«کارت هوشمند حج»؛ فناوری جدید عربستان برای حجاج «کارت هوشمند حج»؛ فناوری جدید عربستان برای حجاج «کارت هوشمند حج»؛ فناوری جدید عربستان برای حجاج بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
«کارت هوشمند حج»؛ فناوری جدید عربستان برای حجاج «کارت هوشمند حج»؛ فناوری جدید عربستان برای حجاج «کارت هوشمند حج»؛ فناوری جدید عربستان برای حجاج «کارت هوشمند حج»؛ فناوری جدید عربستان برای حجاج «کارت هوشمند حج»؛ فناوری جدید عربستان برای حجاج

«کارت هوشمند حج»؛ فناوری جدید عربستان برای حجاج

عربستان سعودی برای بهتر برگزار شدن مراسم حج امسال، خدمات دیجیتالی به زائران بیت‌الله الحرام از جمله توزیع «کارت هوشمند حج» ارائه کرده است.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، کارت هوشمند حج در راستای اجرای طرح حج هوشمند است که عربستان سعودی برای دیجیتالی کردن خدمات حج در شرایط شیوع کرونا در نظر گرفته است.
«عمرو المداح» مسئول معاونت امور برنامه‌ریزی و توسعه در وزارت حج و عمره عربستان، در این باره گفت: این کارت در راستای اجرای کامل خدمات در مراسم حج امسال برنامه‌ریزی شده است اما به دلیل محدود بودن تعداد حجاج، برخی خدمات آن سال آینده ارائه می‌شود تا حجاجی که در سال آینده از کشورهای خارج به حج مشرف می‌شوند، بتوانند از این خدمات استفاده کنند.
وی افزود: کارت هوشمند حج از فناوری ارتباط نزدیک (NFC) تشکیل شده که این امکان را می‌دهد تا کارت از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان و به وسیله بارکد آن توسط کارکنان حج خوانده شده و اطلاعات شخصی، پزشکی و محل سکونت حجاج و همچنین اطلاعاتی چون کاروان حاجی، شماره اتوبوس و صندلی آن، نشانی محل سکونت و اتاق او در اختیار این کارکنان قرار گیرد.
المداح در ادامه افزود: همچنین در کارت هوشمند حج محل استقرار حاجی در مشاعر مقدسه مشخص شده است و حاجی می‌تواند با استفاه از این کارت وارد محل استقرار خود در مشاعر مقدسه شود.
به گفته این مقام عربستانی، وزارت حج و عمره عربستان خدمات کارت هوشمند را در حج سال گذشته به صورت محدود ارائه کرد، اما این کارت در موسم حج امسال به تمامی حجاج و کارمندان حج اختصاص یافته است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران