حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت

حجت الاسلام بركت‌رضايي؛

وجود ۹۱۵۰ حديث در خصوص حج/ ائمه(ع) نيز براي مصالح عالي به حج مي‌رفتند

تاريخ انتشار:1396/01/22 05:54
مسئول پايگاه اطلاع رساني حج با اشاره به اينكه ائمه(ع) نيز در زمان حاكمان جور براي تحقق مصالح عالي اسلام به حج مي‌رفتند، گفت: حيات جامعه اسلامي در گرو فريضه حج است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت‌الاسلام و المسلمين روزبه بركت‌رضايي مسئول پايگاه اطلاع رساني حج با اشاره به اينكه حج ريشه در تاريخ انسان دارد، گفت: حيات جامعه اسلامي در گرو فريضه حج است؛ اگر اين فريضه مهم نباشد و يا كمرنگ شود، در دين اسلام، جامعه اسلامي و تمدن پايدار اسلامي تزلزل ايجاد خواهد شد.

حجت‌الاسلام بركت‌رضايي، با اشاره به اهميت حج در دين اسلام گفت: حج در قرآن كريم به عنوان يك تكليف واجب بر عهده امت اسلامي نهاده شده است. تمامي انبيا از حضرت آدم، نوح، ابراهيم، سليمان و تا حضرت خاتم(ص) حج‌ گزارده‌ و به دور خانه خدا به طواف پرداخته‌اند. حج و بيت‌العتيق متعلق به هيچ قوم و قبيله خاصي نيست و از همه خواسته شده است كه حداقل يك‌بار به سوي آن حركت كنند.


وي با اشاره به آيه «وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً » گفت: طبق اين آيه صريح قرآن، انجام فريضه حج براي خدا بر گردن مردم است و آن قدر صريح مسئله حج را اعلام كرده كه نمي‌توان هيچ توجيهي براي ترك آن داشت و امر خداوند را ناديده انگاشت.


اين روحاني كاروان‌هاي حج و عمره با اشاره به روايتي از امام محمد باقر(ع) گفت: ايشان فرمودند «بني الاسلام علي خمس، الصلوة و الزكوة و الصوم و الحج و الولاية»، در اين روايت و روايات متعدد از ائمه(ع) بر اهميت حج تأكيده شده و در كنار عبادات مهم ديگر و مخصوصا مسئله ولايت قرار گرفته است.


مسئول پايگاه اطلاع رساني حج اظهار كرد: در دو كتاب وسائل الشيعه و مستدرك الوسائل، بيش از ۹۱۵۰ حديث درباره جايگاه و احكام حج وجود دارد كه نشان‌دهنده اهميت آن در دين اسلام است.


حجت‌الاسلام بركت‌رضايي عنوان كرد: حيات جامعه اسلامي در گرو فريضه حج است؛ اگر اين فريضه مهم نباشد و يا كمرنگ شود، در دين اسلام، حكومت اسلامي و جامعه اسلامي تزلزل ايجاد خواهد شد. حج با هيچ عبادتي قابل مقايسه نيست و اگر برخي جايگزين‌هايي براي حج تعيين مي‌كنند نشان از كم‌اطلاعي آنها از فريضه حج است و افراد متخصص و آگاه به اهميت فريضه حج واقف هستند و به خوبي اهميت آن را به جامعه مي‌رسانند.


حجت‌الاسلام بركت‌رضايي در پايان گفت: برخي تصور مي‌كنند رفتن به حج تقويت كشور ميزبان است، در حالي كه رفتن به حج تقويت اسلام، دينداري و وحدت و برادري در جهان اسلام براي حل مشكلات امت اسلامي و ايجاد تمدن پايدار اسلامي است. بسياري از ائمه اطهار(ع) در زمان حاكمان جور و مستبدي مي‌زيستند كه سيطره‌ بر مكه گسترانيده بودند، اما آنان براي مصالح عالي و برتر سواره و پياده و حتي‌الامكان هرساله به سوي مكه مي‌شتافتند.
کد خبر: 74203
انتهای پیام /*