بازگشایی دو گذرگاه مرزی ایران و عراق بازگشایی دو گذرگاه مرزی ایران و عراق بازگشایی دو گذرگاه مرزی ایران و عراق بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
بازگشایی دو گذرگاه مرزی ایران و عراق بازگشایی دو گذرگاه مرزی ایران و عراق بازگشایی دو گذرگاه مرزی ایران و عراق بازگشایی دو گذرگاه مرزی ایران و عراق بازگشایی دو گذرگاه مرزی ایران و عراق

بازگشایی دو گذرگاه مرزی ایران و عراق

رئیس کمیته گذرگاه‌های مرزی عراق از موافقت نخست وزیر این کشور با ازسرگیری پاره وقت فعالیت گذرگاه‌های مرزی شلمچه و سومار به منظور مبادلات تجاری با ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، کمیته گذرگاه‌های مرزی عراق روز دوشنبه016 تیر ماه) از موافقت «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق با ازسرگیری مبادلات تجاری در گذرگاه‌های مرزی «شلمچه»(خوزستان) و «مندلی»(سومار استان کرمانشاه) خبر داد.
بر اساس گزارش پایگاه خبری «موازین نیوز»، «عمر عدنان الوائلی» رئیس این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مصطفی الکاظمی با ازسرگیری مبادلات تجاری به میزان 250 مورد در یک روز و به مدت دو روز در هفته از گذرگاه شلمچه در استان بصره و گذرگاه مندلی در استان دیالی موافقت کرد».
الوائلی افزود: «به دنبال موافقت نخست وزیر، نهادهای بهداشت و سلامت در دو استان البصره و دیالی باید تدابیر بهداشتی لازم برای تضمین سلامت جان کارگران و کالاهای وارداتی و اطمینان از عاری بودن آنها به ویروس کرونا را اتخاذ کنند و این امر از طریق ضد عفونی کردن کالاها در نقطه مبادله مرزی و اجازه ندادن به افراد برای ورود به گذرگاه‌ها امکان پذیر است».
رئیس کمیته گذرگاه‌های مرزی عراق گفت:« از سرگیری مبادلات تجاری در این دو گذرگاه نظیر گذرگاه زرباطیه (مرز مهران در استان ایلام ایران و استان واسط عراق) خواهد بود».
رئیس کمیته گذرگاه‌های مرزی دولت عراق گفت: «گذرگاه‌های مرزی زمینی عراق با ایران و کویت از نیمه‌های مارس گذشته به دنبال شیوع کرونا فعالیت‌های تجاری و تردد مسافران را متوقف کرده بود و اکنون ازسرگیری کار آن منفعت بزرگی برای اوضاع اقتصادی دو استان خواهد داشت و موجب فعال شدن بازارها و تضمین ثبات قیمت‌ها می‌شود، علاوه بر اینکه عواید آن می‌تواند به کاهش بحران مالی و اقتصادی عراق در اوضاع فعلی کمک کند».
گذرگاه‌های مرزی عراق با ایران از قریب به چهار ماه پیش و با شیوع ویروس کرونا در ایران بسته شده است.


| شناسه مطلب: 101304
ایران عراقمطالب مرتبط

نظرات کاربران