پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1397/03/02 - 10:10 |

حميد محمدي

حجاج ايراني با 583 كاروان راهي سرزمين وحي مي شوند

رييس سازمان حج و زيارت گفت: امسال 85 هزار و 200 نفر در قالب 583 كاروان براي انجام مناسك حج تمتع راهي سرزمين وحي مي شوند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج ، حميد محمدي در گفت و گوي خبري در قزوين در اين باره افزود: نيمي از اين كاروان ها مدينه قبل و نيمي مدينه بعد هستند.

رييس سازمان حج و زيارت يادآور شد: وزارت حج عربستان براساس تصميم سازمان همكاري اسلامي سهميه كشورها در حج را يك هزارم جمعيت آنها اعلام كرده است، با اين وجود با رايزني هاي صورت گرفته سهميه كشورمان 85 هزار و 200 نفر تعيين شده است كه البته بخشي از اين رقم ويژه دست اندركاران حج مي باشد.

وي به زمان اعزام كاروان ها اشاره كرد و گفت: سفر كاروان هاي مدينه قبل از 27 تيرماه امسال آغاز و تا 19 مرداد ادامه دارد و سفر كاروان هاي مدينه بعد نيز از هشتم مرداد آغاز و تا بيست وچهارم اين ماه ادامه پيدا مي كند.

رييس سازمان حج و زيارت گفت: با توجه به تخريب هتل هاي اطراف مسجد الحرام در راستاي اجراي طرح توسعه حرم حضرت رسول (ص)، اسكان زائران در مدينه امسال با محدوديت هايي روبرو مي باشد و به همين جهت امسال طول اقامت زائران در اين شهر حداكثر 6 روز است.

وي در ادامه با اشاره به برگزاري دوره هاي آموزشي ويژه حجاج،گفت: اين دوره ها در قالب 10 تا 12 جلسه با حضور مديران و روحانيون كاروان ها برگزار مي شود و حاضران در آنها با مسايل اجرايي و معنوي سفر حج از جمله امور حمل و نقل،اسكان، مسايل پزشكي، نحوه انجام مناسك و قوانين و مقررات كشور عربستان آشنا مي شوند.

وي با بيان اينكه همه برنامه ريزي ها و تمهيدات لازم براي اينكه حجاج ايراني با آرامش و عزتمندي به اين سفر معنوي مشرف شوند، انجام شده است ،اظهار داشت: صدور ويزاي حجاج ايراني از نيمه دوم خرداد ماه آغاز مي شود و فرايند آن همچون سال قبل به شكل الكترونيكي است.

وي يادآور شد: براساس توافق هاي انجام شده نيمي از پروازهاي حجاج كشورمان توسط ايرلاين سعودي و نيمي نيز توسط هواپيمايي جمهوري اسلامي انجام خواهد شد.

آقاي محمدي در خصوص تعداد افراد در نوبت براي حج تمتع گفت: يك ميليون و 350 هزار هموطن ايراني در انتظار انجام اين سفر معنوي هستند كه اگر براي هر سال 100 هزار سهميه در نظر بگيريم بيش از 13 سال براي انجام سفر همه آنها فرصت نياز است.

وي اظهار كرد: البته مقامات كشورمان و سازمان حج و زيارت براي افزايش سهميه زائران ايراني رايزني هاي خود را همچنان دنبال خواهد كرد.

وي در ادامه از اجراي طرح رقابتي سفر عتبات در استان ها خبر داد و گفت: به منظور سهولت براي انجام سفر به شهرهاي زيارتي عراق از ابتداي امسال زمينه اي در استان هاي كشور فراهم شده است تا كارگزاران و نمايندگان ما با توجه به شرايط متقاضيان هر استان و منطبق بر خواست آنها در زمينه مدت سفر، نوع تغذيه و شرايط اسكان سفرهاي عتبات را برنامه ريزي كنند.

گفتني است رييس سازمان حج و زيارت روز سه شنبه در سفر به قزوين در همايش توجيهي كارگزاران و دست اندركاران حج استان هاي قزوين،البرز و زنجان سخنراني كرد.
برچسب ها:محمدي - حج97 - كاروان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: