سه شنبه|26 تير 1397|03 ذی القعده 1439|17 July 2018
زمان انتشار: 1397/02/18 - 09:47 |

حجت‌الاسلام‌والمسلمين بنيادي در گفت‌وگو با پايگاه‌حج:

حقيقت حج الگويي از كنش‌هاي اجتماعي جهان اسلام است

عضو هيأت رئيسه مجمع عمومي جامعه مدرسين حوزه علميه قم، وحدت‌آفريني فريضه حج را اساس رفتارهاي عبادي آن دانست و بر بهره‌برداري درست از اين فرصت تاكيد كرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمين حسين بنيادي در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، حج را يكي از مباني قرآني توصيف دين مبين اسلام كرد توصيف كرد و اظهار داشت: خداوند متعال در قرآن سوره‌اي به نام اين فريضه اختصاص داده است اين در حالي است كه در برخي ديگر از آيات قرآن كريم مباني حج نيز از سوي آيات قرآن كريم مورد تشريع قرارگرفته است.

عضو هيأت رئيسه مجمع عمومي جامعه مدرسين ادبيات تفصيلي قرآن كريم در تحليل مباني حج را نشان از اهميت اين فريضه توصيف كرد و عنوان داشت: در گستره روايات ثقلين روايات زيادي به تحليل و تشريع مباني حج پرداخته است؛ اين در حالي است كه بُعد معنوي، سياسي و فرهنگي حج در آيات و روايات ثقلين جداگانه مورد تحليل و تبيين قرارگرفته است.

عضو تشكل اساتيد سطح عالي حوزه علميه قم با اشاره به اين‌كه سنت نبوي وحدت در ايام حج با تكيه‌بر تبيين مباني قرآني استوارشده است، گفت: اساسي‌ترين مباني سياسي، فرهنگي، اجتماعي امت اسلام در ايام حج به مؤمنان آموزش داده‌شده و آخرين اخبار جهان اسلام در خلال اين مراسم به تمام جهان اسلام منتقل مي‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين بنيادي در بيان آثار فريضه حج در جهان اسلام به آگاهي امت اسلام از وضعيت دقيق ملت‌هاي اسلامي اشاره كرد و ابراز داشت: يكي از مناسك مهم و معتبر در حج توجه به آموزه‌هاي قرآني آن است تا جايي كه امت اسلام با حقيقت امامت و ولايت آشنا شده و با تكيه‌بر فريضه حج سالي يك‌بار موقعيت خود را نسبت به وضعيت كلي جهان اسلام بازآرايي مي‌كنند.

عضو هيأت رئيسه مجمع عمومي جامعه مدرسين در تفسير فلسفه حج اظهار داشت: فلسفه حج برمدار توحيد استوارشده است؛ چراكه همه ملت‌ها در بدنه امت اسلام با الگويي از كنش‌هاي واحد به اقامه اعمال عبادي حج مي‌پردازند؛ بر اين اساس اين الگوي رفتاري دين خود نشان از الگوي وحدت‌آفرين دين مبين اسلام است.

عضو تشكل اساتيد سطح عالي حوزه علميه قم ادامه داد: بايد توجه داشت كه وهابيت تلاش كرده است كه اعمال عبادي حج را همانند ساير عبادات اسلامي با هويت فردي ترجمه و تفسير كند؛ اين در حالي است كه حج الگويي متفاوت از حقيقت عبادي اسلام است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين بنيادي وحدت‌آفريني فريضه حج را اساس رفتارهاي عبادي آن دانست و گفت: در فلسفه عبادت دين مبين اسلام تمام عبادات فردي و اجتماعي مؤمن آثاري دارد؛ چنانكه نماز زمينه دوري از منكرات را فراهم مي‌كند، حج نيز اساس برائت از مشركان را به امت واحده مي‌آموزد كه اين حقيقت اساسي‌ترين آموزه‌هاي حج را شكل مي‌دهد.

عضو هيأت رئيسه مجمع عمومي جامعه مدرسين با اشاره به اين‌كه حج معيار از منظر شرع مقدس اسلام حجي است كه هم در آن عبادت باشد و هم در آن برائت از شرك و طاغوت، اظهار داشت: حقيقت حج الگويي از كنش‌هاي اجتماعي جهان اسلام است كه وحدت‌آفريني محور اين رفتارها را شكل مي‌دهد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين بنيادي با اشاره به اين‌كه حج الگويي از كنش‌هاي عبادي است كه تعطيلي و تحريم شدن آن با اصل اين فريضه در تضاد است، عنوان داشت: در شرع مقدس اسلام تعطيلي حج حرام شمرده‌شده درحالي‌كه تحريم حج بدون دليل نيز گناه كبيره است.

وي ادامه داد: در عصر ما متفكرين جهان اسلام مي‌توانند از آثار حج براي تأمين مصالح جهان اسلام بزرگ‌ترين بهره‌برداري‌ها را داشته باشند.

عضو تشكل اساتيد سطح عالي حوزه علميه قم با اشاره به بررسي نقش روشنفكري ديني در احياء عظمت مسلمان‌ها پرداخت و گفت: بايد توجه داشت كه هرساله برخي از روشنفكرنماها در تلاش هستند كه با اقامه براهيني ضعيف مردم را نسبت به اصل اين فريضه بدبين كنند؛ اين در حالي استر كه در اين ايام بايد از فرصت بهره جست و معارف حق را كه همگام با منطق و عقلانيت است را براي تأمين مصالح امت اسلام بكار گرفت.

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: