حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت

گنبد امام حسين (ع) حدود 8 متر بالاتر مي‌رود

تاريخ انتشار:1396/06/12 10:41
با مقاوم‌سازي ستون‌هاي اطراف گنبد حرم سيدالشهدا عليه‌السلام، عمليات ترفيع گنبد تا 7 و نيم متر انجام مي‌شود كه اين عمليات، حدود يك سال و نيم به طول خواهد انجاميد.
نماينده ستاد بازسازي عتبات عاليات در كربلا در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع‌رساني حج در اين شهر با بيان اين خبر گفت: وزن گنبد و سازه جديد، حدود 220 تن است و سازه‌هاي فلزي آن در شهر كرمان آماده شده است.
حجت‌الاسلام عليرضا منجزي با اشاره به طرح نهايي توسعه حرمين شريفين امام حسين عليه‌السلام و اباالفضل العباس عليه‌السلام افزود: قرار است اين طرح در يك محدوده 38 هكتاري اجرايي شود؛ منتها موانع و معارضي در اجراي آن وجود دارد كه كار به سختي پيش خواهد رفت.
وي با بيان اينكه در هر نقطه‌اي از مناطق پيراموني حرم با حفر 2 متر و 80 سانتي‌متر به آب مي‌رسيم، گفت: به همين خاطر 700 سبد بتني در محدوده صحن عقيله بني‌هاشم مورد استفاده قرار خواهد گرفت كه به‌كارگيري آن‌ها و ايجاد يك ديوار بتني، حدود 2 سال به طول خواهد انجاميد.
منجزي آن‌گاه به موضوع ترفيع گنبد حرم امام حسين عليه‌السلام اشاره كرد و گفت: اكنون بام حرم بسيار كوتاه است و لازم است تا گنبد، حدود 7 و نيم متر بالا برود. براي اين منظور، عمليات مقاوم‌سازي ستون‌ها از 5 متر پايين‌تر از كف شروع شده و اين ستون‌ها، لاغر اما مقاوم خواهند شد.
نماينده ستاد بازسازي عتبات عاليات در كربلا ادامه داد: فعاليت‌هايي كه اين ستاد در عتبات انجام مي‌دهد، بر مبناي حركت‌هاي عام‌المنفعه است و هر كاري فقط بايد در محدوده عتبه باشد. بنابراين فعاليت در طرح‌هاي اقتصادي، شرعاً براي ستاد بازسازي عتبات عاليات اشكال دارد و ما به اين حوزه‌ها مطلقاً ورود نخواهيم كرد.
وي كار كردن در اين حوزه را عاشقانه دانست و گفت: با تمام دشواري‌هاي موجود كه بر سر راه توسعه حرم‌هاي اهل‌بيت عليهم‌السلام در شهرهاي مختلف عراق وجود دارد، اما تابه‌حال نشده كه اين ستاد در اجراي طرح‌هايش لنگ مسائل مالي شده باشد.
منجزي با بيان اين‌كه درباره كار براي اهل‌بيت عليهم‌السلام از همه ظرفيت‌ها استفاده مي‌شود، اظهار داشت: مردم عراق و زائران ايراني، هر دو ـ سه ماه يك بار، تغييرات زيادي را به چشم مي‌بينند كه در بازسازي و توسعه اماكن زيارتي اتفاق مي‌افتد. اين پيشرفت‌ها به ويژه در مردم ايران انگيزه ايجاد مي‌كند تا هم براي كمك‌هاي مالي و هم در حوزه نيروي كاري و تخصصي با درخواست‌هاي مكرر مواجه شويم كه اعزام نيروي كار با ثبت‌نام و نوبت‌دهي مواجه است.
نماينده ستاد بازسازي عتبات عاليات در كربلا با اشاره به نامه دو بانوي ايراني براي كمك به توسعه حرم‌هاي اهل‌بيت عليهم‌السلام گفت: اين دو خانم، 5 هزار تومان از يارانه خود را به ستاد بازسازي دادند و نوشتند كه اين نهايت قدرت مالي‌شان بوده است.
انتهاي خبر/
کد خبر: 77344
انتهای پیام /*