لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437
امروزسه شنبه04 مهر 1396 هجري شمسيبرابر با05 محرم 1439 هجري قمريو26 September 2017 ميلادي|2:28 PM

تاریخ قمري

 • عبور حضرت موسى (عليه السلام) از دريا
    موسى (عليه السلام) از طرف خداوند متعال مأمور شد، بنى اسرائيل را با خود برداشته و به سوى فلسطين برد تا از ظلم و تعدى فرعونيان نجات يابند. موسى (عليه السلام) به همراه بنى اسرائيل از مصر خارج شدند، وقتى كنار دريا رسيدند، بنى اسرائيل شروع به بهانه جوئى كردند كه: ما در مصر مزرعه و زمين و خانه داشتيم، و اكنون بيچاره شده ايم.
    موسى (عليه السلام) فرمود: مطمئن باشيد خدا ما را به حال خود نمى گذارد و وسيله نجات عنايت مى فرمايد. به فرعون خبر دادند كه موسى (عليه السلام) با بنى اسرائيل از مصر خارج شده. فرعون دستور داد: لشكرى آماده سازند. او مى گفت: به اين علت كه بنى اسرائيل از بندگان ما بوده و اكنون فرار كرده اند، بايد آنها را دستگير نموده و دوباره به بندگى خود درآوريم.
    فرعون با لشكريان خود به دنبال بنى اسرائيل از مصر حركت كرد. بعضى تعداد بنى اسرائيل را ششصد هزار نقل نموده اند، اما لشكر فرعون خيلى بيشتر از اينها بود. هنگام صبح كه بنى اسرائيل به پشت سرشان نگريستند، لشكر بى حساب فرعون را ديدند و رعب و وحشتى عظيم دل آنها را فرا گرفت و از موسى (عليه السلام) خواستند، چاره اى بينديشد.
    موسى (عليه السلام) با دلى آرام فرمود: پروردگارم با من است و مرا هدايت خواهد كرد. تا اين كه لشكر فرعون نزديك شد و «يوشع» جلو رفت، گفت: اى موسى دستور چيست؟ خطاب رسيد: موسى، عصاى خود را به دريا بزن تا راهى نمايان گردد، موسى (عليه السلام) عصاى خود را به دريا زد، دريا شكاف خورد و قعر دريا نمايان شد، باد و آفتاب قعر دريا را خشكانيد. چون بنى اسرائيل دوازده تيره بودند، دوازده شكاف از دريا پديدار شد و آنها عبور كردند.
    فرعون زمانى رسيد كه، آخرين افراد بنى اسرائيل از دريا خارج مى شدند. فرعون و لشكرش وارد دريا شدند، فرمان الهى به امواج دريا صادر گرديد تا فرعون و لشكرش را در برگيرد. لشكر فرعون تمامشان هلاك شدند. فرعون زمانى كه خود را در آستانه مرگ ديد، گفت: به خداى موسى ايمان آوردم. جبرئيل امين مشتى خاك بر دهان او زد و گفت: با آن همه فساد و اعمال ناشايست، توبه در اين زمان فايده اى ندارد.
 • آغاز سريه عبدالله بن اُنيس در سال ششم هجري قمري
    به پيامبر اكرم (ص) اطلاع داده شد كه سفيان بن خالد لحياني در منطقه "عُرَنه" [مكاني در نزديكي هاي عرفات] اردو زده و مردان قبيله خود و بسياري از مخالفان و دشمنان اسلام را گرد آورده و آماده هجوم به سوي مدينه گرديده است. پيامبر (ص)، يكي از ياران دلير و رزمنده خويش، به نام "عبدالله بن اُنيس" را به حضور طلبيد و او را مأمور خاموش كردن اين فتنه نمود.
    عبدالله، پيش از اين، هيچ گاه سفيان بن خالد را نديده بود و شكل و قيافه وي را نمي شناخت و بدين جهت، نشاني و علايم وي را از پيامبر (ص) گرفت و به تنهايي از مدينه بيرون رفت و بدون اين كه يار و ياوري با خود داشته باشد، عازم منطقه عُرنَه شد و پس از چندين روز راهپيمايي، به اردوگاه دشمن رسيد و با آن نشاني هايي كه رسول خدا (ص) به او داده بود، به راحتي سفيان بن خالد را شناسايي كرد و خود را به وي نزديك نمود و ادعا كرد كه از مخالفان حضرت محمد (ص) است و براي نبرد با وي، به سپاه سفيان بن خالد پيوست.
    عبدالله بن اُنيس، با گفتاري شيرين و خواندن اشعاري دل نواز و گرم كردن مجلس، سفيان را به خود جذب كرد و در اندك مدتي اطمينان وي را به خود معطوف داشت. سفيان بن خالد، از عبدالله بن انيس خيلي خوشش مي آمد و حتي در حال استراحت، نيز وي را به خيمه خويش مي برد. عبدالله بن انيس، به دنبال فرصت مناسبي بود، كه شرّ اين گردنكش عرب را از سر مسلمانان كوتاه كند. اتفاقاً چنين فرصتي نصيب وي گرديد. در شبي كه سفيان بن خالد خوابيده بود و عبدالله نيز در خيمه او به سر مي برد، از بستر خويش برخاست و به بستر سفيان نزديك شد و وي را با زيركي تمام مورد هجوم قرار داد و با ضرباتي چند، به هلاكت رسانيد و سرش را از بدن جدا ساخت و از اردوگاه گريخت و به غاري در بلندي هاي اطراف پناهنده شد. سپاهيان دشمن، پس از اطلاع از قتل سركرده خويش به تكاپو افتاده و از هر سو به دنبال عبدالله بن انيس به راه افتادند، ولي هر چه تلاش كردند، چيزي عايدشان نگرديد و به اين سرباز فدايي اسلام دست نيافتند.
    بدين سبب، رعب و وحشتي در دشمنان پديد آمد و به ناچار پراكنده گرديدند. عبدالله بن انيس، با فراست و دليري خاص خويش، از آن غار بيرون آمد و خود را به مدينه منوره رسانيد و سر بريده سفيان بن خالد را در محضر رسول خدا(ص) به زمين گذاشت. پيامبر (ص) از موفقيت وي شادمان گرديد و به پاس تلاش هايش، عصاي خود را به وي بخشيد و به او فرمود: با اين عصا در بهشت خواهي خراميد، هر چند عصاداران در بهشت اندكند. بدين ترتيب، فتنه اي كه مي رفت به فساد و خونريزي بي گناهان منجر شود، با تدبير پيامبر (ص) و فداكاري يك سرباز تواناي اسلام، در نطفه خاموش و نابود گرديد.
 • هجوم سپاه كفار به دشت كربلا در سال61 هجري قمري
    پس از استقرار كاروان امام حسين (ع) در دشت كربلا، سپاه كفر به دستور ابن زياد از هر طرف به اين مكان هجوم آوردند. در منابع سپاه دشمن را تا اين روز از ايام محرم سال 61هجري نزديك به 30000 تن ذكر كرده اند. سپاه عمر بن سعد بيش از 5000 تن و نيز 4000 سرباز به سركردگي شمر، از جمله آنان بودند. همچنين حر ّبن يزيد رياحي با افرادش تحت نظر عمر سعد بود. مسعودي نقل كرده است همه كسانيكه در جنگ با امام حسين (ع) شركت داشتند از اهالي كوفه بودند؛ كوفياني كه خود با سرور شهيدان بيعت كردند و پس از دعوت ايشان به كوفه، فريب فرماندهان سپاه كفر را خوردند و امام حسين (ع) را تنها گذاشتند. اما حماسه مظلوميت امام حسين (ع) درتاريخ جاويدان ماند و امروز اباعبدالله الحسين (ع) و ياران اندك اما مخلص ايشان نمونه و مظهر شجاعت و ايمان قاطع به پروردگار يكتا براي انسانهاي آزاده اند.
 • رسيدن شبث بن ربعى به كربلا
    شبث بن ربعى كوفى، يكى از دعوت كنندگان امام حسين (عليه السلام) به كوفه بود كه ابن زياد پس از حركت كردن امام حسين (عليه السلام) به سمت كوفه، او را نزد خود خواست. وى نخست خود را به بيمارى زد ولى شبانه نزد ابن زياد رفت و جايزه گرفت و به همراه چهار هزار نفر رهسپار كربلا شد و روز پنجم محرم سال 61 هجرى قمرى به كربلاء رسيد. شبث بن ربعى كوفى شخصى منافق و خبيث بود، زيرا نخست از اصحاب حضرت على (عليه السلام) بود و بعد جزء گروه خوارج شد. سپس توبه كرد و بعد از مدتى براى كشتن امام حسين (عليه السلام) عازم كربلاء شد و بعد از واقعه كربلاء با مختار به طلب خون امام حسين (عليه السلام) قيام نمود، سپس در قتل مختار حضور پيدا كرد و در حدود سال 80 هجرى قمرى در كوفه درگذشت.
    در بيان خباثت اين مرد بى دين همين بس كه وى صاحب يكى از مساجدى بود كه پس از قتل امام حسين (عليه السلام) در كوفه جهت سرور و خوشحالى از كشته شدن امام (عليه السلام) تجديد بنا شده بود. مساجدى كه به اين منظور تجديد بنا شده بودند، عبارتند از: مسجد اشعث بن قيس ـ مسجد جرير بن عبدالله بَجَلى ـ مسجد سماك بن مخرمه ـ مسجد شبث بن ربعى.
    امام حسين (عليه السلام) روز عاشورا به شبث خطاب فرمود: اى شبث بن ربعى و اى حجّار بن اَبجر و اى قيس بن اشعث و اى زيد بن حارث، مگر شما نبوديد كه براى من نامه نوشتيد كه ميوه هاى اشجار ما رسيده و بوستانهاى ما سبز گشته و از براى يارى كردنت لشكرها آراسته ايم. در اين هنگام اشعث بن قيس گفت: ما نمى دانيم چه مى گوئى لكن حكم يزيد و ابن زياد را بپذير، حضرت فرمود: لا واللّه هرگز دست ذلت به دست شما نمى دهم و از شما هم نمى گذرم.
 • درگذشت محمّد بن حكيم در سال 1081 هجري قمري
    محمّد بن حكيم عالم برجسته علوم قرآني در سال 1081 هجري قمري در چين بدرود حيات گفت. وي نزد چيني ها به چانگ چي ماي معروف است. حكيم در سرزمين چين زبانهاي فارسي و عربي و علوم اسلامي را تدريس مي‎كرد و عمر خود را وقف تبليغ و تدريس فرهنگ غني اسلام در اين كشور كرد. از تأليفات ارزشمند محمّد بن حكيم «دستور زبان فارسي به زبان چيني» را مي‎توان نام برد. همچنين «مسجد بزرگ استان جي نينگ» از بناهايي است كه استاد حكيم داير كرده است.
 • درگذشت مرحوم ملا احمد معروف به فاضل مراغه ‎اي در سال 1310 هجري قمري
    مرحوم ملا احمد معروف به فاضل مراغه ‎اي از علماي گرانقدر آذربايجان و مجتهد فقيه والامقام در سال 1310 هجري قمري درگذشت. فاضل مراغه اي پس از بازگشت از حوزه نجف، تدريس را آغاز كرد و اندوخته هاي خود را در اختيار دانش پژوهان قرارداد. از اين عالم وارسته تفسيري بر بخشي از قرآن مجيد و چند حاشيه بر كتب مختلف به جاي مانده است.
 • درگذشت آيت الله حاج شيخ محمد علي معصومي در سال 1372 هجري قمري
    آيت الله حاج شيخ محمد علي معصومي از عالمان مشهور شيعه در سال 1372 هجري قمري در بهبهان دارفاني را وداع گفت. وي درسال 1288 هجري قمري متولد شد و از همان كودكي در طلب علم و معارف ديني سعي بسيار مبذول داشت. اين طلبه جوياي علم بعد از ساليان متمادي تحقيق و پژوهش درحوزه نجف به مقام اجتهاد رسيد. اين مرد زهد و تقوا همچنين در رأس مجاهدان بهبهان بود و در زمان جنگ جهاني دوم پس از صدور فتواي علاّمه يزد مبني بر جهاد و دفاع از ممالك اسلامي خود شخصاً لباس رزم پوشيد و همراه مردم از حريم اسلام و ميهن دفاع كرد. از آيت الله معصومي آثاري چون حواشي بر كتب «جَواهر، شرح لُمعه، نجاةُ العِباد، كتاب مواعِظ و اَنيسُ المَهموم» بجاي مانده اند.
 • يارى طلبى حبيب بن مَظاهر از بنى اسد
    در شب ششم محرم جناب حبيب بن مظاهر اسدى با اذن امام حسين (عليه السلام) براى آوردن ياور و كمك، به قبيله بنى اسد رفت. اسديان پذيرفتند و حركت كردند، ولى جاسوسان به عمر سعد خبر دادند، عمر عده اى را فرستاد تا مانع از آنها شوند. درگيرى رخ داد كه در اين ميان جمعى از بنى اسد شهيد و زخمى و بقيه ناگزير به فرار شدند. سپس حبيب بن مظاهر خدمت امام حسين (عليه السلام) آمد و جريان را عرض كرد.

تاریخ شمسی


  تاریخ ميلادی

  • _
   آزادي المقدس در جنگهاي صليبي بدست صلاحُ الدّين ايّوبي در سال1146ميلادي بيت المقدس در سال1146ميلادي در جنگ هاي صليبي بدست صلاحُ الدّين ايّوبي سردار دلير مسلمان آزاد شد. پس ازفتح بيت المقدس اخراج اشغالگران ازاين شهرآغازشد. صلاحُ‌ الدّين ايوبي پس ازفتح بيت المقدس برخلاف روش معمول مسيحيان كه ساكنان شهرهاي تسخيرشده را قتل عام مي كردند؛ دستورداد كه فقط شهررا ترك كنند و كسي به آنها صدمه اي نرساند و با عطوفت با آنان رفتار شود.   استقلال كشورزامبيا در سال1964ميلادي كشورزامبيا در سال1964ميلادي به استقلال كامل رسيد. اين سرزمين ازاوايل قرن 19ميلادي مستعمره انگليس شد. سپس دريك دوره ده ساله ازسال 1953ميلادي به اتفاق رودزياي جنوبي، فدراسيون تشكيل داد. اما سلطه سفيد پوستان نژاد پرست رود زياي جنوبي موجب شد كه جنبش استقلال طلبانه ملي زامبيا يا رودزياي شمالي بوجود آيد. زامبيا درژانويه سال1964ميلادي به استقلال داخلي رسيد و درسپتامبر همين سال استقلال كامل خود را بازيافت. جمهورى زامبيا با 752614 كيلومتر مربع در جنوب افريقا واقع است. رود زامبزى مرز طبيعى اين كشور و زيمباوه مى باشد. زامبيا مدتها ازنقاط مهم صادر كننده برده بود. زامبيا از 9 استان تشكيل شده و مركز حكومت آن شهر لوزاكا مى باشد كه در جنوب شرقى آن واقع است. از 5/7 ميليون سكنه آن 10% يعنى 750000 نفر مسلمان هستند كه در استان كوپربلت و بويژه در مركز آن «آندولا» در اكثريتند. اغلب مسلمانان سنى مذهبند ولى شيعيان هندى در بين آنها ديده مى شوند، اين گروه در مرداد ماه سال جارى (1371) براى انسجام خود، سازمان اسلامى شيعيان را رسما تشكيل دادند. منشا نژادى مسلمانان، افريقائى و مهاجرين آسياى جنوب شرقى مى باشد.   روز جهاني قلب قلب انسان يك عضله فعالي است كه در تمام طول زندگي انسان كار مي كند و هرگز متوقف نمي شود و براي اين تلاش بي وقفه نيازمند اكسيژن است. از آنجاييكه قلب، به عنوان يكي از مهمترين و كليدي ترين اعضاي بدن انسان  مي باشد و همچنين افزايش بيماري هاي قلبي گريبانگير بسياري از كشورهاي جهان نيز هست، اين بيماري  در راس بيماري هاي كشنده در سطح جهان قرار دارد و حدود 12 ميليون نفر در سال به علت ابتلا به اين بيماري تلف مي شوند.   اين روند فزاينده به گونه ايست كه پيش بيني مي شود تا سال 2020 ميلادي ميزان بروز بيما ريهاي قلبي به مرز بحران خواهد رسيد.  به علت اهميت موضوع و ضرورت جلب توجه مسئولان در برنامه ريزي براي پيشگيري از بروز اين بيماريها، اطلاع رساني مناسب به  افراد جامعه و مبارزه همه جانبه با عوامل خطرساز اين بيماري، مانند مصرف سيگار، فشار خون و چربي خون بالا و عدم تحرك وعدم  فعاليت بدني  مناسب،  روز 26 سپتامبر از سوي سازمان بهداشت جهاني و فدراسيون جهاني قلب به عنوان روز جهاني قلب اعلام شده است.        
  • آزادي بيت المقدس در جنگهاي صليبي بدست صلاحُ الدّين ايّوبي در سال1146ميلادي
   بيت المقدس در سال1146ميلادي در جنگ هاي صليبي بدست صلاحُ الدّين ايّوبي سردار دلير مسلمان آزاد شد. پس ازفتح بيت المقدس اخراج اشغالگران ازاين شهرآغازشد. صلاحُ‌ الدّين ايوبي پس ازفتح بيت المقدس برخلاف روش معمول مسيحيان كه ساكنان شهرهاي تسخيرشده را قتل عام مي كردند؛ دستورداد كه فقط شهررا ترك كنند و كسي به آنها صدمه اي نرساند و با عطوفت با آنان رفتار شود.
  • استقلال كشورزامبيا در سال1964ميلادي
   بيت المقدس در سال1146ميلادي در جنگ هاي صليبي بدست صلاحُ الدّين ايّوبي سردار دلير مسلمان آزاد شد. پس ازفتح بيت المقدس اخراج اشغالگران ازاين شهرآغازشد. صلاحُ‌ الدّين ايوبي پس ازفتح بيت المقدس برخلاف روش معمول مسيحيان كه ساكنان شهرهاي تسخيرشده را قتل عام مي كردند؛ دستورداد كه فقط شهررا ترك كنند و كسي به آنها صدمه اي نرساند و با عطوفت با آنان رفتار شود.
  • روز جهاني قلب
   قلب انسان يك عضله فعالي است كه در تمام طول زندگي انسان كار مي كند و هرگز متوقف نمي شود و براي اين تلاش بي وقفه نيازمند اكسيژن است.
   از آنجاييكه قلب، به عنوان يكي از مهمترين و كليدي ترين اعضاي بدن انسان  مي باشد و همچنين افزايش بيماري هاي قلبي گريبانگير بسياري از كشورهاي جهان نيز هست، اين بيماري  در راس بيماري هاي كشنده در سطح جهان قرار دارد و حدود 12 ميليون نفر در سال به علت ابتلا به اين بيماري تلف مي شوند.
    
   اين روند فزاينده به گونه ايست كه پيش بيني مي شود تا سال 2020 ميلادي ميزان بروز بيما ريهاي قلبي به مرز بحران خواهد رسيد.
    به علت اهميت موضوع و ضرورت جلب توجه مسئولان در برنامه ريزي براي پيشگيري از بروز اين بيماريها، اطلاع رساني مناسب به  افراد جامعه و مبارزه همه جانبه با عوامل خطرساز اين بيماري، مانند مصرف سيگار، فشار خون و چربي خون بالا و عدم تحرك وعدم  فعاليت بدني  مناسب،  روز 26 سپتامبر از سوي سازمان بهداشت جهاني و فدراسيون جهاني قلب به عنوان روز جهاني قلب اعلام شده است.