دوشنبه|28 خرداد 1397|03 شوال 1439|18 June 2018
زمان انتشار: 1397/03/06 - 08:23 |

بررسي فقهي نوع زمين اماكن حج و شهر مكه از جهت ملكيت و آثار مترتب بر آن

مقاله «بررسي فقهي نوع زمين اماكن حج و شهر مكه از جهت ملكيت و آثار مترتب بر آن» به قلم استاد مهدي عبدي در سومين شماره دو فصلنامه علمي پژوهشي «پژوهشنامه حج و زيارت» منتشر شد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، در يكي از مقالات سومين شماره دو فصلنامه علمي پژوهشي «پژوهشنامه حج و زيارت» تحت عنوان: «بررسي فقهي نوع زمين اماكن حج و شهر مكه از جهت ملكيت و آثار مترتب بر آن» آمده است:

فقه اسلامي با تقسيم اراضي، از جهت ملكيت، به اقسام چهارگانه و جعل احكام متناسب با هر يك از اين اقسام، نظام حقوقي و اقتصادي كاملي را در مورد اراضي جعل كرده است.

اين مقاله پس از بيان انواع اراضي به حسب ملكيت، ادله اقوال مختلف در تعيين نوع زمين مكه و مشاعر حج را بررسي كرده و با تعيين نوع اين اراضي به بيان آثار مترتب بر آن پرداخته است.

نتيجه تحقيق نيز اين است كه شهر مكه، عنوة فتح شده است؛ بنابراين زمين‌هايي از حرم و شهر كنوني مكه ـ كه در زمان فتح، آباد بوده ـ ملك همه مسلمانان است و بايد ثمرات و عوائد آن براي مصالح عموم مسلمانان صرف شود و اختصاص دادن آن به گروهي خاص، و تملك و خريد و فروش آن جايز نيست.

اراضي مشاعر حج، جزء اراضي مشترك و منفك از ملكيت است. حق ارتفاق از اين اراضي براي همه مسلمانان ثابت است و احيا و تملك و فروش و اجاره دادن اين اراضي جايز نيست.

نتيجه اين پژوهش عبارت است از:

شهر مكه، عنوة فتح شده است. در نتيجه اراضي‌اي از حرم و شهر مكه كه در زمان فتح آن آباد بوده، ملك همه مسلمانان است و ثمرات و عوائد آن بايد براي مصالح عموم مسلمين صرف شود و اختصاص دادن آن به يك گروه خاص، و نيز تملك و خريد و فروش اين زمين‌ها جايز نيست.

اراضي مشاعر حج، كه شامل مسجدالحرام، مسعا، عرفات، مشعر و منا ميشود، جزء اراضي مشترك، و منفك از ملكيت است و حق ارتفاق از اين اراضي براي همه مسلمانان ثابت است. بنابراين هر نوع انتفاعي از اين اراضي جايز است؛ به شرط اينكه به بهرهبرداران از منفعت مقصود، ضرري نرساند و موجب خروج ارض مشترك از آنچه براي آن مهيا شده است، نشود. احيا و تملك و فروش و اجاره دادن اين اراضي، جايز نيست.


براي مشاهده متن كامل مقاله اينجا كليك كنيد.

برچسب ها:پژوهشنامه - مكه مكرمه


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: