تأکید بر احیای روضه‌های خانگی در محرم ۹۹ تأکید بر احیای روضه‌های خانگی در محرم ۹۹ تأکید بر احیای روضه‌های خانگی در محرم ۹۹ بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
تأکید بر احیای روضه‌های خانگی در محرم ۹۹ تأکید بر احیای روضه‌های خانگی در محرم ۹۹ تأکید بر احیای روضه‌های خانگی در محرم ۹۹ تأکید بر احیای روضه‌های خانگی در محرم ۹۹ تأکید بر احیای روضه‌های خانگی در محرم ۹۹

تأکید بر احیای روضه‌های خانگی در محرم ۹۹

در نشست هم‌اندیشی نخبگان تبلیغی در سازمان اوقاف و امور خیریه که با هدف بررسی چگونگی برگزاری مراسم محرم ۹۹ برگزار شد لزوم تقویت برگزاری روضه‌های خانگی و احیای این مجالس در محرم پیش رو مورد تأکید قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، نشست هم‌اندیشی نخبگان تبلیغی با هدف بررسی چگونگی برگزاری مراسم محرم ۹۹، برگزار شد.
در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، در خصوص فعالیت‌های مختلف این سازمان، گزارشی ارائه داد.
در ادامه حجت‌الاسلام غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: پیشنهادات جلسات قبل در اجرای برنامه‌های سازمان اوقاف راهگشا بود.
وی با اشاره به فرصت ویژه ماه محرم برای تبیین معارف اسلام و اهل بیت(ع)، افزود: با توجه به شرایط خاص امسال، باید متناسب با این شرایط برای برگزاری مراسم محرم برنامه‌ریزی شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با اشاره به تأکید ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری آیین‌های مذهبی در فضای باز، گفت: هیئات مذهبی می‌توانند از ظرفیت فضای باز امامزادگان استفاده کنند.
حجت‌الاسلام عادل با بیان اینکه نیات بسیاری از واقفین در خصوص عزاداری سید‌الشهدا(ع) است، تصریح کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و شرایط خاص جامعه، با استفاده از مجوز‌های شرعی، نیاتی را که مربوط به اطعام عزاداران یا تعزیه‌داری است به‌سوی تأمین بسته ارزاق برای نیازمندان سوق داده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه درون بسته‌های ارزاق اهدایی به نیازمندان، پیوست بهداشتی و فرهنگی نیز وجود دارد، افزود: ضمن هماهنگی با صدا و سیما ، سه برنامه در شبکه‎‌های سراسری خواهیم داشت؛ همچنین برنامه‌هایی که در بقاع متبرکه برگزار می‌شود از طریق شبکه‌های استانی پخش خواهند شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با اشاره به طراحی برنامه برای حضور فعال در فضای مجازی در ایام محرم، خاطرنشان کرد: یک هزار مُبلغ برای تبلیغ در این ایام، به روستا‌های محروم و کم برخوردار اعزام خواهند شد.
در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا آقامیری، مدیر موقوفات حوزه‌های علمیه کشور، یکی از رویکرد‌های مهم سازمان اوقاف وامور خیریه را حمایت از حوزه‌های علمیه بر اساس نیات واقفین دانست و با اشاره به توجه به وضعیت معیشتی طلاب، تأکید کرد: حمایت از متولیان موقوفات حوزه‌های علمیه یکی دیگر از برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه است.
در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین محمد نوروزپور، مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی و رضا معممی‌مقدم، مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف، گزارشی را در خصوص فعالیت‌های مختلف اجتماعی در بقاع متبرکه، فعالیت مراکز افق بقاع متبرکه، اجرای طرح ویژ‌ه‌های مختلف در طول سال و همچنین فعالیت بقاع متبرکه در ایام شیوع ویروس کرونا ارائه دادند.
حجت‌الاسلام سیدحمید میرباقری، استاد حوزه و دانشگاه نیز با تأکید بر اینکه محرم ۹۹ بهترین فرصت برای احیای روضه‌های خانگی است، تصریح کرد: امسال باید چهره شهر‌ها به طور مضاعف رنگ و بوی محرم پیدا کند.
پس از صحبت‌های حجت‌الاسلام میرباقری، حجت‌الاسلام مهدی طائب، رئیس قرارگاه عمار، بر لزوم تشکیل شبکه ارتباطی مُبلغین با سازمان اوقاف و امور خیریه تأکید کرد.
حجت‌الاسلام ناصر رفیعی، استاد حوزه و دانشگاه هم با تأکید بر انتقال پیام‌های اجتماعی واقعه کربلا در محرم ۹۹، گفت: بحث «امید» از بحث‌های کلیدی است که امسال در منبر‌ها باید مطرح و استفاده شود.
در بخشی از این نشست، حجت‌الاسلام مرتضی ادیب یزدی، کارشناس مسائل دینی، با اشاره به اینکه فعالیت‌های سازمان اوقاف بسیار امیدوارکننده است، بر لزوم احیای برگزاری روضه‌های خانگی تأکید کرد و گفت: روضه‌های خانگی یک امر آسمانی و الهی است؛ خانه‌ای که در آن روضه امام حسین(ع) خوانده شود، غرفه‌ای از غرفه‌های بهشت است.
در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در ۱۴ خرداد ماه امسال، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در آن سخنرانی‌، موضوع تحول را مطرح کردند.
وی با اشاره به اینکه تحول در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیز پی‌ریزی شده است، تصریح کرد: زمانی که مردم متوجه شوند، یک عده به دنبال تحول هستند، امیدوار خواهند شد؛ سازمان اوقاف و امور خیریه تحرک پیدا کرده و تحول نیز امکان‌پذیر است.
پس از صحبت‌های حجت‌الاسلام پناهیان، حجت‌الاسلام سیدمصطفی میرلوحی، کارشناس مسائل دینی نیز با تأکید بر برگزاری روضه‌های خانگی، گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده، باید برگزاری مجالس در فضای روباز و امامزادگان تقویت شود.
حجت‌الاسلام علی سرلک، استاد دانشگاه و کارشناس خانواده نیز با تأکید بر اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه باید مسئله‌محور پیش برود، بر توجه به شان تبلیغی مُبلغان تأکید کرد.
پس از صحبت‌های حجت‌الاسلام سرلک، حجت‌الاسلام سیدعباس موسوی مطلق، کارشناس مسائل دینی با اشاره به اینکه این جلسه از جلسات امیدآفرین با سازمان اوقاف و امور خیریه بود، خواستار تبیین موضوع «وقف» در کتب درسی و دروس دانشگاهی شد.
در ادامه دیگر شرکت کنندگان در جلسه از جمله حجت‌الاسلام نجم‌الدین طبسی، حجت‌الاسلام مصطفی کرمی و حجت‌الاسلام احسان بی‌آزار تهرانی به بیان پیشنهادات خود پرداختند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران