پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1397/03/14 - 09:39 |

حجت الاسلام والمسلمين نواب در گفت‌وگو با پايگاه حج:

چرا برخي حضور 80 هزار حاجي در سرزمين وحي را برنمي‌تابند؟

رئيس دانشگاه اديان و مذاهب با اشاره به شبهاتي كه درباره اصل حج صورت گرفته است، عنوان داشت: سالي 6 ميليون نفر به كشورهاي خارجي سفر مي‌كنند؛ شبهه افكنان و مخالفان سفر حج، از اين سفرها كه بسياري از آنها ضرورتي نيز ندارد، انتقاد نمي‌كنند و نمي‌گويند به جاي برخي از اين سفرها به فقرا كمك كنيم، اما اينكه سالي 80 هزار نفر براي اداي وظيفه واجب به حج مي‌روند را جفا در حق محرومان جامعه مي‌دانند و فرياد وامحرومان سر مي‌دهند.
حجت الاسلام و المسلمين سيد ابوالحسن نواب، رئيس دانشگاه اديان و مذاهب در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج در پاسخ به اين سوال كه چرا بايد به حج برويم، گفت: فريضه حج واجب الهي مثل نماز و روزه است و هر فردي كه اين تكليف الهي بر او واجب شود و استطاعت پيدا كند، بايد فريضه حج را به جاي آورد؛ نماز و روزه هيچ گاه جاي حج واجب را نمي‌گيرد.

وي با اشاره به شبهاتي كه درباره اصل حج صورت گرفته است، عنوان داشت: سالي 6 ميليون نفر به كشورهاي خارجي سفر مي كنند؛ شبهه افكنان و مخالفان سفر حج، از اين سفرها كه بسياري از آنها ضرورتي نيز ندارد، انتقاد نمي كنند و نمي گويند به جاي برخي از اين سفرها به فقرا كمك كنيم، اما اينكه سالي 80 هزار نفر براي اداي وظيفه واجب به حج مي روند را جفا در حق محرومان جامعه مي دانند و فرياد وامحرومان سر مي دهند؛ آنها اين نكته كه حج امري واجب است را بر زبان نمي آورند و از تاثيرات مختلف حضور حجاج ايراني در جهان اسلام حرفي نمي‌زنند.

حجت الاسلام نواب اظهار داشت: شبهه افكني و استدلال اين افراد آن قدر سطحي و غيرمنطقي است كه هر انسان خردمندي متوجه خواهد شد كه هدف ضربه زدن به اصل حج است و فقرا و مستمندان بهانه است.

رئيس دانشگاه اديان و مذاهب در پاسخ به اين سوال كه حجاج قبل از اين سفر معنوي چه اقداماتي براي تقويت معنويت در خود داشته باشند، گفت: مسئله روحي و معنوي هر فردي در اختيار خود اوست، برخي حجاج در اين زمينه اهل مطالعه و تحقيق هستند و قبل از سفر حج، اطلاعات خوبي از مناسك حج كسب مي‌كنند.

حجت الاسلام نواب افزود: البته با هر سطح سواد و علمي همه افراد مي توانند قبل از اين سفر معنوي اگر مشكلاتي با ديگران دارند آن را حل كنند، سعي نمايند بدون هرگونه ناخالصي پاي به اين سفر معنوي بگذارند و بدانند كه با حضور در سرزمين وحي به نوعي انسان دوباره متولد مي‌شود.

رئيس دانشگاه اديان و مذاهب با اشاره به حديثي از امام سجاد(ع) خطاب به شبلي گفت: ايشان براي شبلي، مناسك حج، اسرار، باطن و حقيقت عملي آن مناسك را توضيح مي دهند و از شبلي سوال مي‌كنند، آيا در هنگام انجام اين اعمال به حقيقت آن هم توجه كرده‌اي؟ پاسخ اين صحابه به همه سوال‌ هاي حضرت سجاد(ع) منفي است؛ اما نكته ارزشمند اين حديث اين است است كه شبلي پس از آموختن اسرار حج، سال بعد با بصيرت و آگاهي، سفر حج را آن چنان كه شايسته يك مسلمان پيرو ائمه (ع) است، دوباره انجام مي‌دهد.


برچسب ها:گفتگو - معارف حج - حج تمتع


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: