طرح پژوهشی عربستان درباره قرآن‌های صدر اسلام طرح پژوهشی عربستان درباره قرآن‌های صدر اسلام طرح پژوهشی عربستان درباره قرآن‌های صدر اسلام بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
طرح پژوهشی عربستان درباره قرآن‌های صدر اسلام طرح پژوهشی عربستان درباره قرآن‌های صدر اسلام طرح پژوهشی عربستان درباره قرآن‌های صدر اسلام طرح پژوهشی عربستان درباره قرآن‌های صدر اسلام طرح پژوهشی عربستان درباره قرآن‌های صدر اسلام

طرح پژوهشی عربستان درباره قرآن‌های صدر اسلام

مرکز نسخ خطی و احیای میراث اسلامی دانشگاه «ام‌القری» در عربستان در طرحی پژوهشی، ابعاد و ویژگی‌های مختلف نسخ خطی قرآن‌های صدر اسلام را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، روزنامه «البدع» نوشت: در این طرح قرآن‌های خطی صدر اسلام در زمان پیامبر اکرم(ص) و خلفای راشدین از جنبه‌های هنری از جمله خطوط و نقش‌ونگارهای عربی، خط حجازی و ویژگی‌های تاریخی مورد بررسی قرار گرفت.


گروهی از کارشناسان و پژوهشگران دانشگاهای عربستان و تعدادی از کشورهای عربی به ریاست «عدنان بن‌محمد الشریف»، استاد تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه ام‌القری در انجام این کار پژوهشی همکاری داشتند و در این کار پنج قرآن خطی قدیمی موجود در پنج کتابخانه و دانشگاه جهانی در اروپا مورد استناد و پژوهش قرار گرفت.


این کار با هدف ارائه دیدگاهی کارشناسانه و جامع به منظور درک شیوه کتابت قرآن‌های صدر اسلام، تعیین دقیق تاریخ نسخه‌های قرآنی خطی نیمه اول قرن نخست هجری و با توجه به استانداردها و مطالعات زبا‌ن‌شناسانه، قرآنی و هنری انجام شد.


در پایان این پژوهش مهم‌ترین ویژگی‌های قرآن‌های صدر اسلام متأثر از خط عربی که خط حجازی خوانده می‌شود، اعلام شد و می‌توان گفت این تحقیق، به نوعی زمینه را برای مباحثه علمی با پژوهشگران غربی که به اصالت قرآن تردید دارند، فراهم کرده است.


| شناسه مطلب: 100906

نام منبع: ایکناعربستان قرآنمطالب مرتبط

نظرات کاربران