اجرای برنامه‌های متنوع در فضای مجازی همزمان با ایام حج اجرای برنامه‌های متنوع در فضای مجازی همزمان با ایام حج اجرای برنامه‌های متنوع در فضای مجازی همزمان با ایام حج بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
اجرای برنامه‌های متنوع در فضای مجازی همزمان با ایام حج اجرای برنامه‌های متنوع در فضای مجازی همزمان با ایام حج اجرای برنامه‌های متنوع در فضای مجازی همزمان با ایام حج اجرای برنامه‌های متنوع در فضای مجازی همزمان با ایام حج اجرای برنامه‌های متنوع در فضای مجازی همزمان با ایام حج

اجرای برنامه‌های متنوع در فضای مجازی همزمان با ایام حج

سرپرست حجاج ایرانی گفت: بعثه مقام معظم رهبری برنامه های مختلفی را برای آموزش زائران داخلی و بهره مندی از اندیشه های دیگر مسلمانان در ایام حج در دستور کار خود قرار داده است .

نماینده ولی فقیه در امور و حج و زیارت و سرپرست حجاج امروز پنج شنبه(9 مرداد ماه) در گفتگو با رادیو زیارت با تبریک فرا رسیدن روز عرفه و عید سعید قربان، به کامل بودن فریضه حج اشاره کرد و گفت: حج عبادت کاملی است وهم به منافع دنیوی و هم اخروی توجه  دارد .


حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب افزود: حج یک عبادت تک بعدی یا چند بعدی نیست بلکه همه زوایا را فراگرفته وشامل همه جنبه های زندگی بشر می شود ، حج عبادت جامع است و کمتر عبادتی به جامعیت حج می رسد.


 حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به شیوع کرونا و ممانعت عربستان از حضور زائران خارجی در سرزمین وحی برای انجام مناسک حج، درباره دغدغه زائرانی که امسال برای حضور در سرزمین وحی  ثبت نام کرده بودند وبا وجود استطاعت مالی و جسمی به دلیل این تصمیم عربستان نتوانستند اعمال خود را به جا آورند گفت : پاسخم به افراد دغدغه مند اینست از زمانی که شما رفتید وبرای حج ثبت نام کردید تکلیف خود را ادا کرده اید؛ همینکه به خداوند گفتید من آمدم در صف حج قرار گرفتید، خدا از شما پذیرفته است اگر درسال های آینده در قید حیات بودید و مشرف شدید تکلیف خود را انجام داده اید و اگرعمر کفاف نداد بازهم در پیشگاه خدا رو سفید هستید.


وی تاکید کرد: متاسفانه همه کشورهای مسلمان با توجه به امکانات عربستان و محدودیت پذیرش زائران با این مشکل مواجهند.


سرپرست حجاج ایرانی از تولید و پخش برنامه های مختلف درباره حج در فضای مجازی و رسانه ملی خبر داد و گفت : در این مدت چه برای  آموزش روحانیون و زائران داخل کشور وچه ارتباط با دیگرمسلمانان از فضای مجازی بهره بردیم و به وبینارهایی با  حضور کارشناسان دیگر کشورها در موضوعات مختلف همچون حج ،اهل بیت (ع) و بانوان جهان اسلام پرداختیم و این برنامه ها ادامه دارد .


وی درباره نحوه آموزش زائران در این مدت هم توضیح داد : بیشتر مناطق  کشور در این ماه ها در وضعیت هشدار یا قرمز بوده اند البته در شهرهایی که وضعیت سفید داشتند روحانیان ، معین و معینه ها اقدام به برگزاری جلسات حضوری کردند اما درمناطق هشدار و زرد که برگزاری جلسات ممنوع بود برنامه های آموزشی به صورت مجازی در سه سطح سراسری ، منطقه ای وکاروانی برگزار می شود .


حجت الاسلام والمسلمین نواب ادامه داد: برخی مطالب در بعثه مقام معظم رهبری تولید و در کانال های فضای مجازی حجاج توزیع شده است برخی از برنامه ها همچون همایش های منطقه ای هم در حال برگزاری است و روحانیان کاروان ها نیزموظف شده اند  با ایجاد کانال هایی در کاروان خود مطالب آموزشی و اطلاع رسانی ها را در قالب سخنرانی  صوتی و تصویری به زائران عزیز منتقل کنند واین اقدام تا حج آینده ادامه  دارد وامیدواریم زائران از این فرصت استفاده کنند و به مرور تا سال آینده از آموزش ها بهره مند شوند تا با بار معنوی و شناخت کافی ان شاءالله  حج خود را بجا آورند .


 نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به صدور پیام مقام معظم رهبری به مناسبت حج اشاره کرد و گفت : پیام مقام معطم رهبری از رسانه ها پخش شده و ایشان در پیام خود به نکات مهمی اشاره داشتند که ان شاءالله همه ما به این نکات توجه داشته باشیم .


وی درباره مراسم برائت از مشرکین نیز افزود: برائت امری فطری است وهمه انسانها فطرتا از ظلم  بیزارند واز مظلوم  حمایت می کنند هم اکنون اتفاقات آمریکا نشان می دهد که حتی مردم این کشور هم از ظلم بیزارند و جمع زیادی از آنها مقابل حکومت استبدادی آمریکا ایستاده اند و پرچم کشور خود را آتش می زنند این نشان از ابراز نارضایتی از ظلم است . 


وی اضافه کرد: برائت ازمشرکین یکی از مظاهر حج است که چون در عربستان این مراسم نیست در ایام حج به صورت نمادین برگزارمی شد. مسلمانان جهان با هر زبان و نژادی که باشند در برائت از مشرکین  یکپارچه هستند و فقط زبان آنها فرق می کند اما حرف وشعار همه ابراز بیزاری و برائت از مستکبران است .


حجت الاسلام والمسلمین نواب در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند مقوله حج از سیاست جداست و برنامه های بعثه  برای توسعه دیپلماسی حج تصریح کرد: حج ازسیاست جداشدنی نیست و رهبر معظم انقلاب هم اعلام کردند این مطلب که حج نباید مواضع سیاسی داشته باشد درست نیست همینکه عده ای از مسلمانان جمع می شوند و با هم ارتباط می گیرند بازتاب سیاسی دارد. بله ما به مسایل داخلی کشورها  کاری نداریم و خواستار همبستگی و وحدت مسلمانان در مقابل دشمنان اسلام هستیم


وی با بیان اینکه برگزاری نشست های تخصصی با حضور پزشکان جهان اسلام ویا روحانیون و اندیشمندان می توانست اتفاق بزرگی را هر سال در حج رقم بزند، ادامه داد: ما در حج به دنبال حداکثر حق و سهم زائران خود هستیم تا بدون دغدغه به عبادات بپردازند وبهره مند شوند و اعمال زائر درست انجام شود اما اگر ظرفیت و زمینه ای بود برای برنامه های سیاسی و نشست ها اتفاق خیلی خوبی بود .


سرپرست حجاج ایرانی درباره وظیفه  مسلمانان برای حضور در مراسم دعای عرفه و نمازعید قربان دراین شرایط کرونایی گفت : این برنامه ها  مستحب وخوب است اما  انسان تا توانایی کاری را نداشته باشد برای او تکلیف نیست در این شرایط هم مردم نمی توانند  در مکانی جمع شوند و ممکن است هم دچار بیماری شوند و هم ناقل باشند و دیگران را بیمار کنند پس توصیه می کنیم که به صورت مجازی با برگزار کنندگان مراسم همراه بشوند واین دعا را قرائت کنند .


حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به اینکه امروز بعثه مقام معظم رهبری هم  در آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برای برگزاری مراسم عرفه حضوردارد ازمردم خواست برای سلامت بیماران به ویژه بیماران کرونایی و رهایی کشورمان از این شرایط فعلی و فشارهای فزاینده و تحریم ها و سلامتی رهبر معظم انقلاب دعا کنند و به یاد اقشار آسیب پذیر باشند و تا حد امکان به آنها کمک کنند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران