دوشنبه|28 خرداد 1397|03 شوال 1439|18 June 2018
زمان انتشار: 1397/03/12 - 10:01 |

آيت الله نمازي در گفت و گو با پايگاه اطلاع رساني حج:

حج فرصت ارزشمندي جهت تعالي معنوي و اخلاقي است/كنگره عظيم حج؛ پاسخي به توطئه دشمنان

عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به لزوم توجه به بُعد اخلاقي حج گفت: اين مسئله مهم نبايد مورد غفلت واقع شود، زيارت خانه خدا و انجام مناسك حج موجب مي‌شود علاوه بر تقويت روح توحيدي حجاج، اخلاق اسلامي حجاج نيز تعالي پيدا كند و حجاج بايد همه تلاش خود را براي استفاده معنوي و اخلاقي از اين فريضه الهي داشته باشند؛ صفات و كمالات اسلامي و دور شدن از صفات ناپسند را حجاج در عزيمت به كشور به عنوان سوغات براي دوستان و آشنايان خود بياورند.
آيت الله عبدالنبي نمازي، عضو مجلس خبرگان رهبري در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج با بيان اهميت حج در قرآن و روايات گفت: از نبي مكرم اسلام(ص) روايتي هست كه اگر فردي با داشتن استطاعت مالي و قدرت بدني عمدا حج را ترك كند، در قيامت به صورت يهودي يا نصراني محشور مي‌شود و اين مسئله نشان مي دهد كه ترك حج در حد كفر است.

امام جمعه كاشان عنوان كرد: حج يك فريضه جامع و حيات بخش براي جامعه مسلمانان است؛ اين فريضه الهي تاثيرات عميقي در ابعاد تربيتي، اخلاقي، فردي، اجتماعي، سياسي براي امت اسلامي دارد و حاجي با حضور در سرزمين وحي تواضع و فروتني را مي‌آموزد؛ لذا اين فريضه واجب، نقش تربيتي مهمي براي مسلمانان دارد.

وي با اشاره به لزوم توجه به بُعد اخلاقي حج گفت: اين مسئله مهم نبايد مورد غفلت واقع شود، زيارت خانه خدا و انجام مناسك حج موجب مي شود علاوه بر تقويت روح توحيدي حجاج، اخلاق اسلامي حجاج نيز تعالي پيدا كند و حجاج بايد همه تلاش خود را براي استفاده معنوي و اخلاقي از اين فريضه الهي داشته باشند؛ صفات و كمالات اسلامي و دور شدن از صفات ناپسند را حجاج در عزيمت به كشور به عنوان سوغات براي دوستان و آشنايان خود بياورند.

عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به مسئله مقابله با دشمنان گفت: دشمنان دين اسلام، از حج كارآمد هراسان هستند و مي دانند كه چنين حجي آنها را در دستيابي به اهدافشان ناكام مي سازد؛ مسلمانان با همدلي و وحدت و دشمن شناسي خود، توطئه دشمنان براي تفرقه در ميان امت اسلامي را ناكام مي گذارند و يكي از ابعاد حج همين اتحاد و همدلي مسلمانان در سرزمين وحي است.

امام جمعه كاشان فزود: استكبار جهاني براي رسيدن به اهداف شيطاني خود در پي اين است كه مسلمانان را از حقيقت خود بازدارند و با ترويج اختلاف در ميان مذاهب اسلامي آنها را از وحدت بازدارد، در حالي كه فرق مختلف اسلامي در كنگره حج گردهم مي آيند و برادرانه مناسك حج را انجام مي دهند و اين امر نشان مي دهد مسلمانان امت واحده هستند.

آيت الله نمازي با اشاره به روايتي از اميرالمومنين علي(عليه السلام) گفت: ايشان در واپسين روزهاي زندگي خود فرمودند«َاللّهَ اللّهَ فِي بَيْتِ رَبِّكُمْ، لاَ تُخَلُّوهُ مَا بَقِيتُمْ، فَإنَّهُ إنْ تُرِكَ لَمْ تُنَاظَرُوا»(خدا را، خدا را، درباره خانه پروردگارتان، تا هستيد آن را خالي نگذاريد؛ زيرا اگر كعبه خلوت شود، مهلت داده نمي‌شويد)، اين سخن نشان از اهميت و جايگاه برجسته خانه خدا براي حيات طيبه امت اسلامي دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبري عنوان كرد: حج تسليم شدن برابر خداوند و كمال و معنويت براي حجاج است، لذا حجاج قدر اين سفر معنوي را بدانند و از پيش خود را براي انجام مناسك و برگزاري شايسته آن آماده سازند، لذا آداب حج را به خوبي فرا گيرند تا در اين سفر پربركت هرچه بيشتر به خداوند نزديك شوند.


برچسب ها:گفتگو - حج تمتع معارف حج


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: