جلسه بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد جلسه بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد جلسه بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
جلسه بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد جلسه بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد جلسه بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد جلسه بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد جلسه بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد

جلسه بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد

جلسه بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) با حضور تولیت آستان قدس رضوی با موضوع احداث زائرسرای ارزان قیمت در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، جلسه بنیاد زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر حضرت ثامن‌الحجج(ع) برای پیگیری در سرعت بخشی احداث زائرسراهای ارزان‌ قیمت در مشهد مقدس برای اقشار کم برخوردار جامعه برگزار شد.


در این جلسه که نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی، تولیت آستان قدس رضوی، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور، مدیرعامل و اعضای هیئت‌امنای این بنیاد متشکل از قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، شهردار مشهد، معاون استاندار و جمعی از خیّرین حضور داشتند آیت الله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد با تشریح تاریخچه تشکیل بنیاد زائر امام رضا(ع) عنوان کرد: این بنیاد به منظور تحقق فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر احداث زائرسراهای استانی در مشهد مقدس برای استفاده زوّار کم درآمد و محرومین جامعه با هدف فراهم آوردن زمینه تشرف آسان اقشار کم بضاعت جامعه به حرم مطهر رضوی تأسیس شده است.


وی افزود: با هدف ایجاد شرایط اسکان مناسب و ارزان برای زائران کم درآمد حضرت رضا(ع) بنیاد زائرامام‌رضا(ع) در تمام استان‌های کشور با ریاست نمایندگان ولی فقیه هر استان تشکیل شد و پس از طی مراحل اداری یک قطعه زمین رایگان و همچنین پروانه ساخت رایگان در شهر مشهد به هر استان داده شد تا خود برای محرومان آن استان زائرسرا احداث کنند.


آیت الله علم الهدی با بیان اینکه این زائرسراها متعلق به اقشار کم برخوردار است، بنابراین سند آن‌ها نیز وقف زائران کم برخوردار خواهد شد، افزود: با توجه به اینکه برخی از استان‌ها نتوانسته‌اند نسبت به جلب مشارکت مردمی برای احداث بنا اقدام نمایند، لذا در حال مذاکره برای مشارکت بنیاد مستضعفان برای اجرای این پروژه‌ها هستیم.


حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی نیز در این جلسه بابیان اینکه فراهم آوردن اسکان ارزان قیمت برای زائران کم‌بضاعت از دغدغه‌های جدی آستان قدس رضوی است، اظهار کرد: گرچه با احداث زائر شهر و زائرسرای رضوی تلاش کردیم بخشی از نیاز اسکان ارزان قیمت را مرتفع سازیم، اما هنوز مشهد تا شرایط ایده آل برای اسکان زائران فاصله بسیاری دارد.


وی با تأکید بر اینکه آستان قدس رضوی به میزان توان و مقدورات برای فراهم آوردن شرایط اسکان ارزان و مناسب برای زائران با نهادهای ذی‌ربط همکاری خواهد کرد، ابراز کرد: هم‌اکنون طرح‌های مختلفی را برای فراهم آوردن شرایط اسکان مناسب و ارزان زائران در دست بررسی داریم.


حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با تأکید بر ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام زائرسرای های استانی در مشهد، از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با امر زیارت خواست از حداکثر ظرفیت خود برای رفع مشکلات اسکان زائران در مشهد مقدس استفاده کنند.


همچنین در این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجواد حاج علی‌اکبری رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه نیز ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری و حتی‌المقدور شرکت در جلسات هیئت امنا بنیاد زائر امام رضا(ع)، از پیگیری و مذاکره با نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها برای تکمیل زائرسراهای نیمه تمام خبر داد.


در ادامه این جلسه گزارشی از پیشرفت فیزیکی زائرسراها و زائرسراهای بهره‌برداری شده و همچنین حسینیه زائرسراها و مشکلات آن‌ها و همچنین پیگیری‌های انجام شده در رابطه با تأسیس بنیاد زائر پاکستانی‌ها برای ایجاد زائرسرا برای زائرین پاکستانی توسط سیدحسین عابدی مدیرعامل بنیادمرکزی زائر امام رضا(ع) ارائه شد و دیگر اعضاء نظرات خود را در رابطه با مسائل جاری بنیاد اعلام کردند.


ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی میان نهادهای امدادرسان و دستگاه‌های دخیل در امر زیارت، اتخاذ تدابیر برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام زائرسرای استان‌های مختلف در مشهد و لزوم فراهم آوردن شرایط اسکان ارزان قیمت برای اقشار محروم در اطراف حرم مطهر از دیگر مباحثی بود که در این جلسه مطرح و پیرامون آن‌ها تبادل نظر شد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران