بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در مورد حج تمتع 99 بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در مورد حج تمتع 99 بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در مورد حج تمتع 99 بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در مورد حج تمتع 99 بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در مورد حج تمتع 99 بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در مورد حج تمتع 99 بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در مورد حج تمتع 99 بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در مورد حج تمتع 99

بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در مورد حج تمتع 99

بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با اشاره به اعلام وزارت حج وعمره عربستان مبنی براینکه مناسک حج 99 به صورت محدود و داخلی برگزار خواهد شد، اعلام کردند: زائرانی ایرانی امسال به سرزمین وحی اعزام نخواهند شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج متن بیانیه مشترک بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بدین شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم


« وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَیْهِ سَبِیلًا  وَمَنْ کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعَالَمِینَ»  – 97 آل عمران


  به اطلاع ملت عزیز و مشتاقان زیارت بیت الله الحرام و حرم شریف نبوی(ص) و ائمه بقیع(ع) و زائرین ثبت نام شده حج تمتع سال 1399 می رساند که وزارت حج و عمره عربستان سعودی روز دوشنبه مورخ 99/04/02، اعلام نمود که مناسک حج 1399 به‌صورت محدود و داخلی و بدون پذیرش حجاج سایر کشورها برگزار خواهد شد. از این‌رو، عملاً اعزام حجاج ایرانی و سایر کشورها برای مناسک حج سال جاری به کشور عربستان منتفی ‌گردید.


 همان‌گونه که در اطلاع ‌رسانی‌های قبلی اعلام شد، بعثه مقام معظم رهبری  و سازمان حج و زیارت، پس از حج سال قبل، برنامه‌ریزی های لازم و تمهید کلیه مقدمات اعزام زائران، اعم از: امور پزشکی، آموزش و فرهنگی، اسکان، تغذیه و تدارکات، حمل‌ و نقل و ... را مطابق سال های قبل انجام داده اند. افزون بر این، به سبب شیوع ویروس کرونا، نشست‌های تخصصی متعددی را برای تهیه دستورالعمل‌های بهداشتی جهت کلیه مراحل اجرایی حج با متولیان و متخصصان امر بهداشت و درمان برگزار نمود که نتیجه آن تدوین دستورالعمل های بهداشتی و اجرائی گردید. همچنین، نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج با استفتاء از مراجع عظام تقلید، نظرشان را جهت انجام مناسک حج در شرایط اضطراری شیوع بحران کرونا در مواقف و مشاعر مقدسه دریافت نمودند.


با عنایت به اینکه حج یک فریضه الهی بوده و برابر کریمه 25 سوره حج که می فرماید: « سَواءً العاکِفُ فیهِ وَالبادِ» تمامی مسلمانان در آن سهیم و دخیل هستند؛ انتظار می‌رفت که دولت عربستان سعودی، در تعاملی شایسته ، نقطه نظرات سایر کشورهای مسلمان را جویا می‌شد و از هم‌اندیشی و همراهی آنان برای حل این مشکل که در حال حاضر بر کل جهان سایه افکنده است بهره می‌گرفت.


در هر صورت با توجه به عدم امکان برگزاری حج برای زائران ایرانی، ضمن محفوظ ماندن نوبت و اولویت اعزام حجاج محترم ثبت نام شده، کلیه برنامه‌ریزی‌های حج نیز به سال بعد موکول می‌شود و ان شاءالله در اطلاعیه‌های بعدی جزئیات بیشتری از آن اعلام خواهد شد. 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران