تصویب رشته تخصصی حج در سطح سه و چهار در درختواره دانش حوزه علمیه

معاون آموزش حوزه‌های علمیه در دومین هم‌اندیشی افزایش بهره‌وری آموزش زائران و کارگزاران حج و زیارت از تصویب رشته تخصصی حج در سطح سه و چهار در درختواره دانش حوزه‌های علمیه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، دومین هم‌اندیشی افزایش بهره‌وری آموزش زائران و کارگزاران حج و زیارت از سوی مدیریت آموزش بعثه مقام معظم رهبری با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و با حضور مسئولان آموزشی مراکز علمی و حوزوی (داخلی و بین المللی) در شهر مقدس قم برگزار شد.


سرپرست حجاج ایرانی در این نشست که حجج الاسلام سیدحسین رکن‌الدینی معاون فرهنگی و محمدعلی اخویان مدیریت آموزش بعثه مقام معظم رهبری حضور داشتند، اظهار کرد: یکی از رسالت‌های اصلی بعثه مقام معظم رهبری افزون بر توجه به مسائل آموزشی و مناسک زائران، وظیفه  تقویت بعد معارفی و اصلاح رفتاری و اخلاقی زائران را نیز  به عهده دارند، از این‌رو است که پیگیری می‌کند تا بتواند با استفاده از ظرفیت و توانمندی حوزه علمیه این بخش را ارتقاء ببخشد.


وی افزود: ظرفیت عظیمی در حوزه علمیه وجود دارد که به دنبال آنیم با برگزاری جلسات هم‌اندیشی و هم‌افزایی در راستای ارتقای برنامه‌های آموزشی و معرفتی از این تراث بزرگ به خوبی استفاده کنیم، از این‌رو از همه عزیزان در حوزه علمیه می‌خواهیم که برای غنی بخشیدن به مسائل آموزشی و معرفتی زائران ما را یاری رسانند.


سرپرست حجاج ایرانی خاطرنشان کرد: اینکه به مناسک زائران در حج توجه بیشتری شود، کار لازمی است، اما کافی نیست، زیرا سایر امور زائران هم اهمیت خاص خود را دارد که باید متناسب با آن اقدامات لازم را انجام داد و از ظرفیت‌های مختلف علمی و  آموزشی حوزوی در این بخش استفاده کرد.


وی یادآور شد: امروز شیوه بیان مناسک برای زائران بسیار مهم است، از این‌رو باید با استفاده از ابزار و لوازم و همچنین تکنیک‌های جدید آموزشی به روحانیان کاروان‌ها در نحوه بیان و آموزش به زائران بیشتر بهره گرفت.


در ادامه معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با قدردانی از حضور مسئولان آموزشی حوزه در این جلسه گفت: آموزش روحانیان کاروان‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است به همین منظور بعثه مقام معظم رهبری به دنبال آن است که از دیدگاه و نظرات همه کارشناسان و مسئولان آموزشی حوزوی در این خصوص بهره بگیرد.


همچنین در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین مهدی رستم نژاد معاون آموزش حوزه‌های علمیه ضمن بیان دیدگاه‌های خود درباره مسائل آموزشی کارگزاران حج، تصریح کرد: در حال حاضر در درختواره دانشی  در حوزه‌های علمیه 391 رشته‌ تخصصی تصویب شده است که یکی از آن‌ها رشته تخصص حج در مقطع سطح سه و چهار است و این کار می‌تواند در تعامل با حوزه حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری موثر واقع شود.


گفتنی است، در این جلسه حجج الاسلام والمسلمین حضرات آقایان مهدی رستم‌نژاد معاون آموزش حوزه‌های علمیه برادران، مجتبی فاضل معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران، سید حمید جزایری معاون آموزش جامعه المصطفی العالمیه، فرهاد عباسی مدیر مراکز و مدارس تخصصی حوزه علمیه قم، سید محمد صادق موسوی نسب معاون مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)،  محمدعلی سجودی سرپرست معاونت آموزشی تربیتی جامعه الزهرا، علی‌اکبر ضیائی رئیس پژوهشکده حج و زیارت و نجف نجفی روحانی مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق حضور داشتند که هر یک به صورت جداگانه دیدگاه‌ها و نظرات خود را در حوزه مسائل آموزشی زائران بیان کردند.


 


| شناسه مطلب: 102355
آموزش حجمطالب مرتبط

نظرات کاربران