شنبه|05 خرداد 1397|10 رمضان 1439|26 May 2018
زمان انتشار: 1397/02/29 - 06:57 |

رساله‌ها و تأليفات نگاشته شده در باره طائف در ميراث اسلامي

در ميان متون ميراث اسلامي، بيش از ده اثر را مي‌توان سراغ گرفت كه دربارة شهر طائف و فضايل و اماكن آن به رشته تحرير درآمده است. اگرچه تعداد كمي از اين متون در گذر زمان از بين رفته‌اند و امروزه از متون مفقود به شمار مي‌آيند، اما از ساير آنها يك يا چند نسخه خطي در كتابخانه‌هاي شرقي و عربي و گاه حتي در كتابخانه‌هاي كشورهاي غربي باقي‌مانده است كه بيشتر آنها بر اساس نسخه‌هاي باقي‌مانده، گاه چندين بار تصحيح و چاپ شده‌اند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، مقاله « رساله‌ها و تأليفات نگاشته شده در باره طائف در ميراث اسلامي» به قلم احمد خامه‌يار در صدو يكمين شماره فصلنامه ميقات حج به چاپ رسيد.

طائف شهري است در شرق مكة مكرمه در عربستان كه در سال هشتم هجري به دست پيامبرخدا9 فتح شد. در طائف مسجد و زيارتگاه عبدالله‌بن عبّاس، از صحابة برجستة پيامبر و زيارتگاه‌ها و اماكني منسوب به آن حضرت وجود داشته كه وجود اين آثار باعث شده است كه شماري از نويسندگان مسلمان در دوره‌هاي مختلف، به نگارش رساله‌ها و تأليفاتي دربارة طائف و فضايل و اماكن متبرك آن اقدام كنند. در اين مقاله، تلاش شده ضمن ارائة كتاب‌شناسي جامعي از آثار تأليف شده دربارة اين شهر، ويژگي‌هاي كلي و اهميت آنها به طور اجمالي بيان گردد.

در نتيجه‌گيري مقاله مي خوانيم: در ميان متون ميراث اسلامي، بيش از ده اثر را مي‌توان سراغ گرفت كه دربارة شهر طائف و فضايل و اماكن آن به رشته تحرير درآمده است. اگرچه تعداد كمي از اين متون در گذر زمان از بين رفته‌اند و امروزه از متون مفقود به شمار مي‌آيند، اما از ساير آنها يك يا چند نسخه خطي در كتابخانه‌هاي شرقي و عربي و گاه حتي در كتابخانه‌هاي كشورهاي غربي باقي‌مانده است كه بيشتر آنها بر اساس نسخه‌هاي باقي‌مانده، گاه چندين بار تصحيح و چاپ شده‌اند.

تأليفات نگاشته شده دربارة طائف عمدتاً شامل رساله‌هاي نه چندان مفصّل يا نسبتاً مختصري است كه معمولاً تحت تأثير تأليفات قبلي و با اقتباس‌ها و نقل قول‌هايي متعدد از آنها پديد آمده است. مقايسة موضوعات آنها با يكديگر نيز نشان مي‌دهد كه اين متون در آغاز از فصل‌بندي نسبتاً ساده‌تري برخوردار بوده، اما نويسندگان بعدي، مباحث و موضوعات جديدي به كتاب خود افزوده‌اند كه در كتاب‌هاي بعدي، به فصل يا باب مستقلي تبديل شده است و برخي نويسندگان نيز، به ويژه در توصيف اماكن طائف، به ويژه مسجد و مزار ابن عبّاس، تلاش كرده‌اند كه مشاهدات شخصي خود را به توصيف نويسندگان قبلي بيفزايند و به نوعي اين توصيف‌ها را به‌روز رساني كنند.

براي مشاهده متن كامل مقاله اينجا را كليك كنيد.

برچسب ها:ميقات حج - تازه هاي نشر - طائف


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: