سفر به عتبات همچنان ممنوع است سفر به عتبات همچنان ممنوع است سفر به عتبات همچنان ممنوع است بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
سفر به عتبات همچنان ممنوع است سفر به عتبات همچنان ممنوع است سفر به عتبات همچنان ممنوع است سفر به عتبات همچنان ممنوع است سفر به عتبات همچنان ممنوع است

سفر به عتبات همچنان ممنوع است

امسال به دلیل شیوع کرونا، هیچ اعزامی برای تشرف به کربلا در تاسوعا و عاشورا صورت نمی‌گیرد و با توجه به قرنطینه شهر کربلا، تعداد زائران حسینی این روزها نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، با آغاز ماه محرم، عاشقان حسینی در هر نقطه از جهان هر ساله خود را به کربلا می‌رساندند تا ایام عزاداری سیدالشهدا (ع) را در حرم ارباب باشند و در مراسم سوگواری شهدای دشت کربلا شرکت کنند.


امسال به دلیل شیوع کرونا، شهر کربلا همزمان با ماه محرم قرنطینه شد و امکان تشرف زائران خارجی و حتی زوار سایر شهرهای عراق به حرم ارباب وجود نداشت و تا ۱۳ محرم این ممنوعیت ادامه دارد.


با این وجود برخی از کاروان‌های غیر مجاز از احساسات مردم سوء استفاده کرده و برای سفر به عتبات برای ایام تاسوعا و عاشورای حسینی از متقاضیان ثبت‌نام به عمل می‌آوردند.


بر همین اساس، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت در گفت‌وگوی رادیویی با اشاره به برپایی ثبت‌نام برخی از کاروان‌های غیرمجاز برای سفر به عتبات در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی اظهار داشت: در عراق سفر از سایر استان‌ها به کربلا و نجف حتی برای اتباع این کشور ممنوع شده است. با این وضعیت، چگونه ممکن است وقتی سفر برای اتباع کشور عراق ممنوع شده است، بتوان زائر به عراق اعزام کرد؟


وی با بیان اینکه ما برای اعزام زائران به عتبات پس از کرونا با طرف عراقی مذاکراتی داشتیم، افزود: ایران به تدوین پروتکل سلامت با محوریت وزارت بهداشتی با طرف عراقی به منظور برقراری سفر به عتبات پس از کرونا مذاکراتی داشتیم، اما هیچ صحبتی برای اعزام زائر در ایام تاسوعا و عاشورا نشده است.


رشیدیان با اشاره به اینکه حتی اعزام گروه‌های کوچک به عتبات در تاسوعا و عاشورا فراهم نیست، خاطرنشان کرد: در صورت ثبت‌نام سفر به کربلا برای تاسوعا و عاشورا توسط برخی کاروان‌ها، به مردم هشدار می‌دهیم که فریب چنین کاروان‌هایی را نخورند چرا که اعزام زائری به عراق انجام نمی‌شود.


رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه درباره اربعین هم منتظر مذاکرات ستاد اربعین با طرف عراقی هستیم، گفت: ما درباره اربعین منتظر مذاکرات ستاد مرکزی اربعین با طرف عراقی و جمع‌بندی آنها هستیم و برای آمادگی اربعین برنامه‌های خود را پیگیری می‌کنیم، اما هیچ کسی فعلا اظهارنظر قطعی درباره برپایی یا عدم برپایی نمی‌تواند داشته باشد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران