سرپرست حجاج ایرانی:

در سفر حج، مدیران کاروان ها خادم میهمانان خدا هستند سرپرست حجاج ایرانی:

در سفر حج، مدیران کاروان ها خادم میهمانان خدا هستند سرپرست حجاج ایرانی:

در سفر حج، مدیران کاروان ها خادم میهمانان خدا هستند بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
سرپرست حجاج ایرانی:

در سفر حج، مدیران کاروان ها خادم میهمانان خدا هستند سرپرست حجاج ایرانی:

در سفر حج، مدیران کاروان ها خادم میهمانان خدا هستند سرپرست حجاج ایرانی:

در سفر حج، مدیران کاروان ها خادم میهمانان خدا هستند سرپرست حجاج ایرانی:

در سفر حج، مدیران کاروان ها خادم میهمانان خدا هستند سرپرست حجاج ایرانی:

در سفر حج، مدیران کاروان ها خادم میهمانان خدا هستند
سرپرست حجاج ایرانی:

در سفر حج، مدیران کاروان ها خادم میهمانان خدا هستند

همایش مدیران کاروان های حج 99 با سخنرانی نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت در بستر فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، همایش سراسری مدیران کاروان های حج 1399، امروز با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و آقای علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در بستر فضای مجازی برگزار شد.


دراین همایش که معاونین و مدیران سازمان حج وزیارت نیزحضور داشتند نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت از مدیران کاروان ها بعنوان خادمین ضیوف الرحمان نام برد و گفت: شما دراجرای برنامه های معرفتی و معنوی درکشور نقش تاثیرگذاری دارید و کاری که انجام می دهید بسیارارزشمند است  و آرزوی بزرگان دین و پیامبران خدمت به زائرین بوده است.


وی با اشاره به اینکه خداوند دو پیامبر را مامور آماده سازی خانه کعبه و خدمت رسانی به حجاج کرد، افزود: امام رضا (ع) می فرمایند: إنَّ العَبدَ إذَا اختارَهُ اللّه عَزَّوجَلَّ لاِمورِ عِبادِهِ شَرَحَ لِذلِکَ صَدرَهُ، و أودَعَ قَلبَهُ یَنابیعَ الحِکمَةِ و ألهَمَهُ العِلمَ إلهامًا- هرگاه خداوند، بنده‌اى را براى امور بندگانش برگزیند، براى این کار سینه‌اش را گشاده گرداند و چشمه‌هاى حکمت به دل او سپارد و علم را به کمال بر او الهام کند.


حجت الاسلام والمسلمین نواب با استناد به این روایت داشتن شرح صدر را یکی از ویژگی های خدمتگزاران به زائران درسفرهای حج و زیارتی دانست و اظهار داشت: خادمان ضیوف الرحمان درخواست های زائر را با صبر و طمانینه پیگیری می کنند  و در پاسخ به این درخواست ها از خود بردباری نشان می دهند. این شرح صدر برای آن است که شما پذیرفته اید خادم زائر و میهمان خانه خدا باشید  لذا  با آستانه صبر بالاتر و تحمل بیشتر با او برخورد می کنید.


وی دومین نکته این روایت را سرازیر کردن چشمه های حکمت بر قلب خادمان ضیوف الرحمان عنوان کرد که نتیجه آن اتخاذ تصمیم های برخاسته از حکمت ، پرهیز از عجله و بی برنامگی و توام با عاقبت اندیشی است.


سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: بر اساس این روایت، خداوند راهکارهای درست را که در تنگناها موثر است و مسیر را مشخص می کند به این افراد نشان می دهد.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه درحوادث ازمدیرحج بعنوان مدیر بحران یاد می کنند، گفت: مدیر کاروان در یک کشور غریب  باید با شرح صدر و حکمت  عمل کند و اگر بخواهد در وجود خود حکمت یعنی عمل کردن مطابق با تعقل را عملیاتی نماید باید علاوه بر امام شناسی، دستورات خدا را انجام دهد.


وی افزود: امام امت (رض) و مقام معظم رهبری علاوه بر عبودیت و اطاعت از خدا، امام شناس هستند و خداوند نیز به آنها حکمت عنایت کرده تا بتوانند تصمیم های مناسب را در زمان های حساس اتخاذ کنند.


وی اضافه کرد: حکمت باید محور هر اقدامی باشد و یک مدیر موفق باید در کار خود حکیمانه رفتار کند و خداوند در قرآن می فرماید: "ادعُ إِلىٰ سَبیلِ رَبِّکَ بِالحِکمَةِ وَالمَوعِظَةِ - با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت دعوت کن و با آنان به [شیوه‏ اى] که نیکوتر است مجادله نما ".  


حجت الاسلام و المسلمین نواب با بیان اینکه مدیر کاروان در سفر حج خادم میهمان خداست و باید او را به راه خدا دعوت و با او به بهترین شیوه و نگاه داشتن حرمت برخورد کند، اظهار داشت: مدیر و روحانی کاروان امید و پایگاه تقویت قلب و روحیه زائر هستند و به هیچ وجه نباید از مسیر حکمت و تعقل پا را فراتر بگذارند.


وی گفت: مدیری که به زائر توهین کند، مدیر نیست و مدیری که نتواند رضایت زائر را جلب کند اگر به این سفر نرود برایش بهتر و راحت تر است.


نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت با اشاره به اینکه امام صادق (ع) می فرمایند: "الحِکمَهُ شَجَرهٌ تَنْبُتُ فی القَلبِ ، و تُثْمِرُ على اللِّسان- حکمت درختی است که درقلب می روید و میوه اش بر زبان جاری می شود"، افزود:  مدیر با برخورد حکیمانه می تواند در قلب زائر درختی غرس کنید که هر کجا بنشیند از خدمات او در حج یاد کند.


وی با بیان اینکه پیامبراکرم (ص)  نیزمی فرمایند: "إنّ الرِّفْقَ رأسُ الحِکمَةِ - مدارا کردن، سرآمد حکمت است" اضافه کرد:  برخورد دوستانه و همراه با رفاقت  با افراد نشاندهنده آن است که برخورد شما حکیمانه است.


سرپرست حجاج ایرانی با تاکید براینکه تذکر و برخورد با زائر به هیچ وجه نباید در جمع صورت گیرد، گفت: به زائر باید آموخت که در کاروان نقش آفرین و یاور مدیر باشد و در این صورت درانجام مامویت موفق ترخواهید بود.


وی با اشاره به اینکه درماههای گذشته 70 روحانی ، مدیر، معینه ومداح جان باختند، به دعاهای 20، 24 و 25 صحیفه سجادیه اشاره کرد و گفت: امام سجاد(ع)  در دعای 24   می فرمایند


خدایا دانش چگونه برخورد کردن با پدر و مادر را به من الهام کن تا به وظیفه خود در قبال آنها عمل کنم.


نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت با تاکید بر اینکه برای یافتن راهکارها باید به خدا تکیه و توکل کرد، خطاب به مدیران کاروان ها گفت: هرکجا کم آوردید دست نیاز به درگاه باریتعالی بلند کنید وازخدا بخواهید شما را برای برون رفت از بحران و رسیدن به موفقیت راهنمایی کند.


وی افزود: اگر انسان برای خدا گام بردارد باریتعالی به او شرح صدرعطا، چشمه حکمت ارزانی و راهکارها را الهام می کند.


وی همچنین از تجربه ها و آزموده های مدیران بعنوان سرمایه ای ارزشمند  یاد کرد و از آنان خواست این تجربیات را در بخش های مختلف حج با هم مرور و سینه به سینه به آیندگان منتقل کنند.


سرپرست حجاج ایرانی در پایان سخنان خود یاد و خاطره شهدای مسجدالحرام و منا و حج خونین سال 66 را گرامیداشت و گفت: ما دربعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت یک مجموعه هستیم و باید در ارائه خدمات مطلوب تر به زائر به هم کمک کنیم تا زائر هم راضی باشد .


برپایه این گزارش، در ادامه این برنامه آقای علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت به تفصیل روند فعالیت های انجام شده در حج 99 و برنامه ریزی صورت گرفته برای انتقال آن به حج 1400 را تشریح  و تاکید کرد: در شرایطی که حج و زیارت عتبات تعطیل است فرصتی برای مجموعه حج و زیارت بوجود آمده است تا با بازنگری در   روش ها و فرآیندها تحولی را در حوزه  خدمات رسانی به زائر بوجود آورد.


وی افزود: نگاه همه ما باید به سمت حج و زیارت هوشمند باشد تا با بهره گیری و بهینه سازی  روش ها و ارتقای کیفیت خدمات ارائه شده، در مسیرکاهش هزینه ها حرکت کنیم.


وی از مدیران کاروان ها، پیشکسوتان و صاحب نظران مجموعه حج و زیارت خواست تا در این دوران که بحث تغییر و تحول و اصلاح امور وفرایندها پیگیری می شود به کمک سازمان حج و زیارت بیایند تا در جهت ارائه خدمات بهتر به زائرحرکت شود.


آقای رشیدیان همچنین به سیاست عربستان در نحوه اطلاع رسانی درخصوص نپذیرفتن زائران خارج ازاین کشوراشاره کرد وگفت: ما این سیاست را با توجه به شرایطی که طرف سعودی اعلام کرد به ناچار باید می پذیرفتیم و متاسفانه کشور میزبان در روش و نحوه تصمیم گیری به مشورت عمومی که در قرآن کریم و سنت پیامبرهم اشاره شده  توجه نکرد که ما به این نکته نقد و انتقاد داریم.


رئیس سازمان حج وزیارت همچنین به روند مذاکرات انجام شده با طرف سعودی برای انعقاد تفاهمنامه حج و اقدامات صورت گرفته بعد از آن اشاره کرد و گفت: با تبیین رویکردها ، تفام نامه حج امضا شد و درآن وظیفه دولت عربستان برای ایجاد تمهیدات لازم جهت راحتی ، سلامت ، عزت ، کرامت ، آرامش و امنیت  حجاج ایرانی در طول حضور درمدینه منوره ، مکه مکرمه و مشاعر مقدسه مورد تاکید قرار گرفت.


وی تصریح کرد: سازمان حج و زیارت و حوزه نمایندگی ولی فقیه در تمام تعاملات و تماس ها با طرف های سعودی موضوع مطالبه حقوق شهدای منا و مسجدالحرام را بعنوان یک دستور کارهمیشگی دنبال کرده اند و این موضوع همواره جزء مطالبات طرف ایرانی بوده و درصورتجلسه مذاکرات هم قید شده است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران