سه شنبه|26 تير 1397|03 ذی القعده 1439|17 July 2018
زمان انتشار: 1397/02/03 - 11:53 |

حجت الاسلام ابوترابي‌فرد در گفت‌وگو با پايگاه‌حج:

شناخت اسرار حج، معرفت را افزايش مي‌دهد/اهميت و ارزش حج در فضاي مجازي منعكس شود

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اهميت شناخت اسرار حج گفت: هر چند حجاج يك سري اعمال ظاهري انجام مي دهند اما هر كدام از اين اعمال اسراري دارد و چه خوب است كه حاجيان قبل از حضور در اين اجتماع توحيدي به اسرار حج شناخت پيدا كنند و با معرفت بالايي به سرزمين وحي سفر كنند.
حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد حسن ابوترابي فرد، امام جمعه موقت تهران در گفت وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج با ذكر اينكه حج، واجب الهي با خصوصيات منحصر به فرد است، گفت: اين فريضه واجب داراي ابعاد مختلف فردي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي و غيره است كه هر كدام از اين ابعاد در پيشرفت جامعه اسلامي نقش مهمي دارد.

وي با اشاره به آيات مختلف قرآن كريم در رابطه با اهميت حج افزود: در آيه اي از قرآن كريم خداوند مي فرمايد، « وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلًا ۚ وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ»(و براي خدا بر مردم است كه آهنگ خانه (او) كنند، آنها كه توانايي رفتن به سوي آن دارند و هر فردي كفر ورزد (و حج را ترك كند، به خود زيان رسانده)، خداوند از همه جهانيان، بي‌نياز است)، در طول قرن هاي مختلف مسلمانان از كشورهاي مختلف آهنگ حج كرده اند و هميشه با حضور خود بر عظمت حج افزوده اند.

امام جمعه موقت تهران عنوان كرد: در طول قرن هاي گذشته حوادث، ناامني ها، مشكلات فراواني بر سر راه حاجيان قرار مي گرفت، اما مسلمانان از اين مشكلات عبور كرده و خود را به سرزمين وحي مي رساندند تا به آيات قرآن كريم درباره حج عمل كنند و اين واجب ديني را به بهترين شكل به جا آورند.

حجت الاسلام ابوترابي فرد با بيان اينكه نبايد در فضاي مجازي عليه اصل حج و اهميت آن تخريب صورت گيرد، افزود: روايات متعددي از معصومين (عليهم السلام) درباره اهميت حج به يادگار مانده است، در روايتي آمده است، «فردي كه حج بر او واجب شود و حج نرود وقتي كه مي‌خواهد از دنيا برود به او گفته مي ‌شود يهودي و يا نصراني مرده است»، از اين دست روايات فراوان است و لذا در فضاي مجازي بايد تلاش كنيم اهميت و ارزش فريضه حج را انعكاس دهيم.

وي با ضمن مهم خواندن جنبه سياسي و اجتماعي حج اظهار كرد: حضور چند ميليون حاجي در زمان و مكان مشخص، جلوه اي از وحدت و اقتدار امت اسلامي را به نمايش مي گذارد؛ نبايد به اين اجتماع توحيدي سطحي نگريست؛ اجتماعي كه در آن معنويت موج مي زند و در كنار معنويت، اقتدار و سربلندي اسلام و مسلمانان به نمايش گذارده مي شود.

حجت الاسلام ابوترابي فرد با اشاره به وضعيت كنوني جهان اسلام گفت: فريضه حج تك بعدي نيست؛ حتي براي حل و رفع اين مشكلات نيز اين فريضه الهي مي توان مدد گرفت؛ امروز اگر صهيونيسم و آمريكا براي تكه تكه كردن امت اسلامي تلاش مي كنند، به دليل آن است كه متاسفانه برخي در جهان اسلام سكوت كرده يا با آنها همراهي مي كنند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اهميت شناخت اسرار حج گفت: هر چند حجاج يك سري اعمال ظاهري انجام مي دهند اما هر كدام از اين اعمال اسراري دارد و چه خوب است كه حاجيان قبل از حضور در اين اجتماع توحيدي به اسرار حج شناخت پيدا كنند و با معرفت بالايي به سرزمين وحي سفر كنند.

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: