دوشنبه|28 خرداد 1397|03 شوال 1439|18 June 2018
زمان انتشار: 1397/03/15 - 13:38 |

حضرت آيت الله سبحاني در گفت‌وگوي اختصاصي با پايگاه حج؛

حج در دوره كنوني از ضروريات دين محسوب مي‌شود

يكي از مراجع تقليد در گفت‌وگوي اختصاصي با پايگاه اطلاع رساني حج با اشاره به مشكلات امروز جوامع و دولت‌هاي اسلامي تأكيد كرد كه حج در دوره كنوني از ضروريات دين محسوب مي‌شود.
حضرت آيت الله العظمي جعفر سبحاني از مراجع عظام تقليد در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، با اشاره به آيه «و لله علي الناس حج البيت من استطاع اليه سبيلا» اظهار داشت: يكي از وظايف مسلمانان اين است كه اگر شرايط استطاعت فراهم شد در تمام عمر حداقل يك بار خانه خدا را زيارت كنند.

وي افزود: البته غرض اصلي زيارت خانه خدا نيست بلكه مقدمه است بر يك سلسله مسائل مهم، اولا اين كه اجتماعي محقق مي‌شود و سران كشورهاي اسلامي در آن جمع مي‌شوند و در مورد آينده اسلام و مسلمانان فكر مي‌كنند.

اين مرجع تقليد در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره به بلايايي كه امروز دامن گير امت اسلامي شده است، خاطرنشان كرد: در حال حاضر دو دستگي‌هاي زيادي ايجاد شده به گونه‌اي كه مسلمان، مسلمان را مي‌كشد و يك دولت اسلامي، دولت اسلامي ديگر را بمباران مي‌كند به همين جهتپ يك چنين جمعيتي از ضروريات محسوب مي‌شود و سران كشورها مي توانند اين آتش‌ها را خاموش كنند.

وي به شبهات ايجاد شده در مورد حج نيز اشاره كرد و يادآور شد: اين كه برخي مرتب مي‌گويند به حج نرويد و پول خود را در جاي ديگر خرج كنيد بدون شك اشتباه مي‌كنند، چراكه اولا هر بودجه و هزينه‌اي بايد در جاي خود مصرف شود، به عنوان مثال وزارت بهداشت و وزارت كشاورزي برنامه خاص خود را دارد و هيچگاه بودجه كشاورزي را به بهداشت نمي‌دهند و همين طور بودجه بهداشت به كشاورزي يا جاي ديگر نمي‌رود.

حضرت آيت الله سبحاني تصريح كرد: البته اسلام براي فقرا وبي نوايان هم برنامه دارد و به همين دليل است كه نمي‌توان پول حج را براي فقرا مصرف كرد؛ عجيب است اين افرادي كه شبهه مي‌كنند چقدر تنگ نظر هستند، چراكه سالي هفت ميليون از ايران به خارج از كشور مي‌روند و صدها هزار دلار خرج مي‌كنند ولي هيچ كس اعتراض نمي‌كند كه چرا اين قدر به سفر خارجي مي‌رويد و برمي‌گرديد.

وي عنوان كرد: حال شما فرض كنيد يك انسان كارگر ساده يا كشاورز و برزگري ساليان درازي مبلغي براي اين فريضه جمع مي‌كند تا خانواده و زندگي خود را رها كرده و به سفر حج برود تا حالي معنوي پيدا كند و افراد در اين بين پيدا مي‌شوند كه مرتب ايراد مي‌گيرند كه به عقيده من اين‌ها نه اسلام را فهميده اند و نه اهداف و اغراض حج را.

برچسب ها:آيت الله سبحاني - قم - گفتگو - حج - شبهه حج


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: