توصیه های اخلاقی در کلام نورانی  امام جواد(ع) توصیه های اخلاقی در کلام نورانی  امام جواد(ع) توصیه های اخلاقی در کلام نورانی  امام جواد(ع) بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
توصیه های اخلاقی در کلام نورانی  امام جواد(ع) توصیه های اخلاقی در کلام نورانی  امام جواد(ع) توصیه های اخلاقی در کلام نورانی  امام جواد(ع) توصیه های اخلاقی در کلام نورانی  امام جواد(ع) توصیه های اخلاقی در کلام نورانی  امام جواد(ع)

توصیه های اخلاقی در کلام نورانی  امام جواد(ع)

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از صبر، زندگی ساده، دوری ازشهوات، مخالفت با هوای نفس و حضور در محضر الهی بعنوا ن پنج خصلت اخلاقی دروصایای  امام جواد (ع) نام برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت امروز در جلسه تواصی به حق در جمع کارکنان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با گرامیداشت سالروز شهادت امام جواد (ع) به شرح صفات اخلاقی در یکی از وصایای نورانی جواد الائمه (ع ) پرداخت.


وی با بیان اینکه مردی به حضرت جواد (ع) عرض کرد: مرا سفارشی بفرمایید. امام فرمود: می پذیری؟ گفت: آری،  امام جواد (ع) فرمود: " وَسَّدِ الصَّبْرَ وَ اعْتَنِقِ الْفَقْرَ وَ ارْفَضِ الشَّهَوَاتِ وَ خَالِفِ الْهَوَى وَ اعْلَمْ أَنَّکَ لَنْ تَخْلُوَ مِنْ عَینِ اللَّهِ فَانْظُرْ کَیفَ تَکُونُ- تکیه بر صبر کن و با فقر هم آغوش شو و شهوات را رها کن و مخالفت با هوای نفس نما و بدان که تو از دید خداوند مخفی نیستی، دقت کن چگونه باید باشی" در این کلام نورانی پنج ویژگی اخلاقی، مطرح شده که عبارتند از: صبر، فقر، دوری ازشهوات، مخالفت با هوای نفس و حضور در محضر الهی .


وی با مهم خواندن صبر در زندگی انسان، گفت: لحظه لحظه سلوک اخلاقی مؤمن، در بستر صبر شکل می گیرد وصبر به انسان آرامش می دهد.


نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت با بیان اینکه امام جواد (ع) می فرماید: فقر را در آغوش بگیر، افزود: انسانی که  فقر و تنگدستی را تحمل کند از امیال و خواسته های نفسانی دور شده و خود را با زندگی ساده و حداقلی وفق خواهد داد و تشریفات دغدغه ساز و بی فایده او را تباه نخواهد کرد.


وی یکی از اصول مهم در راه کسب اخلاق را دوری از شهوات و امیال نفسانی دانست و گفت: امام جواد (ع) می فرماید: "خَالِفِ الْهَوَى؛ با هوای نفس مخالفت کن" چرا که هرکس از هوای نفسش اطاعت کند خواسته های دشمن را برآورده می کند


حجت الاسلام والمسلمین نواب درادامه با اشاره به اینکه چهارمین توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب، عدالت و مبارزه با فساد است، اظهار داشت: انسان باید علاوه بر رعایت حق خود، حقوق دیگران را هم رعایت و با فساد مبارزه کند، سخن امام جواد نیز مبارزه با فساد است و اگر این سخن در جامعه پیاده شود انسان از شهوات دوری جسته و با هوای نفس مخالفت خواهد کرد و بدین ترتیب بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.


نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت  با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان می فرمایند که همه راه حل ها در داخل کشور است، افزود: همه مشکلات را می توان حل کرد و راه حل آن نیز در داخل کشور است و باید از شیوه های درست برای ایجاد تعادل در جامعه استفاده نمود


حجت الاسلام والمسلمین نواب در پایان سخنان خود با اشاره به فرارسیدن ماه ذی الحجه، بر گرامیداشت و زنده نگاه داشتن یاد حج ، این عبادت کامل الهی در ایام پیش رو تاکید کرد.


وی از مسئولان و کارکنان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت خواست فعالیت ها و برنامه هایی را که برای این ایام تدارک دیده اند، برای زنده نگاه داشتن یاد حج عملی کنند.


وی افزود: همچنانکه خداوند به پیامبر خود توصیه فرمود: " وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ - روزهای خدا را به آنان یادآوری کن" اعمالی که در مکه مکرمه و در مراسم حج در یک زمان معین انجام می شود، ذکر شعائرالله در صفا و مروه ، بیت الله برای کعبه شریفه و ... همه یادآور باریتعالی است لذا امسال که در ایران و از حضور در مراسم حج محروم هستیم باید با استفاده ازفضای مجازی و دیگر راهکارهای فرهنگی و تبلیغاتی یاد حج را زنده نگاه داریم وهر کدام یک رسانه در انتقال صفای حج به جامعه دینی خود باشیم. 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران