داستان عرفان عرفات+کلیپ داستان عرفان عرفات+کلیپ داستان عرفان عرفات+کلیپ بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
داستان عرفان عرفات+کلیپ داستان عرفان عرفات+کلیپ داستان عرفان عرفات+کلیپ داستان عرفان عرفات+کلیپ داستان عرفان عرفات+کلیپ

داستان عرفان عرفات+کلیپ

امام سجاد‌ (ع) به سائلی که در روز عرفه گدایی می‌کرد، فرمود: وای بر تو! آیا در چنین روزی، دست نیاز به‌ سوی غیر‌ خدا دراز می‌کنی؛ در چنین روزی برای کودکان در رحمْ امید سعادت می‌رود: ویحک! أغیر‌الله تسأل فى هذا الیوم. إنه لیُرجی لما فى بطون الحبالی فى هذا الیوم أن یکون سعیداً!کسی که در این جا از خدا غیر‌ خدا را طلب کند زیان کرده است. امام سجاد ‌(ع) کسانی را که در چنین زمان و مکانی دست نیاز به سوی دیگران دراز می‌کنند، بدترینِ انسان‎ها معرفی فرمود: هؤلاء شرار من خلق ‌الله. الناس مقبلون علی‌الله و هم مقبلون علی‌ الناس.

چرا صحرای عرفات با این نام، نامگذاری شده است؟ معاویه بن عمار می گوید از امام صادق (ع) پرسیدم چرا صحرا عرفات را عرفات نامیده اند؟ امام صادق (ع) فرمود: «جبرائیل (ع) در این روز بر ابراهیم (ع) نازل شد و هنگام غروب خورشید به او فرمود: ای ابراهیم! به گناه خود اعتراف کن.  و مناسک حج را بیاموز. و همچنین به خاطر اینکه جبرائیل (ع) به ابراهیم (ع) فرمود: اِعْتَرِف؛ اعتراف کن، این صحرا، صحرای عرفات نامیده شد».

 


 


| شناسه مطلب: 101734
عرفاتمطالب مرتبط

نظرات کاربران