راه برون رفت از مشکلات امروز توجه به فلسفه و کارکرد عاشورا است

سرپرست حجاج ایرانی، راه برون رفت از مشکلات امروز را توجه به فلسفه و کارکرد عاشورا دانست و تاکید کرد: معضلاتی را که بر جامعه امروز ما تحمیل شده است می‌توان با نگاه درست به فلسفه قیام امام حسین (ع) حل و فصل کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در  سلسله برنامه‌های در مدرسه عاشورا که به مناسب عزاداری ماه محرم الحرام ویژه زائران ایرانی از طریق سامانه آموزش زائر به صورت مجازی برگزار می شود، به تبیین اهداف و فلسفه قیام سیدالشهداء (ع) پرداخت و آن را تشریح کرد.


وی با بیان اینکه برخی از بایدها در محرم و عاشورا وجود دارد که باید بیشتر به آن توجه کرد، افزود: باتوجه به اینکه معمولا مباحث قیام سیدالشهداء (ع) بیان شده است، دراین برنامه برای یادآوری بیشتر به اهداف، فلسفه و اساس قیام امام حسین (ع) پرداخته می شود.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، معرفت افزایی و امام شناسی را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: اگر کسی بخواهد امام حسین (ع) را بشناسد باید به فلسفه و اهداف قیام و نیایش آن حضرت در دعای عرفه توجه کند که بهترین شناخت را به ما می‌دهد.


وی با بیان اینکه شایسته است جوانان از نظر معرفتی و معنوی تقویت شوند، تصریح کرد: توجه به روح پرسشگر جوانان بسیار مهم است و بسیاری از سئوالات جوانان را پدر و مادرها می توانند جواب بدهند.


سرپرست حجاج ایرانی، راه برون رفت از مشکلات امروز را توجه به قیام و فلسفه عاشورا برشمرد و تاکید کرد: معضلاتی را که بر جامعه امروز ما تحمیل شده است می‌توان با نگاه درست به فلسفه و قیام امام حسین (ع) حل و فصل کرد، زیرا این قیام کارکردها و عملکردهای زیادی دارد که می توان در این ایام استفاده کرد.


وی همچنین برخی آسیب‌های عزاداری را یادآور شد و گفت: اصل عزاداری برای سیدالشهداء (ع) کار درست و شایسته ای است، اما انحراف از آن به عنوان آسیب مطرح می‌شود، چون سلیقه ها و زیاده‌روی‌ها آن را ایجاد می کند‌ وگرنه ذات عزاداری بی‌اشکال و عیب است. یکی از این آسیب‌ها فاصله گرفتن از اهداف قیام امام حسین (ع) و دنبال نکردن هدف اصلی قیام اباعبدالله است.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، ظاهر سازی به جای عزاداری واقعی، توجه به مقتل‌های غیرمستند و خودساخته و سلیقه‌ای، حاشیه سازی در نوع و اجرای عزاداری و مادی گرایی را از جمله آسیب‌های عزاداری برشمرد و یادآور شد: در عزاداری انسان باید حالت عزا داشته باشد و سایر موارد حاشیه است. بسیاری از ماندگاری حادثه کربلا به دلیل همین حرکت‌ها و تجمعات است، ولی اگر این علم و کتل از اساس، ما را از حرکت به سوی  هدف  بازبدارد،  آسیب خواهد بود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران