شعور حسینی در عزاداری‌های محرم استان اردبیل شعور حسینی در عزاداری‌های محرم استان اردبیل شعور حسینی در عزاداری‌های محرم استان اردبیل بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
شعور حسینی در عزاداری‌های محرم استان اردبیل شعور حسینی در عزاداری‌های محرم استان اردبیل شعور حسینی در عزاداری‌های محرم استان اردبیل شعور حسینی در عزاداری‌های محرم استان اردبیل شعور حسینی در عزاداری‌های محرم استان اردبیل

شعور حسینی در عزاداری‌های محرم استان اردبیل

عزاداران حسینی اردبیل در دل شب در خیابان کناری مسجد و در میان علم‌ها و بیرق‌های سیاه، سبز و سفید ، غریبانه به سینه زده و حسین حسین می‌گویند.

هوا سرد شده و در نخستین روزهای شهریور، پاییز تابستان را به عقب رانده است، در دل شب در خیابان کناری مسجد و در میان علم‌ها و بیرق‌های سیاه، سبز و سفید ، عزاداران حسینی غریبانه به سینه زده و حسین حسین می‌گویند.
محوطه‌ای با داربست‌ها تعبیه شده است،  عزاداران پس از کنترل تب با دستگاه تب‌سنج وارد آن می‌شوند، همه افراد از کوچک و بزرگ ماسک بر دهان و بینی دارند، هر روز این محیط ضدعفونی می‌شود، صدای نوحه اوج می‌گیرد ، دست ها به پرواز درآمده و بر سینه فرود می‌آیند و صدای حسین حسین و عباس و ابوالفضل از پشت ماسک‌ها در فضا طنین‌انداز می‌شود.


افرادی  از زن و مرد با احتیاط و ماسک زده در گروه‌های خانوادگی و دو سه نفره و برخی از داخل خودروهای شخصی از دور و پراکنده نظاره‌گر نوحه‌سرایی و سینه‌زنی هستند و آرام اشک می‌ریزند.


پارسال و سال‌های پیش‌تر این روزها و شب‌ها اردبیل قیامتی بپا بود، پایتخت حسینیت مملو از عزادارانی بود که در دسته‌جات عزاداری بازار و خیابان را پر کرده بودند و در جای جای  این شهر در  ۲۴ ساعت شبانه‌روز جز حسین (ع) و عباس (ع) صدا و نوایی شنیده نمی‌شد؛  اما امسال و در این شب‌ها  بیماری کرونا همه چیز را بر هم زده است، دیگر از ازدحام جمعیت خبری نیست و این به اجبار است و نه اختیار.


با توجه به اعلام ستاد ملی کرونا، حسینیان اردبیلی با چشم‌پوشی از آیین‌های سنتی و ریشه‌دار خود دسته‌های عزاداری خود را روانه بازار نمی‌کنند و شب‌ها نیز که روال بر میهمانی و عزاداری هر محله‌ای در مسجد محله دیگر بود انجام نمی شود.


هر هیات عزاداری به وقت محدود در گوشه‌ای و در کنار مسجد محله سینه‌زنی و زنجیرزنی می‌کند و دعایی که خدایا شر این ویروس از جهان برچیده شده و محرم سال آتی این غربت و حسرت به عزاداری پرشوری جبران شود.


یکی از ریش‌سفیدان اردبیلی می گوید: اردبیل بدون حسین (ع) هیچ است، حسینیان اردبیل بدون محرم و حسین حسین گفتن نمی‌توانند دل‌های ناآرام خود را آرام سازند و به هر طریقی عزاداری های سالار شهیدان در این شهر زنده بوده و خواهد بود.


وی با بیان اینکه بیماری کرونا شرایط خاصی در جهان رقم زده است، گفت: خود سالار شهیدان به هیچ وجه راضی نیست که عزادارانش کوچک‌ترین آسیبی متحمل شوند و بر این اساس ما عزاداری‌های خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله فیزیکی برگزار می‌کنیم.


به گفته وی ، در عزای حسین (ع) مهم معرفت ، شعور و دل است، به هر طریقی می‌شود بر حسین اشک ریخت و دل به معشوق داد، چه در  ازدحام، چه در فاصله و حتی در خلوت خود و در گوشه‌ای دور از همه


مسوولان بهداشتی استان اردبیل می‌گویند که اکثر هیات‌های عزاداری و حسینیان اردبیل تا به امروز  توصیه‌ها و دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا را به صورت نسبتا مطلوب رعایت کرده‌اند و عزاداری نسبتا خوب و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال انجام است.


یک کارشناس امور بهداشتی می‌گوید: در چند روز گذشته بازدیدهایی که از هیات‌ها و مساجد صورت گرفت حکایت از رعایت نسبی پروتکل‌های بهداشتی دارد.


وی بیان کرد: در اکثر مناطق عزاداری‌ها بیرون از مساجد صورت می‌گیرد اما بیم آن می‌رود که با سرد شدن هوا در اردبیل و بارش باران در برخی مناطق عزاداران اقدام به عزاداری در داخل مسجد کنند که این امر کمی نگران‌کننده است.


او با توصیه به عزاداران حسینی برای برگزاری آیین‌های عزاداری در بیرون از مساجد گفت: حتی در فضای باز هم می‌بایست فاصله  ۱.۵ متری رعایت شده و از ماسک استفاده شود.


وی به افراد دارای بیماری زمینه‌ای و افراد مسن نیز توصیه کرد که در اجتماعات و عزاداری‌ها حضور پیدا نکرده و از طریق برنامه‌های رادیو و تلویزیون در عزاداری‌ها مشارکت معنوی کنند.


دکتر شهرام حبیب‌زاده ، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل هم با اشاره به برگزاری آیین‌های عزاداری محرم در استان تاکید کرد که بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا، برگزاری مراسم عزاداری صرفا در فضای باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر است.  


استاندار اردبیل نیز با اشاره به برگزاری آیین‌های سوگواری محرم در استان اردبیل از حسینیان محلات و مساجدی که  در برنامه‌های خود پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند تقدیر کرد.


اکبر بهنامجو گفت: از شیفتگان و دلدادگان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در مناطق، محلات و مساجد مختلف استان که به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و کمک به حفظ سلامتی عمومی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در فضای باز به اقامه عزای امام حسین (ع) اهتمام می‌کنند صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم.


وی بیان کرد: فاصله گرفتن از محرم فاصله گرفتن از اعتقادات دینی است و عزاداران فهیم و باشعور حسینی در استان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی هرگونه تبلیغات سوء دشمن را خنثی ‌می‌کنند.


بهنامجو تاکید کرد: طبق پروتکل بهداشتی ستاد ملی کرونا مراسم عزاداری باید در فضای باز برگزار شود.


فرماندار اردبیل هم گفت: با بزرگان، ریش‌سفیدان و هیات امنای محلات ششگانه اردبیل و شعبات تابعه آن جلسات متعدد برگزار و درباره برگزاری بهداشتی عزاداری‌ها هم‌اندیشی شده است.


مسعود امامی یگانه  افزود: تاکنون آیین‌های عزاداری در فضاهای باز و با رعایت پروتکل‌های  بهداشتی برگزار شده است.


او اضافه کرد: گروه‌های نظارتی سازمان تبلیغات اسلامی و مرکز بهداشت شهرستان اردبیل بر برگزاری عزاداری ها نظارت می‌کنند تا در صورت رعایت نشدن موارد بهداشتی ، تذکرات لازم به متولیان داده شود.


هر روز که از محرم می گذرد و تاسوعا و عاشورا نزدیک می شود بر شور حسینی در اردبیل افزوده می‌شود، اردبیل امسال از محرم تنها ازدحام جمعیت را کم دارد، همه جا سیاه‌پوش است ، حسین و فلسفه قیام او همچنان در این شهر زنده است ، شعور حسینی همچنان در این استان حاکم است و نوای یا حسین (ع) رساتر از همیشه


 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران