خود را به عقب منتقل كرده و با مسلسل‌هاي سنگين به سمت اهالي اين روستا تيراندازي كردند و به هيچ كس رحم نكردند.

پاتريك مرسيون نويسنده فرانسوي درباره اين كشتار مي‌نويسد:«مهاجمان قبلا چنين نبردهايي را تجربه نكرده بودند و ترجيح مي‌دادند كه به جاي حمله به روستايي كه اهالي آن از خودشان دفاع مي‌كنند، به مركز بازارهاي شلوغ بمب و نارنجك پرتاب كنند و از همين رو، در جريان اين درگيري شديد نتوانستند كاري از پيش ببرند.»

اين عناصر تروريستي از نيروهاي موسوم به "بالماخ" در يكي از اردوگاه‌هاي واقع در نزديكي قدس درخواست كمك كردند و اين نيروها براي تسهيل عمليات تروريستي مهاجمان، ديرياسين را هدف حملات خمپاره‌اي خود قرار دادند.

اين نويسنده فرانسوي در تشريح ادامه اين جنايت مي‌نويسد حوالي ظهر هرگونه مقاومت در روستاي ديرياسين پايان يافت و عناصر تروريستي ارگون و اشترن تصميم گرفتند از تنها شيوه‌اي كه كاملا با آن آشنا بودند، استفاده كنند و آن استفاده از "ديناميت" بود و بدين ترتيب، توانستند با منفجر كردند تك تك منازل اين روستا، آن را تحت اشغال خود درآورند.

به گفته شاهدان عيني، مهاجمان صهيونيست، ده‌ها نفر از اهالي ديرياسين را به ديوارها چسبانده و آن‌ها را تيراندازي كردند و اين عناصر تروريست حتي به ريختن خون اهالي ديرياسين هم بسنده نكردند، بلكه تعدادي از اهالي را كه زنده مانده بودند، با خودروها به خيابان‌هاي برخي محله‌هاي قدس كه قبلا به اشغال آنها درآمده بود، بردند و در آنجا شعارهاي نژادپرستانه‌اي عليه آنها سر داده شد.

جنايت ديرياسين تاثير زيادي در مهاجرت فلسطينيان به مناطق ديگر فلسطين يا كشورهاي همسايه عربي داشت و رعب و وحشت زيادي در ميان شهروندان فلسطيني ايجاد كرد و شايد هم جرقه اصلي شكل‌گيري جنگ اعراب و رژيم صهيونيستي در سال 1948 بود.

در تابستان سال 1949 ميلادي، صدها نفر از مهاجران يهودي به نزديكي روستاي ديرياسين مهاجرت كردند و آن را "جفعات شاؤول" ناميدند. بيشتر مناطق اين روستا تا امروز پابرجاست.
برچسب ها:فلسطين - اسرائيل


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: